W ramach serii 33 1/3 wydawnictwa Bloomsbury ukazało się jak dotąd ponad 200 pozycji. I żadna z nich nie opowiadała o polskiej rapowej płycie. Do teraz.
Pomysł na serię 33 1/3 powstał w roku 2003, kiedy dziennikarz David Barker zainspirował się krótkimi wydawnictwami o literaturze, wydawanymi przez wydawnictwo Continuum. Barker stwierdził, że równie dobrze można byłoby publikować podobne książki o muzyce. A konkretnie – o pojedynczych płytach. I tak powstała 33 1/3, dziś licząca sobie ponad 200 pozycji.
W ramach głównej odnogi wśród ponad setki opisanych płyt znalazły się takie klasyki jak Let It Be Beatlesów, OK Computer Radiohead czy To Pimp A Butterfly Kendricka Lamara. Ale z czasem powstały też miniserie o albumach europejskich, brazylijskich, płytach z Australii i Oceanii czy specjalne książki poświęcone nurtom muzycznym. Jarmark będzie pierwszym polskim rapowym albumem, który doczeka się publikacji w ramach 33 1/3. Ale nie pierwszym polskim albumem w ogóle – trzy lata temu ukazała się książka o Enigmatic Czesława Niemena.
Autorką Taco Hemingway's Jarmark jest Kamila Rymajdo, polsko-brytyjska dziennikarka i wykładowczyni, mieszkająca na co dzień w Manchesterze.
Dlaczego akurat Taco i dlaczego akurat ta płyta? Książka zgłębia znaczenie tego albumu jako kulturowego odbicia Polski postsocjalistycznej, migracji oraz populistycznego zwrotu, umieszczając Jarmark w szerszym kontekście stanu współczesnego polskiego społeczeństwa i polskiej polityki – czytamy w opisie promocyjnym wydawnictwa. W swojej książce analizuję teksty i muzykę albumu w kontekście historii polskiego rapu i kariery Hemingwaya. Badam również wpływ Jarmarku na słuchaczy, reakcje fanów w mediach społecznościowych, recenzje krytyków, sprzedaż i nagrody, przedstawiając album jako osobistą i publiczną wypowiedź w kluczowym momencie dla historii Polski – dodaje Kamila Rymajdo.
Taco Hemingway's Jarmark ukaże się 6 lutego. Książka będzie dostępna wyłącznie w języku angielskim.
Komentarze 0