Marka MISBHV została oskarżona o naruszenie praw autorskich. Jej twórcy odpowiadają na zarzuty

Zobacz również:Homofobia w Polsce to poważny problem. Pokazują to historie zebrane przez Zalando, MISBHV i KPH
misbhv.jpg
fot. Hqeivy

Wczoraj wieczorem sieć obiegła informacja o aferze z polskim brandem w roli głównej. O co chodzi?

MISBHV mieli rzekomo bezprawnie wykorzystać zdjęcie fotografa działającego pod pseudonimem Hqeivy. I umieścić je na sześciu itemach w nowej kolekcji.

Sprawa wyszła na jaw po tym, gdy kilka dni temu fotograf podzielił się mailem otrzymanym od dyrektora kreatywnego marki, Tomka Wirskiego. W obszernym poście na Instagramie Hqeivy poinformował, że zdjęcie zostało wykonane w 2016 roku i cieszyło się dużą popularnością na Tumblrze czy Pintereście. W sierpniu 2020 roku autor fotografii otrzymał maila od dyrektora kreatywnego MISBHV. Jak czytamy w wiadomości, projektant, który już nie współpracuje z polską marką, przed wykorzystaniem fotografii miał zapewniać, że kupił prawa autorskie do grafiki. W ramach rekompensaty za naruszenia własności intelektualnej MISBHV zaproponowali współpracę oraz… bon o wartości 2000 euro na ich produkty. W odpowiedzi fotograf wyraził chęć omówienia wysokości odszkodowania za bezprawne wykorzystanie grafiki, odrzucając ofertę przekazania bonu. Jak podaje Hqeivy, marka już więcej się z nim nie skontaktowała, itemy z wizerunkiem kobiety zostały wycofane ze sprzedaży i zniknęły z oficjalnego konta MISBHV na Instagramie do czasu ustalenia przedmiotu sporu. Czy obie strony czeka walka na drodze sądowej?

Skontaktowaliśmy się z twórcami MISBHV i poprosiliśmy ich o komentarz w tej sprawie. Oto oficjalne oświadczenie brandu:

Z pewnością nie czeka nas walka na drodze sądowej - z tej prostej przyczyny, że fotograf nie przedstawia względem firmy żadnych roszczeń. Nie prosi ani o sprostowanie, ani o podpis, ani o zadośćuczynienie finansowe ani o inną formę rekompensaty.

To MISBHV skontaktowało się z autorem pierwsze - gdy tylko ustaliliśmy, że zdjęcie wykorzystane w kolekcji może nie być objęte naszymi prawami autorskimi. Itemy zostały również wycofane ze sprzedaży bezzwłocznie. I to MISBHV, od początku września, stara się dojść do porozumienia z autorem - bezskutecznie.

Do dziś czekamy na jakiekolwiek oficjalną wiadomość do autora - lub jego przedstawiciela.

MISBHV

Jak zakończy się spór? O tym będziemy informować was na bieżąco.

Podziel się lub zapisz
Redakcja newonce
Różne pokolenia, ta sama zajawka. Piszemy dla was o wszystkich odcieniach popkultury. Robimy to dobrze.
Podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij, żeby widzieć więcej podobnych w swoim feedzie.