8 biznesów, które sprawiły, że Jay-Z został miliarderem

Zobacz również:Steez wraca z Audiencją do newonce.radio! My wybieramy nasze ulubione sample w trackach PRO8L3Mu
aajajajajajajaj-1.jpg

Imponująca kolekcja sztuki, udziały w Uberze, agencja sportowa, własne marki luksusowych alkoholi - żaden raper nie obraca pieniędzmi tak, jak robi to Hov.

Finansowa wolność moją jedyną nadzieją/ Jeb*ć życie na bogato i umieranie w ubóstwie - deklarował Shawn Carter w zaangażowanym społecznie singlu The Story of O.J., gdzie tłumaczył swoim fanom (i kolegom po fachu), że lepiej jest inwestować niż wydawać. Wiedział, co mówi. Kilka dni temu Forbes poinformował, że Jay został pierwszym raperem, który dorobił się dziewięciu zer na koncie. Diddy'ego i Doktora Dre musi skręcać z zazdrości, a my tymczasem rozkładamy na części pierwsze majątek świeżo upieczonego miliardera.

1
Tidal - 100 mln. $
aaaaaa-1.jpg

Na początku 2015 roku Jay-Z wykupił za 466 mln. koron szwedzkich (ok. 56 mln. $) skandynawską grupę Aspiro, która była spółką-matką serwisów streamingowych WiMP i Tilt. Jeszcze tego samego roku uruchomił ponownie Tidal, a do interesu zaprosił wielu znanych przyjaciół, którzy stali się inwestorami marki. Wśród udziałowców serwisu znaleźli się m.in. Alicia Keys, Kanye West, Daft Punk, Lil Wayne, Rihanna, Nicki Minaj, T.I. czy Beyonce.

2
Armand de Brignac - 310 mln. $
aaaaa-7.jpg

W 2006 roku Frederic Rouzaund, wysoko postawiony manager marki Crystal, udzielił wywiadu dla The Economist, w którym został zapytany o popularność luksusowego szampana wśród raperów. Odpowiedź? Co możemy zrobić? Nie możemy zakazać ludziom kupować naszego produktu. Wielu hip-hopowców oburzyło się na te słowa, a Jay przeszedł do działania. Najpierw ogłosił bojkot szampana Crystal i przestał o nim rapować. W tym samym roku zaprezentował teledysk do singla Show me what you got, gdzie pojawiła się tajemnicza złota butelka, która szybko zyskała pseudonim Ace of Spades ze względu na logo marki. I bąbelki uderzyły. W 2019 roku firma Armand de Brignac (będąca w 100% własnością Hovy) jest warta ponad 300 mln., a Jay nawinął w numerze Meek Milla, że wycenia ją na pół miliarda.

3
Gotówka i inwestycje - 220 mln. $
106428844ubergetty2.jpg

Nie jestem biznesmenem, jestem biznesem, człowieku! - głosi słynna linijka Jaya z remixu Diamonds from Sierra Leone Kanye Westa. Ciężko się nie zgodzić z tym stwierdzeniem, które Hov przez całą karierę przekuwa w bardzo konkretne wyniki na zakończenie każdego roku fiskalnego. Same udziały Cartera w przedsiębiorstwie Uber opiewają na około 70 mln. $! Raper już w 2013 roku kupił część firmy za 2 mln. $. Domyślamy się, że Jay raczej nie musi korzystać z opcji UberX, aby zaoszczędzić na przewózce.

