Nowy Paluch i 10 innych rapowych premier z Polski, na które jeszcze czekamy w tym roku

Zobacz również:FUTBOLOWA GORĄCZKA #9. Gdyby miało nie być jutra
Paluch.jpg
fot. @bartekm__

Nie ma raczej powodów do narzekań, skoro na przestrzeni ostatnich ośmiu miesięcy miały miejsce tak głośne premiery jak długo oczekiwany solowy debiut Wojtka Sokoła czy kolejny album PRO8L3Mu. Do końca roku pozostało jednak trochę czasu i możliwe, że najlepsze jeszcze przed nami.

Ostatnio nasze apetyty rozbudził Paluch. Autor najlepszej płyty ubiegłego roku w Polsce ujawnił, że planuje rychły powrót z nowym materiałem. Przyglądając się jego ostatnim osiągnięciom, jednego można być pewnym - wielokrotną platynę ma jak w banku! Poniżej znajdziecie inne krążki, których wyczekujemy.

Paluch.jpg
1
Sarius - Pierwszy Dzień Po Końcu Świata (30.08)

To może być największy sukces komercyjny w dorobku Sariusa. Raper wraca z płytą rok po platynowym Wszystko co złe i już na starcie przedsprzedaży udowadnia, że jego poczynania budzą ogromne zainteresowanie. - W jedną dobę kupiliście więcej PDPKŚ niż wynosiła przedsprzedaż Antihype i niemal tyle co Wszystko co złe - informował pod koniec lipca.

Na krążku Pierwszy Dzień Po Końcu Świata znajdzie się 11 numerów wyprodukowanych przez Gibbsa i HVZX. Gości brak. Za nami trzy single. Ten jest drugi, a ten trzeci.

2
Malik Montana - TBA (11.09)

Pierwszy album długogrający Malika Montany od czasu Tijary z maja 2018 roku to w znacznym stopniu enigma. Preorder ruszył co prawda trzy miesiące temu, ale nadal owiane tajemnicą pozostają tytuł oraz tracklista. Nie mieliśmy również dotąd okazji zobaczyć okładki. Co w takim razie wiadomo? Malikowi po selekcji zostało ponad dwadzieścia utworów, płyta nie trafi do Empików i marketów, no i ukazały się dwa single.

Pozostaje czekać, choć umówmy się, że nasza cierpliwość nie zostanie wystawiona na szczególnie ciężką próbę. Premiera za niecały miesiąc.

3
BonSoul - ReStart (12.09)

BonSoul zasilili szeregi Asfalt Records jesienią ubiegłego roku, ale fonograficzny debiut w barwach zasłużonego labelu dopiero przed nimi. I przed nami.

- Soulpete i Bonson po raz pierwszy razem - back to back - pracowali nad materiałem w studio. Wyjątkowy też jest dobór gości, niewidzianych wcześniej na nagraniach projektu, w tym obecność wokalistów i wokalistek oraz tak zwanych żywych instrumentów. Muzycznie na płycie można wyodrębnić trzy przechodzące w siebie motywy: funksoulowe wprowadzenie, mroczniejsze rozwinięcie i nostalgiczne zakończenie - możemy przeczytać na stronie wytwórni.

Co z tego wyniknie? Pewien przedsmak daje Małpi gaj z gościnnym udziałem Rasa, Jana-rapowanie i Holaka. W pełnej krasie BonSoul ładnie przedstawią się przed milionami słuchaczy 12 września.

4
Pezet - Muzyka Współczesna (27.09)

I pan Paweł, no kur*a... I jedziemy... Kiedy zapadła głucha cisza po wcześniejszych zapowiedziach EP-ki, obawialiśmy się, że nowy Pezet nigdy się nie ukaże. Tymczasem w czerwcu jak grom z jasnego nieba spadła wiadomość o jego powrocie z Muzyką Współczesną. Ten comeback zajął mu siedem lat!

Słyszeliśmy już Obrazy Pollocka oraz Intro i coraz bardziej nie możemy się doczekać. Wszystko wskazuje na to, że cierpliwość zostanie wynagrodzona z nawiązką. - W sierpniu 1999, 20 lat temu, wyszedł na kasecie pierwszy album Płomień 81 pt. Na zawsze będzie płonął. Z tej okazji razem z Onarem zagramy na Warsaw Challenge jubileuszowy koncert. To jednak nie koniec niespodzianek na nasze 20-lecie. Bądźcie czujni! - informował niedawno Pezet na Facebooku.

