Xawery Żuławski kręci biografię jednego z polskich bokserów wszech czasów

kulej.jpg
fot. archiwum dystrybutora

Polskie kino biograficzne w natarciu. Chociaż, jak pokazały wyniki box office, warto sięgać po prawdziwe historie znanych Polaków i Polek.

Na przykład Bogowie, czyli biopic Zbigniewa Religi, przyciągnął do kin ponad 2 miliony widzów. Sztuka kochania o Michalinie Wisłockiej? Prawie dwa miliony. W produkcji filmów biograficznych specjalizuje się zwłaszcza Watchout Studio, które stoi także za realizacją Kuleja, nowej produkcji Xawerego Żuławskiego.

I będzie to historia Jerzego Kuleja, jednego z polskich bokserów wszech czasów. Film ma koncentrować się na wydarzeniach pomiędzy latami 1964 i 1968, czyli wtedy, kiedy pięściarz zdobywał olimpijskie złota; najpierw na igrzyskach w Tokio, a później w Meksyku. Głęboka komuna, bieda, problemy z wyjazdem na Zachód, a tu dwudziestoparolatek z Częstochowy podbija światowe ringi. Kulej poza dwoma złotymi medalami olimpijskimi miał też w dorobku dwa tytuły mistrza Europy. Miał, bo możemy już mówić o nim tylko w czasie przeszłym; Jerzy Kulej zmarł w 2012 roku, miał wtedy 72 lata.

Kulej_A.Chyra_fot.Grzegorz Press_Watchout Studio.jpg
for. archiwum dystrybutora

To wielowymiarowa historia sportowca, jego triumfów na ringu, kolorytu epoki, ale także opowieść o burzliwych losach małżeństwa Kulejów, które stanowiło fundament sukcesu Jerzego. Twórcy pokażą prywatne wyzwania, jakie musiał pokonać bokser, by osiągnąć szczyty sportowej kariery – czytamy w opisie dystrybutora. W tytułową rolę wcielił się Tomasz Włosok, żonę Kuleja zagrała Michalina Olszańska, Tomasz Kot będzie pułkownikiem, szefem klubu Gwardia, a w roli najsłynniejszego polskiego trenera boksu w historii, Feliksa Stamma, zobaczymy Andrzeja Chyrę.

Kulej_M.Olszanska,T.W?osok_fot.G rzegorz Press_Watchout Studio.jpg
fot. archiwum dystrybutora

Premiera – październik 2024.

Cześć! Daj znaka, co sądzisz o tym artykule!

Staramy się tworzyć coraz lepsze treści. Twoja opinia będzie dla nas bardzo pomocna.

Podziel się lub zapisz
Różne pokolenia, ta sama zajawka. Piszemy dla was o wszystkich odcieniach popkultury. Robimy to dobrze.
Komentarze 0