Zapomniane kubki, urządzenia, które nie funkcjonowały w czasach, w których osadzono fabułę i widoczni kamerzyści. Produkcyjne wtopy zdarzają się cały czas, a wiele z nich pozostaje niezauważonych.
Wielogodzinna praca na planie - w dodatku praca, która wymaga stałego skupienia - to niełatwa rzeczywistość produkcji filmowej i telewizyjnej. Nawet kiedy na pierwszy rzut oka zdaje się, że każdy element fikcyjnego świata jest dopracowany, to i tak nic nie ujdzie uwadze widzów. Żadna wtopa, żadna pomyłka. Ludzie mają za dużo wolnego czasu... albo są czujni jak ważki.
Seriale bez błędów? Niewykonalne. My przyglądamy się tym z naszych ulubionych tytułów.
Gra o tron
Charakterystyczny kubek ze Starbucksa to nie jedyne zaniedbanie, jakiego dopuścili się twórcy hitowego serialu HBO. Kiedy my skupialiśmy się na emocjonujących wątkach, kilkukrotnie zdarzało im się zapominać o przedmiotach, które nie mogłyby znaleźć się w Westeros.
Jednym z nich jest też ładowarka, nieumyślnie pozostawiona na planie… w trakcie kręcenia jednej z kluczowych scen 5. sezonu. Tak jak pisaliśmy, wpadki - zwłaszcza w przypadku takich tasiemców, jak GoT - są nieuniknione. Trudno jednak zrozumieć, jak montażyści nie zauważyli przedmiotu leżącego przy umierającym Stannisie Baratheonie. Oprócz tego, uważni widzowie usłyszeli też dźwięk przychodzącej wiadomości e-mail w jednym z odcinków trzeciego sezonu, w którym Margaery rozdaje zabawki sierotom.
Przyjaciele
Według danych zebranych na portalu moviemistakes.com, twórcom Przyjaciół średnio zdarzyło się więcej błędów niż jakiemukolwiek innemu programowi telewizyjnemu. A my i tak wielu z nich nie wychwyciliśmy, pomimo tego, że niektórzy redaktorzy oglądali ten serial przynajmniej dwa razy. Jednak do największych wpadek bez wątpienia należą te związane z postacią, w którą wcieliła się Jennifer Aniston. Rachel jako ostatnia z grupy przyjaciół obchodzi trzydzieste urodziny, choć na początku serialu to Joey był przedstawiany jako najmłodszy z ekipy. Co więcej, w jednej ze scen 9. sezonu, kiedy Rachel opowiada Joeyowi o przesłuchaniu z Leonardem Hayesem, Jennifer Aniston na krótkim ujęciu została zastąpiona przez inną aktorkę.
Simpsonowie
Trudno żeby do serialu liczącego 31 sezonów nie wkradły się żadne wpadki. W animacji pojawiło się sporo błędów, zarówno jeśli chodzi o dziury w fabule, jak i wizualne niedociągnięcia. Jednym z bardziej jaskrawych przykładów, który z łatwością wychwycili nawet niezbyt baczni widzowie, to ten, który miał miejsce w odcinku And Maggie Makes Three. Marge oznajmiła wówczas Homerowi, że jest w ciąży. Problem w tym, że tuż obok niej, na ścianie w salonie, znalazł się portret Maggie. Innym przykładem była sytuacja, w której Simpsonowie dostali bana na wyjazd na Florydę, jednak twórcy chyba nie potraktowali tego zakazu odpowiednio poważnie albo zapomnieli o decyzji służb, bo już kilka sezonów później rodzina powraca do słonecznego stanu.
Stranger Things
W Stranger Things wpadki były prawie nie do wychwycenia. To między innymi zabawka bohaterów, czyli figurka Demogorgona... a ten element gry Dungeons & Dragons trafił na rynek dopiero rok po wydarzeniach rozgrywających się w 1983 roku. Podobnie było z M&M’sami, którymi Nastka poczęstowała Mike’a - słodycze nie były dostępne w tamtym czasie.
Breaking Bad
Pomyłki zdarzały się też w serii Breaking Bad, chociaż nie były aż tak zauważalne. Pamiętacie scenę, w której Walter i Jesse próbują rozpuścić ciało w wannie wypełnionej kwasem fluorowodorowym? No tu fikcyjny chemik się nie popisał, bo ten roztwór rzeczywiście poradzi sobie z metalami, ale z ciałem już nie. Natomiast w piątym sezonie serialu wujek Todda opowiada mu o śmierci Osama Bin Ladena, ale akcja serii rozgrywa się kilka miesięcy (niektórzy twierdzą, że nawet lat) przed wydarzeniem z maja 2011 roku. Na szczęście twórcy przyznali się do pomyłki, a w skali całej serii i tak nie było ich aż tak dużo. Wybaczamy!
Orange Is the New Black
Oprócz drobnych wpadek w postaci zmiany imion mniej znaczących bohaterów, widzowie mają najwięcej zarzutów co do chronologii fikcyjnych i rzeczywistych wydarzeń serialu. Dotyczy to przede wszystkim tego, że Piper Kerman, której wspomnienia z więziennych przeżyć stały się inspiracją do stworzenia serialu, trafiła do więzienia w 2004 roku, a serialowa Piper Chapman - w 2013 roku. Jednak w przypadku Orange Is the New Black za wiele fuckupów odpowiadają charakteryzatorzy. Chodzi o tatuaże kilku osadzonych, które tajemniczo zmieniały swoje położenie albo znikały w jednym odcinku, żeby ponownie pojawić się w kolejnym. To między innymi dziara ryby na karku Piper, która całkowicie zniknęła w drugim sezonie serialu. Podobnie było z blizną głównej bohaterki, która raz widniała na lewym ramieniu, a raz na prawym.