5
Wiktor z WWA - Miłość, Nienawiść, Balet (27.09)

- Najnowsze wydawnictwo Wiktora nie jest zwykłym projektem, będącym odhaczeniem kolejnego poziomu muzycznego. Jeśli za parę lat zapytasz go, która płyta była dla niego samego przełomem i dzięki której poszedł do przodu, usłyszysz Miłość, nienawiść, balet - zapewnia wydawca. Wiemy skądinąd, że w szeregach labelu panuje naprawdę szczera ekscytacja, związana z tą premierą.

Swoją drogą, najwyższy czas na breakthrough. Nie od wczoraj dziwimy się, że o Wiktorze z WWA nie jest głośniej. Próbkę jego aktualnych możliwości dają trzy numery z #MNB: Zapalniczki, Zodiak oraz W mig.

6
Ero - Elwis Picasso (04.10)

Zdziwilibyśmy się, gdybyśmy tylko potrafili się jeszcze zdziwić... Najmłodszych słuchaczy rapu nie było jeszcze na świecie, kiedy niektórzy z nas wyczekiwali solowego albumu Erosa. Michał fenomenalnie zaprezentował się na płycie PCP z 2004 roku i wydawało się wówczas, że jego samodzielne wydawnictwo pozostaje kwestią czasu. Nikt chyba jednak nie spodziewał się, że zajmie mu to kolejne piętnaście lat!

Teraz historia piszę się na naszych oczach, ponieważ od warszawskiego rapera dostaliśmy BlackBook nagrany wspólnie z Kosim, a Elwis Picasso wyjdzie na początku października.

7
schafter - audiotele (22.11)

Kiedy w lipcu zdecydowaliśmy się przygotować odpowiedź na Freshmanów XXL, ostentacyjnie nie wzięliśmy pod uwagę schaftera. Uznaliśmy po prostu, że jego hypetrain rozpędził się już do takiej prędkości, że zwyczajnie by tam nie pasował. Pod koniec listopada przyjdzie czas na rzeczywistą weryfikację młodego artysty, którego kompilację Hors d’oeuvre uwzględniliśmy w zestawieniu 14 najlepszych polskich płyt 2018 roku.

Co nieco o audiotele już wiadomo. Oto trzy zaprezentowane dotąd tracki: hot coffeedouble D'smarvin.

8
Kaz Bałagane/APmg - Polska Gotówkowa (TBA)

Kaz Bałagane jest na rodzimej scenie pewniakiem. Liczymy więc, że uda mu się (co najmniej) utrzymać poziom, jaki pokazał na płycie Książę Nieporządek z grudnia 2018 roku. Przemawia za tym fakt, że nowe piosenki przygotowuje do spóły z APmg, a przecież wszyscy pamiętamy takie szlagiery jak choćby TrendsetterChanson de GestePaparazzi to całkiem mocne trailery, nieprawdaż?

Poza tym - kto ma szlachetniejszą duszę niżeli ma Jacek?!

9
Mata - TBA (TBA)

Tydzień temu Mata zadebiutował na pierwszym miejscu Listy Przebojów newonce.radio. A kiedy newcomer prosto z poczekalni spycha ze szczytu Jana-rapowanie, wiedz, że coś się dzieje!

Ekscentryczny 19-latek za sprawą takich utworów jak Brum Brum czy Biblioteka Trap stał się naszą największą nadzieją w polskim rapie i wiele obiecujemy sobie po jego debiucie. Ponoć swego rodzaju prezentacja miała już miejsce w siedzibie SBM Label...

Tymczasem zapraszamy do lektury wywiadu z Matą, przeprowadzonego przez Krzyśka Nowaka.

10
Rasmentalism - TBA (TBA)

Specjaliści od grown man music i melodyjnego, wielkomiejskiego rapu pracują pełną parą nad swoim piątym albumem w katalogu Asfalt Records. Od ładnych kilku miesięcy próbujemy uwolnić się od (z) Escape Roomu i wypatrujemy następnego singla zwiastującego ten materiał oraz oficjalnej daty premiery. Na razie wiemy tylko tyle, że projekt jest w drodze. Żarty - tak naprawdę wiemy więcej, ale nie możemy powiedzieć.

Podziel się lub zapisz
Różne pokolenia, ta sama zajawka. Piszemy dla was o wszystkich odcieniach popkultury. Robimy to dobrze.