„Mask Off”, „Nice for What” czy „Avalanche” - na samplach z jakich utworów bazują hity ostatnich lat?

Zobacz również:Steez wraca z Audiencją do newonce.radio! My wybieramy nasze ulubione sample w trackach PRO8L3Mu
mask off.jpeg

W rapie najlepiej sprawdzają się soulowe sample? To nie jest szczególnie karkołomna teza. Nieważne, czy mowa o jazz rapie, czy trapowych hymnach.

Zaskakująco często można znaleźć je w tych drugich. Po soul regularnie sięga na przykład Metro Boomin, ale nie tylko on. Poniższe kawałki stanowią kilka przykładów na to, że dzisiejszy trap wcale nie musi być generyczny i z prawdziwym hip-hopem ma wspólnego więcej, niż mogłoby się wydawać.

1
Travis Scott – Apple Pie (2015) / Gil Scott-Heron - Revolution Will Not Be Televised (1971)

Czy tworząc debiutanckie Rodeo Travis Scott wiedział, że właśnie wyznacza nowy kierunek w rapie? Ten album to piękna zapowiedź kolejnych - równie precyzyjnych - ruchów współczesnej ikony gatunku. I dokładnie o tym traktuje Apple Pie, wyprodukowane przez Mike’a Deana. W zamykającym krążek kawałku znalazł się singiel Gila Scotta-Herona. Revolution Will Not Be Televised to jeden z najważniejszych zaangażowanych utworów w historii; taki, który zapisał się w kulturze. Nawiązuje do dzieła The Last Poets – When the Revolution Comes; wezwania Afroamerykanów do aktywnej walki z rasizmem. W Apple Pie follow-up do wersów Herona – oczywiście w kontekście twórczości La Flame’a – pada na sam koniec w outro T.I.’a, który na albumie pełni rolę narratora. Przesłanie jest proste: nawet nie zauważymy, kiedy wydarzy się rewolucja.

2
Future - Mask Off (2017) / Tommy Butler & Carlton Williams - Prison Song (1976)

Najpopularniejszy kawałek Future’a – Mask Off – swój sukces w dużym stopniu zawdzięcza melodii zagranej na flecie. A ta pochodzi z Prison Song, kawałka z soundtracku Selmy, musicalu będącego hołdem dla Martina Luthera Kinga. Mask Off to jedno z pierwszych dużych dzieł Metro Boomina. Kawałek rozpoczął nawet nowy trend o nazwie flute rap, a na Twitterze pojawiło się sporo memów z bitem Mask Off podłożonym na przykład pod sceny filmowe. Hip-hop jest jak moda. Wszystko odchodzi i wraca. Nie jestem tym, który wynalazł flet. Kiedy dorastałem, fletowe riffy były popularne w rapie. Tego słuchałem. To mnie inspiruje i to wpłynęło na to, że postanowiłem je przywrócić – powiedział Metro Boomin w wywiadzie dla Highsnobiety.

3
Big Sean & Metro Boomin - In Tune (2017) / Lori Perry - Up Against the Wind (1996)

Metro potrafi wplatać dość długie - jak na sample - fragmenty innych utworów w nowe kawałki, przez co czyni je jeszcze bardziej klimatycznymi. Ze wspólnego projektu z Big Seanem – Double or Nothing – można byłoby wyróżnić przynajmniej kilka takich numerów; na przykład Go Legend z Travisem Scottem i Dianą Ross albo No Hearts, No Love, w którym pojawia się Strawberry Letter 23 The Brothers Johnsons. Sampel z treścią kawałka najlepiej koresponduje jednak w egzystencjonalnym In Tune. Przewija się w nim motyw ze sceny śmierci Cleo, bohaterki granej przez Queen Latifah w filmie Set It Off - z niego zresztą pochodzi oryginał Lori Perry. Nieustanna walka będąca tematem piosenki świetnie pasuje do refleksyjnego, uduchowionego numeru Big Seana. But don’t get it confusedUp Against the Wind Lori Perry pojawia się także w Humble Lil Baby’ego.

