Wybraliśmy 8 bardzo ciekawych kampanii reklamowych z udziałem polskich raperów

Zobacz również:Wróżymy z fusów i wskazujemy 5 rapowych płyt, które naszym zdaniem dostaną nominację do Fryderyka
sok.jpg

Nikt już nie pyta się, czy wypada - era, w której rap i reklama gryzły się ze sobą jak pies z kotem, to już przeszłość. I jedni, i drudzy zrozumieli, że na tej współpracy można skorzystać, oczywiście jeśli podejdzie się do niej z głową.

Ale początki były trudne. Pamiętacie jeszcze Funky Filona i lody Koral? Mogłem skończyć przy śmietniku, lecz losowi się nie dałem / Znalazłem to, co dobre, nieściemnione – zjem to sam / Więc na koniec tej historii płynie morał / Wszystkie ziomki jedzą tylko lody Koral. Z drugiej strony Filona i tak mało kto poważał, obojętnie czy w reklamie, czy poza nią. Na lodach przewiozła się też Paktofonika, ale nie z ich winy - historię reklamowego wykorzystania utworu Ja to ja bez zgody zespołu znacie bardzo dobrze. Za to pionierski Tedefon był już bardzo fajny. Pamiętacie pewnie rok 2006 i model Samsung E380 z zainstalowanymi tapetami oraz muzyką z albumu Esende Mylffon?

Postanowiliśmy zebrać tutaj te kampanie, które nie tylko sprzedają produkt w atrakcyjny sposób, ale też zapewniają rozrywkę i utrzymują naszą uwagę na tyle, że nie szukamy w pośpiechu przycisku skip ad.

1
Sokół x Samsung
tedefon.jpg

Spoty z udziałem Sokoła, w których przedstawił się tutaj słuchaczom przed milionami słuchaczy nie tyle jako raper, ile biznesmen i właśnie narrator wydarzeń, zostały docenione i przez jego fanów, i tzw. niedzielnych słuchaczy. Każdy z czterech nieco ponad minutowych filmików, reklamujących smartfon Samsung Galaxy Note10 zgarnął ponad milion wyświetleń. I to nie ze względu na muzykę, a naprawdę dobre scenariusze, bo Samsung poszedł odważnie i wyśmiał choćby... spotkania Sokoła z partnerami biznesowymi, mające zaowocować wspólną reklamą.

2
Pezet, Małolat x Sprite

Pezet uczestniczył w wielu kampaniach, od Reebok Classic Trax, przez Microsoft, aż po promocję Narcos. W przypadku projektu ze Sprite doszło do dwupoziomowej współpracy - raperzy nawinęli numer do reklamy telewizyjnej, a firma wsparła ich finansowo w realizacji klipu do kawałka Pragniesz, który promował reedycję Dziś w twoim mieście. Spot z wersami Pezeta i Małolata utrzymany jest w nostalgicznym klimacie wakacji lat 90., a samo Pragniesz to ciekawy bonus do słynnego już wydawnictwa; numer bez wstawek reklamowych, ale powstały dzięki komercyjnej współpracy. Pragniemy, żeby tak to wyglądało na co dzień.

3
Vienio, Kosi x PUMA

Z okazji 50. urodzin kultowego modelu PUMA Suede Vienio, Kosi i Magiera połączyli siły z marką sportową, a efektem współpracy jest numer Uliczne Legendy. Poprzez tę inicjatywę zarówno brand, jak i raperzy składają hołd całej kulturze hip-hopowej, w której buty PUMA, noszone przez b-boyów, muzyków i graficiarzy, odegrały ważną rolę. Oprócz kawałka, nawiązującego do historii polskiej ulicy, powstała też sesja zdjęciowa z udziałem raperów i bardzo dobry klip, w którym elementy kultury hip-hopu stają się eksponatami muzealnymi. No i też kampania nie otarła się o przypał; dwóch raperów, którzy faktycznie są legendami i faktycznie budowali tę scenę. Wiarygodność - checked. Zresztą na ten temat pisaliśmy sporo przy okazji startu Ulicznych Legend.

