Nowy film Hayao Miyazakiego w Polsce! Znamy daty i miejsca pokazów

Zobacz również:Przewodnik po Studiu Ghibli: 5 filmów, od których zacząć
chłopiec i czapla cover.jpeg
fot. archiwum dystrybutora

Podobno to ostatni film twórcy m.in. Spirited Away i Ruchomego zamku Hauru. Podobno to arcydzieło. Wystarczy, żeby nazwać te seanse jednymi z najważniejszych filmowych wydarzeń jesieni.

Na razie Chłopca i czaplę widziało niewielu. 14 lipca film wszedł do dystrybucji w Japonii – co ciekawe, bez kampanii reklamowej, bez trailerów, wiadomo było tylko o tytule i tym, że to nowy Miyazaki. Podobno dlatego, że jakakolwiek scena wyrwana z kontekstu traciłaby sens. Jak ma się taką renomę – wystarczy. To dojrzałe, kompleksowe arcydzieło – zachwycała się recenzentka Time Out, pisząca też o tym, że Chłopiec i czapla to piękna klamra spajająca twórczość japońskiego reżysera. Światowa premiera w najbliższy czwartek, w Polsce film trafi do dystrybucji w roku 2024.

chłopiec i czapla 2.jpg
fot. archiwum dystrybutora

Ale, ale – widzowie z Warszawy i Wrocławia będą mogli zobaczyć go dużo wcześniej, bo na 10. edycji międzynarodowego festiwalu filmowego Młode Horyzonty. Impreza odbywa się od 30 września do 8 października w kinach Muranów, Wisła i Kinoteka (Warszawa) oraz w kinie Nowe Horyzonty (Wrocław). W każdym z tych kin będziecie mogli zobaczyć obraz Miyazakiego; Chłopiec i czapla będzie filmem otwarcia festiwalu.

chłopiec i czapla.jpeg
fot. archiwum dystrybutora

O czym opowiada? Za dystrybutorem: Podczas II wojny światowej i bombardowania Tokio jedenastoletni Mahito Maki traci matkę. Ojciec chłopca, pracujący w fabryce samolotów bojowych, żeni się niebawem z Natsuko, młodszą siostrą swojej zmarłej żony, i przenosi się z rodziną do domu na wsi. Przygnębiony Mahito, pełen niepokoju w związku z nową sytuacją, niechętnie zaczyna odkrywać okolicę. Tak poznaje tajemniczą, mówiącą ludzkim głosem czaplę siwą i trafia na opuszczoną wieżę w pobliskim lesie, do której wejście rozpoczyna ciąg zaskakujących i cudownych wydarzeń... Hayao Miyazaki nie ukrywa, że wplótł w fabułę sporo wątków autobiograficznych. I że jest to jego pożegnanie z kinem. Oscar za najlepszą animację chyba murowany, zresztą Miyazaki, współtwórca słynnego Studia Ghibli, ma już jedną statuetkę, którą otrzymał ponad 20 lat temu za Spirited Away.

Sprzedaż biletów na wszystkie seanse Młodych Horyzontów rusza w czwartek, 7 września.

Cześć! Daj znaka, co sądzisz o tym artykule!

Staramy się tworzyć coraz lepsze treści. Twoja opinia będzie dla nas bardzo pomocna.

Podziel się lub zapisz
Współzałożyciel i senior editor newonce.net, współprowadzący „Bolesne Poranki” oraz „Plot Twist”. Najczęściej pisze o kinie, serialach i wszystkim, co znajduje się na przecięciu kultury masowej i spraw społecznych. Te absurdalne opisy na naszym fb to często jego sprawka.
Komentarze 0