Obejrzeliśmy Death to 2020. Czyje żarty były najlepsze, a czyje najsłabsze?

Zobacz również:Adam Sandler, Kevin Garnett, The Weeknd i... świetne recenzje. Na ten netflixowy film czekamy jak źli
death to 2020.jpg

Pożary, ryzyko trzeciej wojny światowej i globalna pandemia - wydarzenia z zeszłego roku brzmią jak gotowy scenariusz do filmu sci-fi, a niekoniecznie parodii dokumentu. Na to jednak zdecydowali się twórcy Czarnego Lustra, Charlie Brooker i Annabel Jones, nakłaniając widzów na śmiech przez łzy z ostatnich dwunastu miesięcy.

Jak wyszło? Trochę jak opowiadanie żartów na stypie, bo z jednej strony jeszcze nie poradziliśmy sobie ze zbiorową traumą, a z drugiej - w tym roku jedynym ratunkiem było obśmianie absurdalnych sytuacji z 2020 roku.

Nikt nie prosił i nikt nie potrzebował, ale zaraz po świętach Netflix zaserwował nam mockument, który prześmiewczo opowiada o ostatnich wydarzeniach na świecie, komentowanych przez pseudoekspertów z topowymi aktorami w rolach głównych. Dlatego mamy głupkowatego epidemiologa, typową Karen, dziennikarza, potentata technologicznego, królową Elżbietę, vlogera, rzeczniczkę prasową Białego Domu, wściekłą na cały świat terapeutkę, historyka-dziadersa i przeciętną Brytyjkę. Obejrzeliśmy Death to 2020, a teraz wskazujemy fajne i cringe’owe wejścia fejkowych specjalistów z tego filmu.

1
Dash Bracket (Samuel L. Jackson)
death-to-2020-samuel-l-jackson.jpg
Kadr z filmu "Death to 2020" w reż. Charlie Brooker i Annabel Jones

Na start Samuel L. Jackson w roli Dasha Bracketa, dziennikarza gazety New Yorkerly News, który już w pierwszych minutach produkcji, po objaśnieniu, jaki jest cel kręcenia tego filmu, odpowiada: A po ch*j robić coś takiego? Trafna uwaga, bo o ile Czarne Lustro wyróżniało się tym, że oprócz dystopijnej wizji przyszłości nie zabrakło też trafnego komentarza, jak nowe technologie negatywnie wpłyną na społeczeństwo, o tyle tutaj brakuje puenty… Choć całość opiera się przecież na mniej lub bardziej podkoloryzowanych realnych postaciach i opiniach. Ale wracając - ta postać rzuca niezłymi punchline’ami - nie zawsze śmiesznymi, ale często najbardziej odpowiednimi do sytuacji z całego tego tałatajstwa, czego najlepszym przykładem jest chociażby jego komentarz do zabójstwa George’a Floyda: Prawda jest taka, że ci funkcjonariusze nie widzieli w nim człowieka, ale świat go zobaczył.

2
Kathy Flowers (Cristin Milioti)
kathy flowers.jpg
Kadr z filmu "Death to 2020" w reż. Charlie Brooker i Annabel Jones

Najbarwniejszą postacią jest bez wątpienia miłośniczka teorii spiskowych, rasistowska Kathy, która niby nie ma nic przeciwko czarnoskórym, ALE - wraz ze swoim niepokojąco intensywnym spojrzeniem - będzie kazała im pokazywać paragon, żeby upewnić się, czy akurat czegoś nie ukradli. A poza tym oczywiście nie ma zamiaru przyjmować szczepionki na koronawirusa, bo przeczytała na jednej z grupek, że wszczepią jej chip. A - i Trump wygrał wybory. Memiczna Karen w pigułce.