4
Sokół, Sitek, Pezet, Żabson x Projekt Tymczasem

To pierwsza kampania zorganizowana na tak ogromną skalę, która stała się też ważnym momentem w połączeniu starej szkoły z nową. Ambasadorzy inicjatywy marki EB, czyli Żabson, Pezet, Sitek i Sokół, zinterpretowali cudze kawałki, a punktem kulminacyjnym akcji z 2018 roku był koncert na deskach Teatru im. Słowackiego w Krakowie, nad którym pieczę sprawował Steez. W reklamach telewizyjnych użyto fragmentów kawałków raperów, a na puszkach EB pojawiły się cytaty z nich. Warto wspomnieć, że rok wcześniej EB weszło we współpracę z Mesem, tworząc na potrzeby Tymczasem EB wyjątkowy klip w 360 stopniach. I że cover Chcemy być wyżej zgarnął na YouTube prawie 50 milionów wyświetleń, a Sokół ujawnił w teledysku swoje hippiczne talenty.

5
Tede x Kropla Prawdy

Tede pojawia się w jednym z odcinków mrocznego miniserialu. Kropla Prawdy, stworzona na potrzeby kampanii promocyjnej marki Ballantine’s, ma już 3 sezony, a w każdym odcinku pojawia się inny gość. Wyszła z tego ciekawa, bardzo filmowa historia, która zgrabnie łączy elementy fabularne z komercyjnymi, przez co nie mamy wrażenia, jakbyśmy oglądali film reklamowy. Zresztą Kropla Prawdy dobrze pokazuje, jaką ewolucję przeszła polska reklama jako taka: kiedyś dukający do kamery ludzie z przypadku, teraz superprodukcja z uroczystą premierą kinową.

6
Sokół x Johnnie Walker

Pełen follow-upów do historii polskiego kina klip z Bogusławem Lindą? Wspólny kawałek z Dawidem Podsiadło? Film z wycieczki do destylarni whiskey? Ta kampania pod względem rozmachu podniosła poprzeczkę bardzo wysoko i udowodniła, że świetny pomysł to jedno, ale musi być też podparty niemałym budżetem. I wtedy wszystko jest takie, jakie być powinno.

7
Otsochodzi, Pelson x Reebok

Wspólny numer to hołd dla klasyki - rapu i stylu. Pod patronatem Reeboka powstał kawałek Szacunek Za Klasyk, promujący model Club C. Założeniem tej akcji było świeże nawiązanie do stylu vintage'owego, ale jednak zachowującego charakter współczesnej ulicy, stąd do współpracy trafnie wytypowano Otso i Pelsona. Zagrała też wieloletnia znajomość wspomnianej dwójki; w końcu Pelson to szkolny kolega rodziców Młodego Jana. Wyszło wyjątkowo autentycznie, a do tego Otso pokazał, że auto-tune to jedno, ale skillowo najlepiej płynie na potężnych, staroszkolnych beatach.

8
Żabson x adidas
AdidasNiteJogger0355.jpg

Tu akurat bez klipu i singla, za to z bardzo czujnie dobranym bohaterem; mało który raper jest tak blisko tego, co dzieje się we współczesnej modzie, jak Żabson. Zarówno ostatnia sesja z jego udziałem, promująca Supercourty, jak i ta nieco wcześniejsza, reklamująca model Nite Jogger, wyszły wyjątkowo świeżo. Przypominamy sobie obie te sesje i czujemy, że tu obyło się bez panikarskich telefonów ze strony klienta do zaprzyjaźnionej młodzieży szkolnej, żeby upewnić się, czy wszystko aby na pewno jest true.

Podziel się lub zapisz
Najmłodsza z niuansowej ekipy. Związana z redakcją newonce.net od 2019 roku. W przerwach od scrollowania TikToka i binge-watchingu najnowszych premier serialowych pisze o zagranicznym i polskim rapie, zjawiskach internetowych oraz modzie.