Stormzy kupuje klub piłkarski. Czy doczekamy się powtórki z Wrexham?

Zobacz również:Stormzy przekaże 10 milionów funtów (!) na organizacje walczące z nierównościami rasowymi
skynews-stormzy-vossi-bop_4650995.jpg
Fot. STORMZY - VOSSI BOP

Ostatnie tygodnie są dla Stormzy’ego wyjątkowo intensywne. Brytyjski raper wypuścił dwa single i… kupił klub piłkarski.

To powoli staje się modne. W 2020 roku Ryan Reynolds i Rob McElhenney kupili Wrexham, dwa lata później Michael B Jordan dołączył do konsorcjum, które zarządza Bournemouth, a teraz Stormzy razem z piłkarzem Crystal Palace, Wilfriedem Zahą, przejęli AFC Croydon Athletic. Ich przypadek wyróżnia się jednak na tle reszty.

AFC Croydon Athletic to lokalny klub Zahy i Stormzy’ego. Obaj dorastali tuż przy jego stadionie, w dzielnicy Thornton Heath w południowej części Londynu. Jak pisał Guardian, Stormzy jest dla Wilfa jak młodszy brat. Chodzili do sąsiednich szkół, mają wspólnych znajomych i kochają piłkę nożną – choć dla Zahy to przede wszystkim praca, a dla Stormzy’ego pasja.

Obaj od lat angażują się w rozwój lokalnej społeczności. Zaha utworzył akademię piłkarską dla dzieci z Croydon i okolic, a Stormzy regularnie wspiera i inicjuje różnego rodzaju akcje charytatywne. Teraz połączyli siły i razem z byłym pracownikiem Crystal Palace, Dannym Youngiem, postanowili pomóc rodzinnemu zespołowi, który długo zmagał się z problemami finansowymi.

Czy po przyjściu Stormzy’ego i Zahy Croydon powtórzy sukces Wrexham AFC, które dzięki Reynoldsowi awansowało do profesjonalnej ligi? Trudno powiedzieć. Przed nowymi właścicielami dużo pracy na boisku i poza nim. Zeszły sezon klub zakończył na dopiero 15. miejscu w The Combined Counties League Premier South Division, czyli na 9. poziomie rozgrywkowym. Żeby awansować muszą nie tylko wzmocnić kadrę, ale też zmodernizować stadion, który w tym momencie ma zaledwie 300 miejsc siedzących.

W oficjalnym oświadczeniu Stormzy zapowiedział, że traktują swoją misję w Croydon bardzo poważnie i chcą czynnie rozwijać lokalny zespół. Ze słów człowieka z otoczenia Zahy wynika, że jednym z głównych celów jest dawanie szansy młodym piłkarzom, którzy zostali odrzuceni przez inne południowo londyńskie kluby, czyli przez Crystal Palace, Millwall czy Charlton Athletic.

Jednak przede wszystkim chodzi im o zmianę charakteru południowej części miasta, która uchodzi za jedno z najniebezpieczniejszych miejsc w całej Anglii. Sam Stormzy wspominał gorzko dorastanie w Thornton Heath; opowiadał o przemocy i narkotykach, którymi sam handlował jeszcze jako dzieciak. W kawałku Not That Deep rapował: Your postcode don’t make you a gangster. You’re not bad, your area is. Dlatego możemy zgadywać, że kupno AFC Croydon Athletic to próba stworzenia czegoś, co będzie spajać mieszkańców, i stanie się bezpiecznym miejscem dla młodzieży.

Cześć! Daj znaka, co sądzisz o tym artykule!

Staramy się tworzyć coraz lepsze treści. Twoja opinia będzie dla nas bardzo pomocna.

Podziel się lub zapisz
Jędrzej, choć częściej występuje jako Jj. Londyński sound, warszawski vibe. Usłyszycie go w audycji Drugie Śniadanie.