4
Drake - Nice for What (2018) / Lauryn Hill - Ex-Factor (1998)

Cokolwiek mówić o nieudanym Scorpionie, trzeba przyznać, że wyprodukowany przez Murdę Beatz Nice for What to jeden z najlepszych kawałków Drake’a. Producent świetnie wykorzystał potencjał Ex-Factor Lauryn Hill i stworzył wyjątkowo przebojowy, odpowiednio pocięty numer, który brzmieniowo nawiązuje do nowoorleańskiego bounce’u. Użyty sampel jest singlem z debiutanckiego i jedynego solowego albumu artystki – The Miseducation of Lauryn Hill – skierowanym do Wyclef Jeana, członka Fugees i byłego partnera artystki. Lauryn śpiewa w nim o ich burzliwej relacji. Ex-Factor z kolei zawiera w sobie Can It All Be So Simple Wu-Tang Clanu. Co ciekawe, w tym samym roku singiel Lauryn został wykorzystany w Be Careful Cardi B.

5
21 Savage – Out for the Night (2018) / Carlos Santana - Samba Pa Ti (1970)

Tym razem nie Metro, a Kid Hazel. I nie soul, a… latynoski rock. Ten trwający niewiele ponad dwie minuty kawałek 21 Savage’a to swego rodzaju lovesong, który znalazł się na drugim studyjnym krążku rapera – I Am > I Was. Melodię Out of the Night zapożyczono z instrumentalnego przeboju Carlosa Santany – Samba Pa Ti. Inspiracją dla meksykańskiego muzyka był saksofonista, który grał na ulicy przed jego mieszkaniem w Nowym Jorku w niedzielne popołudnie. Otworzyłem okno i zobaczyłem tego mężczyznę na ulicy, był pijany i miał saksofon oraz butelkę w tylnej kieszeni. Patrzyłem na niego, bo cały czas ze sobą walczył – nie wiedział, czy włożyć do ust instrument, czy butelkę – opowiadał Santana.

6
21 Savage & Metro Boomin - Runnin (2020) / Diana Ross - I Thought It Took a Little Time (But Today I Fell in Love) (1976)

Savage Mode II to wielki hołd złożony gangsterskiemu rapowi Stanów Zjednoczonych. Bez względu na to, czy mowa o Eazym-E, kroczącym przez ulice Compton, kiczowatych, pełnych przepychu okładkach albumów z Południa, czy życzeniach śmierci składanych 50 Centowi. Ale w tych opowieściach o fałszywych przyjaciołach i konieczności posiadania ze sobą glocka 21 Savage właściwie po raz pierwszy jawi się jako romantyk. Album scalają bowiem nie tylko gangsterskie motywy, ale także ten o nieszczęśliwej miłości. Zanim jednak poznamy całą historię w RIP Luv, Diana Ross śpiewa w Runnin: Am I really hard to please?/Perhaps I have some special needs/I wondered what was wrong with me/My friends all fall so easily. Samplowany przez Metro Boomina I Thought It Took a Little Time to wiodący singiel z albumu Diana Ross 1976 – jednego z najlepiej sprzedających się solowych krążków artystki.

7
Migos - Avalanche (2021) / The Temptations - Papa Was a Rollin’ Stone (1972)

Nawet jeśli Culture III dla Migosów był powrotem do formy, trzecia część – dziś chyba możemy to powiedzieć – tej przehajpowanej serii nie dorównuje poziomem materiałowi z 2017 roku. Ale bynajmniej nie oznacza to, że nie znajduje się na nim nic, co warto dodać na playlistę. Otwierający Culture III singiel Avalanche to mrugnięcie okiem w stronę klasyka The Temptations. Quavo – który obok DJ Drule’a jest współproducentem kawałka – podobnie jak tekst oryginału nawiązuje do zmarłego w jego dzieciństwie ojca. A poza tym tradycyjnie: on, Offset i Takeoff kolejno celebrują swój sukces i spoglądają wstecz. Cały czas oczywiście płynąc po podkładzie, przez który przebija się funkowo-soulowe instrumentarium zapożyczone z Papa Was a Rollin’ Stone z repertuaru Motown. Piosenka ta w wykonaniu The Temptations została nagrodzony Grammy i uplasowała się na 169. miejscu najlepszych utworów wszech czasów według Rolling Stone'a.

Cześć! Daj znaka, co sądzisz o tym artykule!

Staramy się tworzyć coraz lepsze treści. Twoja opinia będzie dla nas bardzo pomocna.

Podziel się lub zapisz
Pisze o muzyce, psychologii i społeczeństwie. Jej teksty ukazują się między innymi w „Vogue".