Bestiariusz Matczaka - postacie, o których Mata wspomina w „Patoreakcji”

Zobacz również:Streaming w służbie rapu – jak dzięki internetowi raperzy trzymali kontakt z fanami podczas pandemii
mata.png
fot. kadr z teledysku "Patokreacja"

Od wczoraj mamy powtórkę z rozrywki - każdy poczuwa się do obowiązku skomentowania singla Maty. Niby wiosna 2021, a trochę jakbyśmy wrócili do końcówki 2019.

I o tym opowiada Patoreakcja. W blisko sześciominutowym singlu Mata podsumował szaleństwo, które wybuchło tuż po wypuszczeniu przełomowego dla jego kariery numeru. Jest o tym, że Polsat zapraszał mamę Maty do jednego ze swoich programów, żeby tylko coś o nim opowiedziała. Albo o dziennikarzach Radia Zet, czyhających pod liceum im. Batorego z mikrofonem. Po ponad roku widać też, że wariactwo wokół Matczaka nie było chwilowym zrywem, ale przełożyło się na konkretne liczby; 100 dni do matury pokryło się poczwórną platyną (co widać na teledysku do Patoreakcji), jego nowy numer pobił rapowy rekord polskiego YouTube'a, wykręcając ponad 2.7 milionów wyświetleń w pierwsze 24 godziny (nie liczymy Ekipy, bo to jednak bardziej youtuberzy niż stricte raperzy), a gdyby nie pandemiczna przerwa, Mata zgarnąłby kosmiczną frekwencję na koncertach.

A poza tym to naprawdę dobry kawałek, z szeregiem follow-upów do mniej lub bardziej kojarzonych postaci krajowego podwórka. Jeśli nie wiecie, dlaczego Matczak nawinął o Krystynie Pawłowicz albo Oldze Tokarczuk - wyjaśniamy.

Krystyna Pawłowicz

Batory był tylko symbolem, a bluzę musiałem założyć. I każdy normalny to zrozumiał - oprócz Krystyny Pawłowicz

Była posłanka PiS, obecnie sędzia Trybunału Konstytucyjnego, koneserka Twittera. Kobieta renesansu - spektrum zainteresowań Pawłowicz jest szerokie, brała się na Twitterku za dziennikarstwo modowe (Baby nie chcą być facetami i se wąsów nie przyczepiają. Ani innych gadżetów - to o jesiennym pokazie Gucci), krytykę kulinarną (Ci różni, co nie jedzą mięsa, właśnie robią z warzyw frytki. Kroją w słupki, opiekają bez tłuszczu i mówią, że to frytki) i muzyczną - oczywiście, że musiała skomentować sukces Patointeligencji. To to słynne liceum Batorego kształci w kierunku „patointeligencji”. A tak się chwalą i szczycą swym poziomem... Ciekawe co o tej laurce myślą nauczyciele z Batorego... Sędzi Pawłowicz trzeba jednak oddać, że jest z newsami na bieżąco, bo już zdążyła wypowiedzieć się na temat Patoreakcji. Brzydka twarz, brzydkie wnętrze. Brzydota - napisała tajemnicza jak Sfinks Pawłowicz.

Jarosław Jakimowicz

Chciał posłać mnie do wojska Jakimowicz - mój ziomo się zna z twoim synem, więc co ty pierdolisz moim rodzicom, co zrobiłbyś jako rodzic?

Czy na ten moment to najbardziej zwariowana postać krajowego showbizu? Wygląda jak emerytowany surfer, ale Jakimowicz odpowiedniej fali złapał się dopiero po dojściu PiS do władzy. Słynne było jego kurczowe ściskanie dłoni Antoniego Macierewicza na wizji, podczas jednego z programów TVP - miało to być spontaniczne podziękowanie za walkę o Polskę, wyszedł cringe przebijający żenadomierz, a po minie Macierewicza było widać, że sam nie do końca ogarniał, co właśnie się wydarzyło. Na wazelinie Jakimowicz wślizgnął się na stanowisko publicysty Telewizji Polskiej, kontynuując swoje performatywne popisy; ostatnio wymachiwał przed kamerą jakimś kwiatem, gratulując Jackowi Kurskiemu narodzin córki.

No dobrze, ale co wspólnego z Matą ma gwiazda Młodych Wilków i ex-twarz katalizatorów? W grudniu 2019 Jakimowicz nie mógł nie skomentować Patointeligencji. Mam dwóch synów: 19-letniego i 15-letniego. Żaden z nich nie posługuje się takim językiem ani nie odnosi się do rodziców w ten sposób, co raper Mata. Rap mi się kojarzył zawsze z muzyką biedy, ulicy, muzyką dla tych, którzy są trochę odrzuceni i nie bardzo mają jakąś przyszłość. A tymczasem tu mamy bananowego chłopca, który wcale nie żyje na ulicy. To jest jego jakiś chory bunt. Jest z dobrego domu, a udaje gangsta. Ja bym go posłał do wojska - grzmiał na łamach Faktu, dodając po dwóch dniach, że tabloid wyciął jego wypowiedzi, w których chwali produkcję singla. I podobnie jak Krystyna Pawłowicz on również zdążył już odnieść się do nowego utworu Maty - tym razem dla pewności już na Instagramie. Przepraszam najmocniej kiedyś użyłem sformułowania ,że wojsko mogłoby nauczyć czego rodzice nie nauczyli, ale ja mam widocznie jakieś inne pojęcie na temat wychowania przez rodziców. No bo jeżeli SAM PROFESOR MATCZAK , OJCIEC nie widzi nic złego w tych sformułowaniach kierowanych przez jego 20 letniego synka do dorosłych ludzi / ojców, rodziców, matki etc/ to wszystko jasne GRATULACJE swoją drogą gdybym tych zwrotów użył do ....... Pana Profesora to ciekawe jak wtedy by reagował? Przecież to nie jest zniesławienie muszę zapytać Pana, który u mnie na ochronie w budynku pracuje jak on ojciec bez tytułów na to się zapatruje? JAK TAK DALEJ BEDZIE I TAKIE BĘDĄ TE NASTĘPNE POKOLENIA TO RUNIE TO WSZYSTKO NA ŁEB (pisownia oryginalna).

