8 rapowych płyt, które najlepiej opisują przemiany, jakie zaszły w Polsce po czerwcu 1989

Zobacz również:Musical sci-fi. Kulisy trasy „Psycho Relations” Quebonafide (ROZMOWY)
Łona-Webber.jpg

Być może nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak wielki przeskok dokonał się w naszym kraju po wydarzeniach z 4 czerwca 1989. A dokonał się, i to olbrzymi, a jego odpryski znajdziecie na wielu polskich płytach.

Na wejście cytat - długi, ale w punkt. 4 czerwca upadł komunizm - ogłosiła w Dzienniku Telewizyjnym Joanna Szczepkowska. Był rok 1989. Tego dnia w Polsce narodziła się (częściowa) demokracja, a wraz z nią kapitalizm. Na początku w wersji przypominającej Dziki Zachód (...) Kariery robiły kiepsko wykształcone sekretarki, a pracy nie mogli znaleźć uczeni. Pojawiały się pełne towarów supermarkety, a ludzie musieli organizować publiczne zbiórki pieniędzy na leczenie. Sądownictwo doznało paraliżu, a szwaczki zaczęły grać na giełdzie. Na bazarowych łóżkach rozkładały się fundamenty dzisiejszych spółek akcyjnych, a niektórzy Polacy szukali już seksu w internecie. Polska stała się krajem, w którym można było urodzić się przy ulicy Świerczewskiego, a umrzeć przy Solidarności, choć człowiek nigdy się nie przeprowadzał.

Podziel się lub zapisz
Współzałożyciel i senior editor newonce.net, prowadzący audycję „Nevermind” w newonce.radio. Najczęściej pisze o kinie, serialach i wszystkim, co znajduje się na przecięciu kultury masowej i spraw społecznych.
Komentarze 0