3
Gemma Nerrick (Diane Morgan)
Diane-Morgan-in-Death-to-2020.jpg
Kadr z filmu "Death to 2020" w reż. Charlie Brooker i Annabel Jones

Nie mylcie jej z zamkniętą w domu typową Brytyjką, która po sprawdzeniu wszystkich seriali przerzuciła się na oglądanie wiadomości i wyraźnie nie może odnaleźć się w skomplikowanej fabule nowej rzeczywistości. Widzieliście serial Ameryka? Pokazują go na kanale z wiadomościami - mówi, nie ruszając się sprzed telewizora, a jej błędny wzrok i zagubiony wyraz twarzy mogłyby być portretem tego roku.

4
Joe Keery (Duke Goolies)
death-to-2020jpg.jpg
Kadr z filmu "Death to 2020" w reż. Charlie Brooker i Annabel Jones

Było miło - to teraz czas na najgorsze postaci tej krótkiej produkcji. Jedną z nich bez wątpienia jest reprezentant milenialsów, którzy zrobili karierę w sieci. Tylko tu widać jak na tacy, że twórcy są niemalże dwa razy starsi od grupy, za którą próbowali się zabrać i wyszedł z tego karykaturalny bohater, który śledził koronawirusa jeszcze zanim było to modne, ale nieporadnie próbuje ułożyć się po luzacku na kanapie.

5
Pyrex Flask (Samson Kayo)
Kadr z filmu "Death to 2020" w reż. Charlie Brooker i Annabel Jones

Druga antynagroda trafia do Samsona Kayo, najbardziej skrzywdzonego przez twórców, bo obsadzonego w roli nudnego epidemiologa, którego nieśmieszne żarty muszą być przykrywane przez równie nietrafione obrazki i rozpaczliwą próbę odwrócenia uwagi układem tanecznym. Bo wiecie, to jest takie młodzieżowe. Bomba!

6
Bark Multiverse (Kumail Nanjiani)
Black-Mirror-Charlie-Brooker-Death-to-2020-mockumentary.jpg
Kadr z filmu "Death to 2020" w reż. Charlie Brooker i Annabel Jones

Kolejnym gościem (nie)specjalnym jest dyrektor generalny ds. technologii wolnych od etyki, który ma być bezdusznym miliarderem, mnożącym swoją kasę będąc ukrytym w bunkrze. Czy nie przeszkadza mu, że ktoś nazwie go samolubem? Nie, bo jego schron jest dźwiękoszczelny. Przyznajemy, że tu nawet się uśmiechnęliśmy, mając przed oczami niejedną grubą rybę. Jednak innych dobrych cytatów nie wymienimy, bo ich, k*rwa, nie ma.

7
I cała reszta
death-to-2020.jpg
Kadr z filmu "Death to 2020" w reż. Charlie Brooker i Annabel Jones

Oprócz tej ekipy, rzucającej najczęściej słabymi żartami, w filmie pojawili się jeszcze wspomniani wyżej, ale niezbyt zapadający w pamięć - terapeutka Maggie Gravel (Leslie Jones), żywa figura woskowa aka królowa Elżbieta (Tracey Ullman), historyk-boomer Tennyson Foss (Hugh Grant) oraz Kayleigh McEnany (w filmie występująca jako Jeanetta Grace Susan), w którą wcieliła się Lisa Kudrow i która pewnie mogłaby dołożyć do produkcji jeszcze trochę humoru, gdyby nie była zmuszona powtarzać w kółko tego samego żartu o tym, że media kłamią.

Jaki werdykt? Przeważają głosy na nie - mogłaby być z tego niezła komedia, serwująca wyszukane smaczki z ostatnich 12 miesięcy, ale wyszła nieprzemyślana ekranizacja byle jakiej twitterowej dyskusji. Zapomnijcie o 2020 - next!

Podziel się lub zapisz
Jedyna dziewczyna w redakcji newonce.net i najmłodszy członek niuansowej ekipy. Pisze o modzie i serialach, ale nie stroni też od zagranicznego rapu.
Podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij, żeby widzieć więcej podobnych w swoim feedzie.