Przewodnik po kultowych miejscówkach w historii rapu: Chicago

Zobacz również:Steez wraca z Audiencją do newonce.radio! My wybieramy nasze ulubione sample w trackach PRO8L3Mu
Easter Sunday, Pilgrim Baptist Church, South Side, Chicago, Illinois, USA, Russell Lee, Farm Security Administration, April 1941
fot. Getty Images

Robimy szybki przelot przez niektóre z najważniejszych rapowych miejsc w Stanach Zjednoczonych. Na start – Windy City.

Rapowe korzenie tego miasta sięgają wczesnych lat 90., kiedy Common i Twista, reprezentanci dwóch różnych stron miasta wydali swoje debiutanckie albumy i otworzyli drzwi kolejnym artystom z Kanye Westem i Lupem Fiasco na czele. Historia hip-hopu Chi-town została opowiedziana przez czarną społeczność, która wykorzystała nowojorskie brzmienie i stworzyła unikalną wersję chicagowskiego rapu. Zanim jednak to mogło się wydarzyć, w latach 50. i 60. Wietrzne Miasto zaistniało w świadomości lokalnej sceny za sprawą Chess Records – jednej z najważniejszych wytwórni muzyki bluesowej.

Po bluesie i muzyce house przyszła pora na rap, którego przedstawiciele stopniowo wychodzili z undergroundowych klubów i przejmowali kolejne dzielnice. Dużo trudniej było im wybić się poza granicami miasta – hip-hop kojarzony był głównie z Nowym Jorkiem i Los Angeles, a Chicago powszechnie uznawano za kolebkę muzyki house. Próby zorganizowania społeczności rapowej podjęli się Jitu the Jugganot i Lord Cashus D, tworząc New World Order – organizację zrzeszającą lokalnych artystów i wspierającą ich promocję. Po zdominowaniu sceny przez Kanye’ego Westa kolejnym ważnym momentem w historii chicagowskiego rapu było spopularyzowanie drillu – gatunku ściśle powiązanego z życiem ulicznym w Chicago.

To była krótka lekcja historii chicagowskiego brzmienia. A które miejsca są absolutnym must-see (nie tylko dla słuchaczy rapu)?

1
Pilgrim Baptist Church

Zaczynamy z wysokiego C, czyli zabytkowej dzielnicy miasta i miejsca narodzin gatunku urban gospel w latach 30. XX wieku. Występowali w nim między innymi Aretha Franklin i Mahalia Jackson. Niestety, wnętrze budynku z 1890 roku zostało doszczętnie zniszczone w wyniku pożaru – gigantyczna strata nie tylko jako punkt spotkań wiernych z South Side, ale także jako historyczne miejsce na mapie Chicago. Po Pilgrim Baptist Church pozostały jedynie mury zaprojektowane przez Louisa Sullivana. W 2017 roku rozpoczęto prace nad wybudowaniem w tym miejscu National Museum of Gospel Music.

2
Chess Records
Chess Studio
fot. Koh Hasebe/Shinko Music/Getty Images

Ikoniczne miejsce na mapie Chicago. Wytwórnia Chess Records została założona przez dwóch braci żydowskiego pochodzenia. Lejzor i Fiszel Czyż (Leonard i Phil Chess) jako jedni z nielicznych w tamtym czasie podejmowali współpracę z afroamerykańskimi artystami – między innymi z Chuckiem Berrym, Ettą James czy Otisem Rushem – i wydali wiele utworów wchodzących w skład kanonu muzyki bluesowej i rockowej. Bracia kupili także stację radiową, aby grać wydawanych przez nich muzyków. Stwierdzenie, że wytwórnia Chess Records zmieniła historię muzyki, a budynek przy 2120 South Michigan Avenue jest symbolem Chicago wcale nie będzie przesadą. Obstawiamy, że swego czasu unosiły się tam opary gęstego tytoniowego dymu. Dziś mieści w tej przestrzeni mieści się fundacja non-profit Willie Dixon's Blues Heaven Foundation. I bankowo zniknął też dym, a być może w miejsce tradycyjnych papierosów pojawiły się te elektroniczne, np. Vuse ePen, z 95% mniejszą zawartością substancji toksycznych względem normalnego papierosa*.

3
Dom Kanye’ego Westa

Niedawno, podczas wielkiego odliczania do premiery Dondy, Kanye dopilnował, żeby na finalnym listening party pojawiła się replika jego rodzinnego domu (początkowo planował przeniesienie całej nieruchomości na stadion).

Raper spędził w nim około 8 lat – Donda West sprzedała go w 2003 roku, niecały rok przed wydaniem debiutanckiego albumu The College Dropout, Budynek przy 7815 S. South Shore Dr. w kolejnych latach kilkukrotnie przechodził z rąk do rąk, aż ostatecznie w 2018 roku West postanowił go wykupić i wyremontować z zamiarem stworzenia tam siedziby swojej organizacji non-profit, zajmującą się sztuką dla młodzieży.

*Evidence review of e-cigarettes and heated tobacco products, Public Health England, 2018

Tekst powstał we współpracy z partnerem.

Cześć! Daj znaka, co sądzisz o tym artykule!

Staramy się tworzyć coraz lepsze treści. Twoja opinia będzie dla nas bardzo pomocna.

Podziel się lub zapisz
Reprezentantka generacji Z, w newonce.media od 2019 roku. Prowadząca autorską audycję muzyczną KARI ON, współprowadząca pasmo BOLESNE PORANKI, ownerka TikToka, social media managerka albo najgólniej: twórczyni contentu.