Wspominamy 5 najbardziej przypałowych rapowych numerów na polskim YouTube

Zobacz również:6ix9ine i Nicki Minaj pobili hip-hopowy rekord największej liczby wyświetleń w 24 godziny
radiogl.png

Kula, Radziu, Julia Bełt i przyjaciele. Tym razem pochylamy się nad tymi, którzy we własnych domach, bez pomocy wielkich wytwórni, nagrali rapowe hymny, pozwalające milionom Polaków przetrwać trudne czasy.

Jeśli przyszło wam dorastać w erze kamerek internetowych i telefonów z aparatami o jakości nagrań lepszej niż ta z kalkulatora waszego dziadka, to pewnie często bawiliście się swoimi gadżetami. Nie wnikamy już, jakiej treści nagrania rejestrowały wasze urządzenia, ale coś nam się wydaje, że nie chcielibyście, żeby dostały się do internetu. Było jednak kilka osób, które nie miały z tym problemu. I to właśnie o nich możemy dziś z czystym sumieniem powiedzieć, prawie jak Beata Pawlikowska o Olegu - cieszymy się, że to nie byliśmy my.

To część naszej szerszej, cringe'owej podróży po polskim YouTube. Dziś bierzemy na warsztat nagrania stricte amatorskie. Przeżyjmy to jeszcze raz!

1
Lech Roch Pawlak

Popapeo, popapeo, popapeo atamej Fohto pa chlep, a toka patare

Przez lata kulturotwórczym pomostem pomiędzy Polską a Francją był dowodzony przez Jerzego Giedroycia słynny miesięcznik Kultura - ale po upadku pisma kilkanaście lat temu schedę po Kulturze przejął znany i lubiany Skorpion. Miron Białoszewski polskiej sceny rapowej – tak zmyślnych neologizmów nie tworzył nikt inny. Kto wie, co miał na myśli, rzucając bezwiednie: Ątre kanante ą prapapasej? Albo: Fotomina ete gyna a oso fa dy kadej? Ta tajemna wiedza najprawdopodobniej na zawsze pozostanie tylko w jaźni autora. Przynajmniej teraz dba o zwierzęta podczas upałów.

2
Radzio - Nie musisz więc nie idź

Teraz za późno mówić o tym, co było kiedyś Teraz trzeba mówić o tym co jest teraz i co będzie później Czyli o mojej żonie, moich dzieciach, o mojej przyszłości jednym słowem

W 2011 roku Schoolboy Q wydawał swój debiutancki album Setbacks, a Jay Z z Kanye Westem nagrali Watch the Throne. Ale w Polsce też dokonał się niemały przełom. Użytkownik 98radek, ukrywający się pod pseudonimem Radzio, wrzucił swój pierwszy (i niestety ostatni) kawałek na YouTube. Zaryzykujemy stwierdzenie, że Radzio jest prekursorem tego, co dziś określamy mianem cringe’owych rapowych kawałków. Stał się jednym z najbardziej viralowych memów w polskim internecie, a do dziś niewiele o nim wiadomo. Przed kamerą wystąpił cały na biało, z nieco sugestywną koszulką marki największego wówczas dostawcy internetu. Popularne wtedy określenie dziecko neostrady pasowało przez to jak ulał. Nikt jednak nie zwracał uwagi na głębię przekazaną w linijkach: Nie musisz, więc nie idź do tej bardzo dziwnej szkoły / Nie musisz, więc nie idź do tej bardzo dziwnej pracy – to przecież zawołania programowe dziewiętnastowiecznego leseferyzmu, hedonistycznej filozofii zaniechania nieprzyjemnych doświadczeń i w końcu wyraz świadomego społecznego buntu połączonego z niezwykle przemyślanym planem na przyszłość. A poza tym Radzio ewidentnie przewidział skutki reformy minister edukacji Anny Zalewskiej.

