Coś z niczego? Drugie życie starych rzeczy w wydaniu All Stars

Zobacz również:Converse motywuje młodych ludzi do kreatywnego działania w ramach społeczności All Stars
Converse 20.jpg

Szokujący raport Verisk Maplecroft sprzed dwóch lat wskazywał, że w 2019 roku ludzkość wyprodukowała ponad 2 miliardy ton odpadów stałych, z których tylko 16 procent zostało przetworzonych. Dałoby się nimi wypełnić 822 tysięcy basenów olimpijskich. Jednym z symboli ekologicznej katastrofy jest Wielka Pacyficzna Plama Śmieci o powierzchni 1,6 miliona kilometrów kwadratowych, która dryfuje pomiędzy Hawajami a Kalifornią. Nie trzeba chyba więcej powodów, żeby recyklingować i upcyklingować na potęgę oraz inspirować się do zrównoważonego rozwoju. Stąd m.in. inicjatywa Renew Labs.

Converse od dwóch lat zrzesza wokół siebie globalną społeczność All Stars. Chodzi o młodych aktywistów, talenty i liderów, którzy mają popchnąć świat do przodu w dziedzinach sportu, sztuki i kultury, kierując się szacunkiem do środowiska, otwartością i różnorodnością. W tym momencie to już ponad 3 tysiące osób z blisko 30 miast. Od Los Angeles, przez Warszawę po Limę. Przy okazji Dnia Ziemi przedstawiciele tej ekipy otworzyli wirtualny sklep... na pływającym wysypisku śmieci, mając na celu jego szybkie zamknięcie. Chodziło o zbieranie funduszy na oczyszczanie oceanu, a my pisaliśmy szczegółowo o tej akcji przed miesiącem. Generalnie All Stars zrobili tam robotę jak bohaterowie oldschoolowej kreskówki Captain Planet and the Planeteers.

Converse 12.jpg

Kolejna odsłona działań społeczności All Stars miała miejsce - mniej więcej - 12 tysięcy kilometrów od wybrzeża wyspy Oahu. Zostawiając na boku quiz geograficzny, chodzi o naszą odpowiedź na globalną akcję. Szóstka polskich przedstawicieli i przedstawicielek tego movementu spotkała się, żeby tchnąć drugie życie w pozornie niepotrzebne szpargały. W skład grupy weszli: Zuza @zzzietek, Gabi @gabithefrog, Hien @hieniek, Karolina @jackowska.karolina, Weronika @samadhi.vera i Eryk @iloveyoueryk.

Zgodnie z myślą przewodnią kampanii Renew - odpady zostały przekształcone w wyjątkowe stylizacje, uwiecznione w ramach wyjątkowej sesji zdjęciowej, za którą odpowiedzialna była cała szóstka. Warto dodać, że ubrania i biżuteria pochodziły z prywatnych zbiorów, a rolę rekwizytów odgrywały... śmieci.

Converse48.jpg

W ten sposób w życie została wprowadzona stara raperska prawda: one man's trash, that's another man's come up. All Starsi nie mieli litości dla starych ubrań i odpadów. Rwali, kleili, cięli i malowali, żeby później pozować w swoich customach przed obiektywami Hieńka i Karoliny.

Converse 15.jpg

- Przed nami stoi skomplikowany problem, który trudno zauważyć w życiu codziennym. Drogą do lepszego życia nie jest branie pełnymi garściami, ale świadomość, co w nich trzymamy - zauważa Eryk.

Idea stojąca za sesją wpisuje się w myślenie marki Converse o przyszłości bez zbędnych odpadów, podporządkowanej zrównoważonemu rozwojowi. I podobnie jest z butami Converse Renew Crater Knit. Nie chodzi tu wyłącznie o cholewkę z nowoczesnej dzianiny, która zapewnia oddychalność i łatwość zakładania. Otóż co najmniej 35 procent wagi buta stanowią materiały, pochodzące z recyklingu. Stąd elementy przetworzonych granulek na podeszwie - idealnie nieidealne.

Jeśli coś może mieć drugie życie - w Converse nie trafi do śmieci. Właśnie dlatego marka całkowicie zmienia wyobrażenie o możliwościach dzianiny. Materiał wykorzystany w modelu Renew Crater Knit znalazł zastosowanie również w innych propozycjach od Converse w tym sezonie. W ten sposób marka uwspółcześniła między innymi takie kultowe modele jak Chuck 70 czy Chuck Taylor All Star.

Buty Renew Crater Knit i inne modele marki wykonane w duchu zrównoważonego rozwoju dostępne są na Converse.pl, w sklepach stacjonarnych Converse i u partnerów.

Materiał powstał przy współpracy z Converse

Podziel się lub zapisz
Różne pokolenia, ta sama zajawka. Piszemy dla was o wszystkich odcieniach popkultury. Robimy to dobrze.
Podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij, żeby widzieć więcej podobnych w swoim feedzie.