Niebezpieczny challenge na TikToku. Jego uczestnicy... przedawkowują lek na alergię

Zobacz również:Jeśli jesteście z teamu Billie Eilish... to na pewno siądzie wam BENEE. Nam siadła
An Afternoon With TikTok's "Girls In The Valley"
Jon Kopaloff/Getty Images

Amerykańskie media potwierdziły już pierwszy przypadek śmiertelny i kilka hospitalizacji. O co chodzi? Na TikToku popularne stało się... przyjmowanie leków antyhistaminowych.

Pamiętacie jeszcze fenomen Blue Whale Challenge sprzed kilku lat? Polegał na wciąganiu nastolatków do gry, w której na każdym etapie miały robić sobie krzywdę, by w końcu odebrać sobie życie. Sprawą zajmowały się media na całym świecie, a sociale wręcz żyły Niebieskim Wielorybem. Finalnie nie udało się jednak połączyć jakichkolwiek samobójstw czy samookaleczeń z viralowym challenge’em.

Blue Whale Challenge okazał się nie tyle fenomenem social mediów, ile fenomenem fake newsów. Po internecie krążyła cała lista zadań, według których pierwszym było wydrapanie sobie na ramieniu żyletką napisu f57, a ostatnim – skok z wysokiego budynku. Niebieski wieloryb był samonakręcającą się spiralą fałszywych informacji. Teraz jednak zagrożenie wydaje się całkiem realne.

Byliśmy już świadkami mema, w którym ludzie jedli kapsułki do prania. Oczywiście znalazło się kilku śmiałków, którzy rzeczywiście to zrobili. Nowy challenge na TikToku zakłada… zjadanie tabletek Benadryl – dostępnego przy kasach w amerykańskich sklepach leku na alergię. I to w ilościach znacząco przekraczających zalecaną dawkę.

Benadryl w większych dawkach ma wywoływać halucynacje i działaś jak środek narkotyzujący – tak przynajmniej twierdzą TikTokerzy. Jeden z portali w Oklahomie poinformował w weekend, że zmarła 15-latka, która brała udział w challenge’u. O komentarz w związku ze sprawą pokusił się producent leku, Johnson & Johnson: TikTokowy Benadryl challenge jest niezwykle niebezpieczny i powinien zostać natychmiastowo powstrzymany. Pracujemy z TikTokiem i partnerami robiąc wszystko co w naszej mocy, by zatrzymać trend – w tym zajmujemy się usuwaniem contentu mającego związek z challenge’em w social mediach.

Dawka wywołująca halucynacje jest bliska dawki, która może zagrażać życiu – mówił szef lokalnego odpowiednika sanepidu Scott Schaeffer. Oprócz jednego potwierdzonego przypadku śmiertelnego, do szpitali miało trafić jeszcze kilkoro nastolatków. Don’t do drugs!

Podziel się lub zapisz
Różne pokolenia, ta sama zajawka. Piszemy dla was o wszystkich odcieniach popkultury. Robimy to dobrze.
Podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij, żeby widzieć więcej podobnych w swoim feedzie.