Od klocucha i Testo po Matę i 4chan, czyli o tym, jak trolling wszedł do mainstreamu

Zobacz również:Słowiańskie przykuce i dyskusje na stronach dla dorosłych. Oto najbardziej zwariowane memiarskie konta na Instagramie
Trolling mainstream 4chan reddit meme
materiały newonce

Kiedyś tak określano anonimowych śmieszków. Dziś internetowym trollem tytułuje się nawet Mata, a prowokacje w sieci wpływają na politykę i media.

O kim myślimy, mówiąc o trollach? O mitycznych skandynawskich stworach? O politycznych wichrzycielach opłacanych przez Rosję? O anonimowych prowokatorach? W teorii wszystkie trzy opisy są trafne. I jednocześnie te trzy opisy to wciąż za mało, by w pełni trolla zdefiniować. Dziś może być nim każdy. Wszystko jest kawałem oraz żartem – rapował w Scrooge Ebenezer Belmondo. I ten z pozoru niejasny cytat okazuje się dla trollingu niezwykle ważny – obrazuje współczesny język popkultury. Bo dziś trollują nie tylko anonimowy userzy. Trollują raperzy, aktorzy, pracownicy mediów, a nawet politycy. Zaraz, a może robili to zawsze? Może tylko zmieniła się nomenklatura? Jeśli przyjrzymy się tym zjawiskom z bliska, nasuwa się inna odpowiedź.

Podziel się lub zapisz
Pisze o memach, trendach internetowych i popkulturze. Współpracuje głównie z serwisami lajfstajlowymi oraz muzycznymi. Wydał książkę poetycką „Pamiętnik z powstania” (2013). Pracuje jako copywriter.
Komentarze 0
newonce.radio - Wciśnij play

newonce.radio

Wciśnij play