TIDAL Rising: poznaj młodych artystów, którzy podbiją polską scenę

TidalRising_Cover.jpg

Od rapu przez soul do folku. Bohaterowie akcji TIDAL Rising pokazują, że przed polską muzyką świetlana przyszłość.

Artykuł sponsorowany przez TIDAL

Przez ostatni miesiąc gościliśmy w radiu artystów z TIDAL Rising, czyli międzynarodowej akcji, która ma na celu pomoc młodym artystom poprzez wzmocnienie ich pozycji ekonomicznej, marketing, udział w TIDAL Artist Summit w Nowym Jorku, warsztaty edukacyjne czy produkcję oryginalnych filmów dokumentalnych. Dominika Płonka, Asster, Kajetan Wolas czy duet Afekty (Basia Siciarek i Hela Pyłka) opowiedzieli nam o muzycznych początkach, pracy nad nowymi projektami i wyjeździe do Nowego Jorku, gdzie pojechali razem z TIDAL.

Dominika Płonka

To wyglądało trochę jak taka szkoła dla artystów – przybliżała nowojorską atmosferę Dominika Płonka. Wokalistka, której singiel NA JAW umieściliśmy wśród najlepszych w 2022 roku, przyznała, że dzięki całej akcji mogła na chwilę porzucić pracę w korpo i skupić się na muzyce. Konkretnie na nowym materiale, wobec którego oczekiwania rosną po bardzo dobrze przyjętej zeszłorocznej epce DD EP.

Wielkomiejski pęd i seria niedokończonych tasków to jednak wciąż ważna część twórczości Dominiki, która nie ukrywa, że pisze piosenki, żeby każdy mógł przy nich uciec od codziennych stresów związanych z pracą czy szkołą. Jej lekki wokal połączony z życiowymi – i bardzo przyziemnymi w pozytywnym tego określenia znaczeniu teksty – pomagają na chwilę zapomnieć o zmartwieniach.

Lubię, gdy ludzie utożsamiają się z moją muzyką. To jest dla mnie chyba najważniejsze – powiedziała. Ta bezpośredniość i przekaz w moich tekstach może się brać z tego, że zawsze byłam blisko środowiska rapowego.

Romans na co dzień soulowej artystki z rapem jest bardzo żywy. W przeszłości współpracowała między innymi z Miłym ATZ czy Hałastrą, w studiu często przesiaduje z Miroffem czy Wują HZG, a przed nią kolejne rapowe projekty: Nagrałam niedawno utwór z jednym raperem, ale chyba nie mogę jeszcze zdradzić z kim.

A co jeśli chodzi o solową karierę? Wydaję album w tym roku! Trwa bardzo intensywny czas. Niedawno skończyłam pięciodniowy “obóz muzyczny” z trzema producentami. Zaraz zaczynam kolejny z moim bratem. Także nagrywamy tego dużo. Nie znam dokładnej daty premiery, ale płyta wyjdzie na pewno! – zakończyła Dominika Płonka.

Kajetan Wolas

Dominika ma już debiut za sobą, Kajetan z kolei właśnie debiutuje. Nasz wywiad zgrał się z premierą epki Sad, nad którą pracował razem z dobrze znanym w rapowym światku producentem Magierą. Ten projekt jest ciężki lirycznie. To rozliczenie chłopaka, który miał różne rzeczy na bani, któremu nie było łatwo. Musiałem sobie pewne rzeczy przepracować i pisząc te piosenki, wyrzucałem z siebie emocje, zostawałem je za sobą. To taka forma terapii – opowiadał.

Film dokumentalny, zrealizowany w ramach akcji TIDAL Rising, otwiera scena, w której Kajetan przyznaje, że na pewnym etapie życia miał wszystkiego dość. Trochę straciłem wiarę i zacząłem o tym pisać. I pisałem, i pisałem… Zamknąłem to wszystko w utworze i poczułem się lepiej. Te wszystkie negatywne uczucia ustały. Główną cechą twórczości Kajetana jest emocjonalna szczerość. Przyznaje, że walczy z depresją. Otwarcie mówi o kompleksach czy rzeczach, których się boi.