4
Katalog muzyczny - 75 mln. $

Muzyka Shawna Cartera generuje łącznie około miliarda streamów rocznie. Rapowy magnat zawsze wiedział, że jego katalog stanowi konkretny kapitał, dlatego dogadując się w 2004 roku na stanowisko szefa labelu Def Jam, wynegocjował przejęcie praw do swoich masterów.  Nie odpuścił również firmie EMI, od której uzyskał prawa autorskie do starych nagrań. W 2005 New York Times opublikował artykuł Jay-Z, From Superstar to Suit, w którym Hov prawił: Każdy może podpisać kontrakt na płytę, ale nie możesz kupić charyzmy gwiazdy. Ja ją mam. Swoją drogą Jay musiał się nauczyć poruszania w korporacyjnym świecie podczas swojego trzyletniego etatu w Def Jam. We wspomnianym artykule Hov zauważył, że musiał znaleźć sposoby na podwyższenie morale pracowników wytwórni, którzy byli lekko zmieszani siedząc na oficjalnych spotkaniach z popularnym raperem. Jay zaczął organizować dla podwładnych wspólne wypady do kina czy na kręgle, jak i konkurs na podpisanie kontraktu z fikcyjną gwiazdą, gdzie do wygrania było 50 tys. $.

5
D’Ussé - 100 mln. $
aaa.jpg

Luksusowy koniak to wspólna inicjatywa Jaya oraz konglomeratu Bacardi, która rocznie przekłada się na 200 tys. sprzedanych skrzynek alkoholu. That D'USSÉ is the shit - takim wersem raper otwierał swoją zwrotkę w numerze Drunk in Love nagranym na album żony. Hov jest świetnym influencerem, na co zwrócił uwagę Eric Schmidt, dyrektor marketingu marki: Konsumenci utożsamiają się z Jayem-Z, bo przyciąga ich pełen przepychu lifestyle rapera.

6
Roc Nation - 75 mln. $

Przedsiębiorstwo rozrywkowe, zajmujące się menedżmentem i publikacją muzyki, działa na rynku od dekady. Roc Nation powstało na fundamencie wspólnego przedsięwzięcia z molochem koncertowym - Live Nation. Wśród artystów związanych z firmą można dostrzec takie ksywy jak Shakira, Big Sean, J.Cole, Rihanna. W 2013 roku powstał oddział Roc Nation Sports, który stał się bardzo poważnym graczem, szczególnie na rynku NBA. Jay-Z musiał sprzedać swoje mniejszościowe udziały w klubie Brooklyn Nets, aby legalnie zająć się reprezentowaniem koszykarzy. Obecnie roster sportowego oddziału składa się z zawodników pokroju Kevina Duranta, ale także gwiazd futbolu amerykańskiego (Victor Cruz), boksu (Miguel Cotto, Andre Ward) czy piłki nożnej (Eric Bailly).

7
Pokaźna kolekcja sztuki - 70 mln. $
kakakaka.jpg

Jay uwielbia inwestować w sztukę, o czym nawijał w The Story of O.J: I bought some artwork for one million/ Two years later, that shit worth two million/ Few years later, that shit worth eight million/ I can't wait to give this shit to my children. Praktycznie cały numer Picasso Baby Hov poświęcił na nawiązania do prac takich artystów jak Francis Bacon, George Condo czy tytułowego Pabla Picasso. Szczególne miejsce w sercu rapera zajmuje jednak Jean Michel Basquiat, za którego Hov przebierał się na Halloween. Kupił też jego obraz Mecca za 4,5 mln zielonych.

8
Nieruchomości - 50 mln. $
splash003.jpg

Pragniesz tych czterech ścian/ Ile one są warte? - pytał Ten Typ Mes w singlu Pokaż mi dom, który był wyrazem aspiracji w temacie posiadania nieruchomości. Shawn Carter mógłby mu sporo pokazać: willę w East Hampton (26 mln. $),  posiadłość w Bel Air (88 mln. $), luksusowy apartament na Dolnym Manhattanie (6,85 mln. $). Się żyje!

Cześć! Daj znaka, co sądzisz o tym artykule!

Staramy się tworzyć coraz lepsze treści. Twoja opinia będzie dla nas bardzo pomocna.

Podziel się lub zapisz
Host radiowy i dziennikarz muzyczny. Współautor serii książek „To nie jest hip-hop. Rozmowy” oraz współprowadzący audycji POD OBRĘCZĄ.