3
Kula daje fula

Bo to ja nie sprzedaję się Nikomu nie wygaduję co się ma dziać, ale się nie przestanie Bo to ja, ty głupi baranie

W przeciwieństwie do Radzia, tutaj mamy do czynienia z poważnym ulicznym rapem. Zawodnik z Krynicy zabłysnął numerem, który wstrząsnął całym krajem w posadach. W zaczepnym Kula daje fula raper nie oszczędził nikogo: Ty to robisz tak: ekhm ekhm / Nie mówisz tak: ehym ehym. Po solowym debiucie były też kolaboracje z Omenem, z którym Kula w pewnym momencie się pokłócił. Wtedy byliśmy świadkami chyba najgłośniejszego beefu od czasu Peji i Tedego. To kolejna legendarna postać polskiego YouTube’a, o której niewiele wiadomo, ale nie zdziwilibyśmy się, gdyby w okolicach 2011 roku Krynica przeżywała turystyczny boom - jak Kazachstan po premierze Borata. Kula, Omen, dawajcie do nas do radia!

4
Pati x Brzezin - Rap wspomnienia

Postanowiłam na swoje i dążyłam do celu jak jeden z niewielu Miałam szacunek w moim gronie JOŁ JOŁ

Posłuchajcie tego rapu, ziomale. Ten duet to polska odpowiedź na Nicki Minaj i Chris Brown. Pati rzuca wersy pod beat Alana Walkera z numeru Faded, a w tym czasie Brzezin zajmuje się egzekucją wstrząsającego układu choreograficznego, który roboczo nazwaliśmy weź mnie stąd te muchy i nawija hook. Jest też przekaz, i to nie byle jaki: kocham to co robię i robię to co kocham. Mikrofon był tam tak czuły, że do nagrania załapało się nawet dziecko krzyczące halo. Na podziw zasługuje fakt, że od czasu Rap wspomnień Pati nagrała jeszcze dwa numery, w dwóch różnych składach: Pati x Cela i Pati x Wiluś. Wszystkie na tym samym beacie.

5
Julia Bełt x Mylina Rap - GUCZI LUI TRASZER WANS

On ma czapkę Hilfigera, ocenia mnie z wyglądu do zera (zera!) Wera (?) mówi co innego, nie jesteś już moim kolegą (kolegą)

Julia Bełt i Mylina Rap to już zupełnie nowo pokolenie YouTube’owych raperek, które postanowiły wbić się w nowoszkolny vibe – ten streetwearowy, przepełniony hajsem i przepychem. Co prawda ich pierwszy numer GUCZI LUI TRASZER WANS powstał z teledyskiem nakręconym w piwnicy, ale przynajmniej spłonęło na nim jakieś 200 złotych w żywej gotówce (hehe). Po tak dobrym starcie dziewczyny stwierdziły, że passa będzie trwać. I miały rację – kolejny kawałek Co ty tam gadasz, ze zdecydowanie bardziej profesjonalnym teledyskiem, zgarnął prawie pół miliona wyświetleń na kanale Julia Bełt X Mylina Rap Vevo. Póżniej był jeszcze wielki reveal track, w którym raperki zagrały w otwarte karty – przyznały się, że cały projekt to jedno wielkie prowo. Ostatnim filmikiem na kanale jest Q&A, z którego dowiedzieliśmy się, że planowana jest dalsza twórczość (po wakacyjnej przerwie), jednak po dziś światła dziennego nie ujrzała żadna nowa piosenka. Pozostaje nam tylko wypełnić quiz pt. Jesteś jak Mylina Rap czy może jak Julia Bełt?

Podziel się lub zapisz
Za radiowym mikrofonem w zasadzie od początku istnienia stacji, a do redakcji netu dołączył kilka miesięcy później. Z kolei z muzyką wszelaką za pan brat od dzieciaka.
Podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij, żeby widzieć więcej podobnych w swoim feedzie.