45th Anniversary Of 1970 Polish Protests, Gdansk
fot. Michał Fludra/NurPhoto/GettyImages

Jacek Kurski

A media PiS-owskie chciałyby zająć się Matą seniorem - to święty człowiek. A to, co robię, jest moim wyborem i sam za to kiedyś odpowiem. Ale najpierw odpowiem wam, więc słuchajcie uważnie. Jebać Telewizję Polską! Jacek Kurski - chuj ci w dziąsło!

Skoro już jesteśmy przy pracownikach telewizji publicznej - czas na jej prezesa. Dla niewtajemniczonych: Mata senior to Marcin Matczak, profesor nauk prawnych i otwarty krytyk rządów Prawa i Sprawiedliwości. W grudniu 2019 Wiadomości TVP wyemitowały materiał Bunt sędziowskiej kasty, opowiadający o sprzeciwiającej się reformie sądownictwa opozycji, w który wpleciono fragmenty Patointeligencji. O patologii świata elit, również tych prawniczych, opowiedział w swojej piosence raper Mata, prywatnie syn profesora Marcina Matczaka, częstego gościa liberalnych mediów, zagorzałego przeciwnika zmian w wymiarze sprawiedliwości - mówił narrator, a w tle było słychać: Mój ziomo walił herę, słuchając Kazika. Centralny, menele, rodzice i szpital. Przekaz jasny - kto nie popiera reformy, ten patus.

Stąd mocny punch Maty na Kurskiego, o który zresztą zapytał go w najnowszym numerze Polityki Kuba Wojewódzki. Nie mówię tego jako głos pokolenia. Po prostu jako raper odpowiadam kolesiowi, który mnie zdissował. Tak to traktuję - mówi Mata. Odebrałem wczoraj żonę i nowo narodzone dziecko ze szpitala. Jest wielki tydzień. Mimo najlepszej woli nie znajduję w sobie potrzeby zainteresowania się jakimikolwiek wulgarnymi wynurzeniami - tak Jacek Kurski odpowiedział na pytanie Faktu o to, czy wejdzie z Matą w beef i odpowie muzycznie. Poważnie - Fakt zapytał Kurskiego o to, czy nagra coś na Matę. Wody!

Małgorzata Halber / Olga Tokarczuk

Jak mam się czuć? Zwykły szary chłopak, kiedy z nieba leci pierdolony brokat. Kiedy Gosia Halber lekką ręką porównuje go na FB do Olgi Tokarczuk - dali się ponieść fantazji; Nobla dostanę jak kupię se Marka z West Hamu do mojego składu w Fantasy

Pisarka Małgorzata Halber była zachwycona Patointeligencją, dając temu upust na swoim fejsie. W tym tygodniu, w którym Olga Tokarczuk odebrała Nobla, Mata nagrał najlepszy polski tekst kultury, jaki słyszałam od dawna - pisała Halber, faktycznie zestawiając Matczaka z Tokarczuk. Swoją drogą to jedna z najbłyskotliwszych linijek Patoreakcji bo ten Mark z West Hamu to w rzeczywistości Mark Noble, pomocnik West Ham United, którego Mata chyba jeszcze nie ma w swoim składzie w Fantasy Premier League. Chociaż nietrudno wyczuć w tym fragmencie kubeł zimnej wody na rozpalone głowy sieciowych komentatorów, którzy po jednym singlu uznali, że Mata wykonał jakąś rewolucję w polskiej kulturze - jak Chopin czy Witkacy.

Żabson, Peja, Włodi, Kuba Wojewódzki, Robert Makłowicz, Przemek Rudzki, Tomasz Ćwiąkała, Super Niania

Tu już bez konkretnych fragmentów tekstu; Mata robi sobie staroszkolną przewózkę po linijkach i na przestrzeni całego numeru wymienia mniej lub bardziej związane z rapem osoby, które propsowały jego numery - albo po prostu dały znać, że słuchały Patointeligencji. W tym bestiariuszu znalazło się miejsce dla naszych ludzi z newonce.sport i newonce.radio. Bardzo spoko.

Mata (22)

Mata (22)

Podziel się lub zapisz
Różne pokolenia, ta sama zajawka. Piszemy dla was o wszystkich odcieniach popkultury. Robimy to dobrze.
Podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij, żeby widzieć więcej podobnych w swoim feedzie.