Mata przerywa milczenie i dosadnie komentuje rzeczywistość. Oto „Patoreakcja”

Zobacz również:Streaming w służbie rapu – jak dzięki internetowi raperzy trzymali kontakt z fanami podczas pandemii
MATA
fot. kadr z teledysku do "Patoreakcji"/YouTube

Od wydania 100 dni do matury minął ponad rok, a raper związany z kolektywem SB Maffija postanowił nagrać follow-up do swojego największego przeboju, który w zasadzie pozwolił mu osiągnąć tak imponujący sukces.

Mowa oczywiście o Patointeligencji odmienianej przez te kilkanaście miesięcy na wszystkie możliwe sposoby i przez wszystkie możliwe podmioty. O tym kawałku powiedziano już wszystko, czasem nawet za dużo i za często. Najnowszy singiel, Patoreakcja, to próba podsumowania tego burzliwego okresu i prawie sześciominutowy strumień świadomości 20-letniego rapera. Za produkcję odpowiedzialny jest Trooh Hippi, a Matczakowi zdarza się nawet zahaczać o wokalne motywy rodem z OVO Sound.

100 Dni Do Matury

100 Dni Do Matury

Mata (22)

Twoja ocena:

4.5
Ocena Społeczności
3.0
Ocena Redakcji

Pomimo długiego czasu trwania Patoreakcja to skrajnie dynamiczny, napakowany adrenaliną banger. Mata dalej wyrzuca z siebie celne punche, broni swojego ojca przed publiczną nagonką, namecheckuje kilka rodzajów dragów, Zlatana Ibrahimovicia, Baby Yodę, Jarosława Jakimowicza, Włodiego i naszego redakcyjnego kolegę Przemka Rudzkiego, a do tego pojawiają się też - lekko mówiąc - zaskakujące momenty, w których jebie Telewizję Publiczną i kieruje w stronę Jacka Kurskiego słowa ch*j ci w dziąsło przy jednoczesnym samplowaniu klasycznej wypowiedzi Zbigniewa Stonogi o prześladowaniu rodziny. Całość przy akompaniamencie wrzutek lektora Tomasza Knapika. Można i tak.

W - trzeba przyznać - znakomicie zrealizowanym teledysku Macieja Buchwalda oglądamy dziesiątki twarzy Maty, który nieustannie nawija o tym, co go wkurwia, co mówili ludzie, co złego robią mainstreamowe media, co robi z ziomkami, i tak dalej, i tak dalej. O dziwo, oglądamy też Kubę Wojewódzkiego i… Martę Linkiewicz. Weird flex but ok.

Przypomnijmy, że debiutancki longplay Maty 100 dni do matury sprzedał się w zawrotnej liczbie ponad 90 tys. egzemplarzy, co przełożyło się na potrójną platynę. Dzisiaj podano również informację, że singiel Patointeligencja pokrył się diamentem. W marcu raper otrzymał dwie nominacje do Fryderyków: za Debiut roku oraz Album roku hip-hop. Wydaje nam się, że statuetki ma jak w banku.

Mata (22)

Mata (22)

Podziel się lub zapisz
Różne pokolenia, ta sama zajawka. Piszemy dla was o wszystkich odcieniach popkultury. Robimy to dobrze.
Podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij, żeby widzieć więcej podobnych w swoim feedzie.