To nasza stała pozycja niedzielna. Najciekawsze teksty minionego tygodnia w jednym miejscu.
Ligi piłkarskie już się w większości zakończyły, w świecie futbolu zostały do dokończenia tylko europejskiej puchary, więc propozycje z tego tygodnia są nieco bardziej różnorodne. Poza bohaterami zielonych muraw w naszych tekstach pojawiały się tematy z różnych innych dyscyplin sportu.
Jak co niedzielę zbieramy top tygodnia, czyli najciekawsze teksty, jakie mogliście czytać w newonce.sport. To nasz ukłon w stronę tych, którzy na co dzień nie wyrabiają się z lekturami.
*****
PODSUMOWANIA SEZONU PREMIER LEAGUE
Na zakończenie rozgrywek w lidze angielskiej mogliście przeczytać szereg podsumowań. Przemek Rudzki ocenił sezon w felietonie z cyklu Futbolowa Gorączka, a ponadto zaprezentowaliśmy Wam swoje typy do jedenastki sezonu, nagród oraz omówiliśmy wydarzenia z ostatniego roku w audycji Kick Off. Wszystko znajdziecie w jednym miejscu:
OD LIGI WIĘZIENNEJ PO MUNDIAL. CIERNISTA DROGA NELSONA MANDELI
Sport ma siłę, by zmieniać świat. Ma siłę, żeby inspirować. Ma siłę, by jednoczyć ludzi w sposób, w jaki nic innego nie potrafi. Mówi do młodych językiem, który rozumieją. Sport daje nadzieję, kiedy przychodzi zwątpienie – to piękny cytat jednego z najważniejszych przywódców politycznych w dziejach świata. Nelson Mandela kochał rugby i piłkę nożną, wiedział też, że one mogą mu pomóc zjednoczyć kraj. Nie mylił się.
ŻYWOT CZŁOWIEKA SZCZĘŚLIWEGO. WYWIAD Z JERZYM DUDKIEM
Występował w serialach, namiętnie gra w golfa, pracownikom firm opowiada inspirujące historie, a czasem lata na drugi koniec świata, by zagrać w meczu legend Liverpoolu. Osiem lat temu były bramkarz Realu Madryt wrócił do Polski i zaczął nowe życie. Takie, w którym czerpie profity z poprzedniego. Z Jerzym Dudkiem rozmawiał Michał Trela.
CHODŹ, OSZUKAMY METRYKĘ. CRISTIANO RONALDO W WEHIKULE CZASU
Zawsze wzorował się na zawodnikach długowiecznych jak Fernando Couto, Luís Figo czy Rui Costa. Sam ma 35 lat i nie widzi końca tej drogi, przecież zaraz zostanie rekordzistą Juventusu w liczbie goli w jednym sezonie Serie A. Granica funkcjonalności piłkarzy mocno się przesunęła, a przykład Cristiano Ronaldo najlepiej dowodzi, co za tym stoi.
MIKE TYSON VS ROY JONES JR. - O CO TUTAJ CHODZI?
Mamy rok 2020 i 54-letni „Iron Mike”, który ostatni raz wyszedł do ringu 15 lat temu, naprawdę stoczy walkę z 51-letnim „Supermanem”, od lat odcinającym kupony od swojej wielkiej kariery. Pytanie brzmi: jak, gdzie i – to pada chyba najczęściej – po co? O nietypowym starciu pięściarskich emerytów pisze Jakub Kazula.
MATEUSZ KLICH, CZYLI JAK POWSTAŁ PIŁKARZ
Najłatwiej powiedzieć, że Marcelo Bielsa dostrzegł w nim to, czego nie widzieli inni. Sprawa jest jednak bardziej skomplikowana. Reprezentant Polski wyjeżdżał z ekstraklasy, mając tylko talent. Lata zagranicznej orki służyły temu, by pozbyć się wad, które w dużej piłce go przysłaniały. Michał Trela rozmawiał z ludźmi, którzy spotykali Mateusza Klicha na różnych etapach jego drogi do Leeds United i nadal nie wierzą, że mowa o piłkarzu z Premier League.
