Który refren z rapowych hitów uzyskałby najwięcej punktów w Scrabble?

Zobacz również:Streaming w służbie rapu – jak dzięki internetowi raperzy trzymali kontakt z fanami podczas pandemii
scrabble obliczenia analizy w rapie
fot. Oskar Szdzuij

Przy okazji nowej odsłony popularnej gry Scrabble wpadliśmy na pomysł, żeby sprawdzić jak zapunktowałyby słowa z hitowych rapowych refrenów. A kto zrobiłby to lepiej, niż Obliczenia i analizy w rapie?

Zarówno w Scrabble, jak i przy pisaniu tekstów, umiejętność wynajdywania odpowiednich słów jest bardzo ważna. Jakby się nad tym zastanowić, w obu przypadkach wymagane są podobne umiejętności. O tym, jak Kękę, Young Leosia i Lotek poradzili sobie w bitwie Scrabble możecie przekonać się w najnowszym filmie na kanale newonce. My do walki postanowiliśmy wystawić refreny znanych polskich kawałków i na ich podstawie wyłonić zwycięzcę.

Wybraliśmy takie utwory:

Mata – Kiss cam

Young Leosia – Szklanki

Kękę – Moja gwardia

Sobel – Fiołkowe pole

Young Igi feat. Margaret – Układanki

Przyjęliśmy następujące kryteria oceniania: Bitwa będzie odbywała się zgodnie z zasadami gry w Scrabble – układanie rozpoczynamy od pierwszego słowa refrenu i wykorzystujemy tylko litery dostępne w zestawie. W związku z tym, że nie udałoby nam się ułożyć całych refrenów, będziemy brali pod uwagę maksymalną liczbę wersów, jaką jesteśmy w stanie ułożyć, a następnie wyznaczymy średnią liczbę punktów za jeden wers.

Zaczynamy od Szklanek Young Leosi. Zgodnie z zasadami pierwszy wyraz musi przechodzić przez środkowe pole. W tym przypadku będzie to słowo czekam. Umieszczenie ż pod literą a uniemożliwiłoby nam kontynuowanie gry zgodnie z kolejnością słów. Ale skoro to krótkie słowo, pominiemy je żeby móc kontynuować grę. Za pierwsze słowo Young Leosia otrzymała 9 punktów. Punktacja liter przedstawia się następująco: c (2), z (1), e (1), k (2), a (1), m (2) – żadna z nich nie znalazła się na polu z premią. Refren Szklanek łącznie zdobył 126 punktów. Najwięcej punktów dało jej słowo będziemy, które znalazło się na polu z podwójną premią słowną, posiadało dużo liter oraz wysoko punktowaną literę ę.

Kolejnym utworem jest Moja gwardia KęKę. Użycie kilku wieloliterowych słów dało mu 80 punktów. Najwyżej punktowane słowa to trzepak oraz wieczora, które uzyskały kolejno 18 i 20 punktów. Słowo trzepak znalazło się na dwóch polach z potrójną premią słowną, natomiast trzysylabowiec wieczorem na polach z podwójną premią słowną oraz podwójną premią literową.

scrabble obliczenia analizy w rapie
fot. Oskar Szdzuij

Trzeci w kolejności jest Mata z Kiss cam. Wynik: 77 punktów. Za słowo skradłaś Michał zeebrał ich aż 28, czyli ponad 1/3 wszystkich zebranych. Sama litera ś umieszczona na polu z potrójną premią literową dała 15 punktów, czyli więcej niż słowa serce i cię razem wzięte.

Przedostatnią piosenką w naszym zestawieniu będzie Fiołkowe pole Sobla. Jest to jedyny utwór z wyżej wymienionych, którego aż dwa pierwsze wersy udało nam się zmieścić na planszy, korzystając wyłącznie z zestawu liter dostępnych w Scrabble. Dzięki dziewięciu punktowanym słowom, Szymonowi udało się uzyskać 111 punktów. Końcowy wynik musimy jednak podzielić przez dwa, aby było to sprawiedliwe względem konkurentów. Po podzieleniu otrzymujemy średnią 55,5.

Ostatnim zawodnikiem w naszym zestawieniu jest utwór Układanki Young Igiego i Margaret. Za refren składający się wyłącznie z czterech punktowanych słów (z czego jedno zaledwie trzyliterowe) duet zdobył 55 punktów. Wszystko za sprawą słowa bawię z wysoko punktowaną literą ę na polu z podwójną premią słowną. Co ciekawe utwór ten pomimo swojej długości zająłby drugie – po Szklankach – miejsce, gdyby słowo układanki było o jedną literę dłuższe i zaczynało się od samej góry planszy, na której to znajduje się pole z potrójną premią słowną.

Nie napiszemy nic odkrywczego, jeżeli podsumujemy tę rywalizację wnioskiem, że nie tylko wysoka punktacja liter, ale także to gdzie je układamy, ma wpływ na wygraną w Scrabble. Czasem można ułożyć trzyliterowe słowo, ale jego ułożenie da nam dużą przewagę nad rywalami. Ostatecznie wygrywa Young Leosia, zdobywając za Szklanki 126 punktów. Poniżej finalna punktacja i udanej zabawy przy nowej odsłonie Scrabble.

Young Leosia – Szklanki: 126 punktów

Kękę – Moja gwardia: 80 punktów

Mata – Kiss cam: 77 punktów

Sobel – Fiołkowe pole: 55,5 punkta

Young Igi feat. Margaret – Układanki: 55 punktów

tekst: Obliczenia i analizy w rapie

* Weź udział w nowej bitwie Scrabble, zrób screena naszej planszy i ułóż na niej swoje hasła, szczegóły znajdziesz na IG stories @newonce_net. Najlepsze hasła trafią na nasz profil oraz ekrany w newonce.bar.

Tekst powstał przy współpracy ze Scrabble.

Podziel się lub zapisz
Różne pokolenia, ta sama zajawka. Piszemy dla was o wszystkich odcieniach popkultury. Robimy to dobrze.
Podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij, żeby widzieć więcej podobnych w swoim feedzie.