Między innymi to sprawiło, że został ambasadorem akcji Młode Głowy – raportu o zdrowiu psychicznym młodych ludzi w Polsce. Chciałbym, żeby dzięki mojej muzyce ludzie mogli radzić sobie z problemami. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak duża część młodzieży ma depresję, derealizację, depersonalizację i inne problemy – tłumaczył.

EP-ki Sad możecie już posłuchać na streamingach.

Asster

Asstera przedstawiać nie trzeba. Jego druga solowa płyta, All Day Fresh, właśnie uplasowała się na pierwszym miejscu na OLiS, o czym zresztą dowiedział się dosłownie na antenie newonce. Nie spodziewałem się, że to pójdzie aż tak! Dołożyłem wszelkich starań, żeby dowieść jak najlepszy materiał, ale nie wiedziałem, że uda mi się aż tyle osiągnąć. Czuję olbrzymie szczęście – mówił na gorąco.

Podobnie jak Dominika i Kajetan Asster podkreślał, ile dało mu zetknięcie się z amerykańską kulturą podczas wyjazdu w ramach TIDAL Rising. W Nowym Jorku nie zmarnował ani chwili. W wolnym czasie pisał kawałki, nagrał klip do tytułowego singla, zaliczył też mecz NBA.

Jestem ambitny i sam na siebie nakładam presję, żeby wszystko robić jak najlepiej – Asster sam przyznaje, że kawałki robi właściwie 24 godziny na dobę. Ze Stanów Zjednoczonych wrócił z tyloma utworami, że trzeba było zrobić dużą selekcję. Co zresztą finalnie, jak sam przyznał, stanowiło najtrudniejszą część pracy nad albumem.

All Day Fresh wyszło na początku lutego, ale Asster już teraz myśli o kolejnych krokach. Jakie stawia przed sobą cele? Mam kilku artystów, którymi się jaram i z którymi chciałbym nagrać numer. Poza tym chcę wrócić do pisania, bo większość ostatnich tracków powstało na freestyle’u.

Afekty (Hela Pyłka i Basia Siciarek)

Najbardziej tajemnicze – i w kontekście newonce’owym: najmniej rapowe – artystki ze składu TIDAL Rising, wobec których trudno przejść obojętnie. Poznały się jeszcze w szkole, kawałki nagrywały po lekcjach, ale długo nie czuły zajawki, żeby je wypuszczać. W końcu, całkiem przypadkowo, wrzuciły do sieci epkę Summerhouse i ruszyło…

To są piosenki z 2019 roku! Długo przeleżały w szufladzie, ale pod wpływem naszego producenta Patryka udostępniłyśmy je na streamingach. Nie spodziewałyśmy, że w ogóle ktoś się tym zainteresuje – opowiadały.

Wtedy nie tworzyły jeszcze konkretnego zespołu. Były po prostu koleżankami, które w wolnym czasie bawią się muzyką. Jednak kiedy zadzwonił TIDAL, nie miały wyboru. Jadąc do Nowego Jorku, nie istniała nawet nazwa naszego duetu. Występowałyśmy po prostu jako Hela i Basia. W końcu jednak trzeba było coś wymyślić. Wzięłyśmy słownik słów zapomnianych i padło na Afekty.

O ile z nazwą wszystko wyszło dosyć przypadkowo, o tyle ich muzyka jest mocno przemyślana. Obie ukończyły szkołę muzyczną. Wiedzą, w którym kierunku chcą podążać i jakie utwory tworzyć. Wśród licznych inspiracji wymieniają między innymi Hoziera, Jacoba Colliera czy Natalię Przybysz.

Wschodzący twórcy w Polsce mogą zgłaszać się do programu TIDAL Rising na stronę tidal.com/forartists. Uczestniczący w projekcie otrzymają wsparcie dostosowane do ich potrzeb i muzycznych celów. Dowiedz się więcej!

Cześć! Daj znaka, co sądzisz o tym artykule!

Staramy się tworzyć coraz lepsze treści. Twoja opinia będzie dla nas bardzo pomocna.

Podziel się lub zapisz
Jędrzej, choć częściej występuje jako Jj. Najlepiej opisuje go hasło: londyński sound, warszawski vibe. W Drugim Śniadaniu regularnie miesza polskie brzmienia z tym, co dzieje się na Wyspach, dorzucając również utwory z amerykańskiej nowej szkoły. Afrowave, drill, trap - słyszymy się!