NIE TAKI DIABEŁ STRASZNY JAK GO MALUJĄ. OCENA JOSE MOURINHO W SPURS
Ocena tego sezonu w wykonaniu Tottenhamu pod wodzą Jose Mourinho nie jest łatwa. Z jednej strony wyniki się poprawiły i zespół awansował do europejskich pucharów, z drugiej nadal kibice nie są do niego przekonani i zarzucają mu, że niszczy te dobre rzeczy, które udało się zbudować za Mauricio Pochettino. Ale czy krytyka jest uzasadniona? Michał Gutka analizuje, jak poszło Portugalczykowi.
MIĘDZYNARODOWA B KLASA. KRAKÓW DRAGOONS - KLUB OBCOKRAJOWCÓW
W kadrze mają zawodników z ponad dwudziestu krajów z całego świata. W podkrakowskich wioskach są witani z ciekawością jako „ten międzynarodowy klub“. Rywale starcia z nimi traktują jak namiastkę europejskich pucharów. Kraków Dragoons to jednak nie tylko projekt piłkarski, ale też społeczny.
W POLSKIM BOKSIE NADCHODZI CZAS DAMIANA WRZESIŃSKIEGO (WYWIAD)
Zawsze możemy być pewni, że gdy Hubert Kęska przyśle wywiad, to będzie to wciągająca lektura. Tym razem porozmawiał z Damianem Wrzesińskim. Trudno powiedzieć, czy dziś jakikolwiek inny polski pięściarz budzi tak pozytywne skojarzenia jak on. Wspierany przez lokalną społeczność pedagog, który odwiedza szpitale onkologiczne i na własną rękę organizuje dzieciom z domu dziecka wyjazd na galę. To zdecydowanie nie brzmi jak stereotypowe ujęcie sportowca, który wychodząc do walki – chcąc nie chcąc – musi zrobić krzywdę rywalowi.
KOPCIUSZEK OPUŚCIŁ SALONY. KONIEC BAJKI BOURNEMOUTH
Przez pięć lat klub z południa Anglii zdołał się wkomponować w krajobraz Premier League. Dla sporej części stało się nawet drużyną drugiego wyboru, kojarzoną z atrakcyjną grą i budującą historią o drodze znad przepaści do elity. Swój wpływ miał też Artur Boruc. Bajka dobiegła jednak końca. Romantyczna historia wkracza w etap niepewności. Michał Gutka z pomocą insidera Bournemouth, Petera Rutzlera z "The Athletic", opisuje upadek Kopciuszka z Vitality Stadium.
WYSIEDLEŃCY. JAK OLIMPIJSKI BULDOŻER ZBURZYŁ ŻYCIE MILIONOM
Można gorzko zażartować, że to już dyscyplina olimpijska. Przymusowe wysiedlanie mieszkańców to bowiem od lat stały element organizacji igrzysk. Żart to jednak gorzki, bo przez dekady wiele osób eksmitowano bez jakichkolwiek rekompensat, a byli nawet tacy, których dosłownie wywlekano z domów. Jak widać, słynny duch olimpijski potrafi też straszyć. Tekst Rafała Bieńkowskiego.
CIĘŻKA PRACA POPŁACA. SZCZĘSNY - PIERWSZY BOHATER ZA DYBALĄ I CRISTIANO
Trzecie mistrzostwo Italii z rzędu Wojciecha Szczęsnego przeszło bez większego echa. Jakby wstąpienie do klanu Agnellich powodowało, że wszystkiego sukcesy spowszedniały. Albo odhaczasz kolejny tytuł, albo totalnie rozczarowałeś. A przecież ten triumf opierał się w dużej mierze na interwencjach i równej formie Polaka. Dominik Piechota przypomina o tym, że za polskim bramkarzem kolejny doskonały sezon w Juventusie.