Rzuć wszystko i zmień branżę. Najlepiej po pięćdziesiątce

Zobacz również:Jak otoczenie wpływa na zmysły i samopoczucie. O komforcie we własnym domu
praca
fot. Robert Alexander/Getty Images

Pisaliśmy już wcześniej, że każdy zasługuje na drugą szansę. W tym przypadku skupiamy się jednak na kwestiach stricte zawodowych oraz tym, jak przenikają się one z… chodzeniem w ciuchach z lumpeksu.

Dlatego właśnie te wątki poruszyliśmy w pierwszym epizodzie serii, którą odpaliliśmy z portalem pracy RocketJobs.pl. Wspónie z platformą Secondhandy.com.pl przygotował on kampanię pod hasłem Druga Szansa: Ciuchom z przeszłości daj drugą szansę w pracy przyszłości. Rozmowy w ramach nowej serii odbywają się co tydzień (wyjątkiem jest obecny, drugi epizod, który pojawi się już 9 sierpnia o 19:00).

Uzupełnieniem formatów są artykuły, w których poszerzamy poruszane wątki o dodatkową wiedzę ekspertów. W pierwszym tekście, o idei second handów i wtórnego obiegu odzieży opowiedział Marcin Łaskarzewski, współzałożyciel Secondhandy.com.pl. Tym razem, zapytaliśmy Marcina Nowosada, HR Business Partnera RocketJobs.pl, o kwestie związane z przebranżowieniem oraz obecnością na rynku pracy osób po 50. roku życia.

Czy osoby 50+ wciąż są traktowane gorzej na rynku pracy? Czy nie ma u nich perspektyw na zatrudnienie w zawodzie, jeśli zmieniają pracodawcę – lub idąc dalej – na zmianę zawodu?

Marcin Nowosad: Pokolenie tzw. silverów coraz mocniej zaznacza swoje miejsce na rynku pracy. Według raportu GUS już ponad 130 tysięcy słuchaczy korzysta z wykładów Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Według Raportu Monitora Pracy Randstad: najszybciej ze wszystkich grup wiekowych pracę znajdują osoby po 40. roku życia (średni czas to dwa miesiące). Wynika to między innymi z:

  • chęci realizowania ambicji zawodowych, które mogły zostać przerwane: przykładowo przez urlop macierzyński lub tacierzyński
  • wysokiej dyspozycyjności, bo dzieci już odchowane
  • dużej chęci dokształcania się i wysokiej motywacji do zmiany pracy na bardziej aktualną wobec kształtującego się na nowo e-rynku pracy
  • dużego zasobu wiedzy i możliwości wymiany wiedzy z pokoleniami millenialsów czy genzetów

newonce specials - Druga Szansa: jak dziś wygląda rynek ubrań z drugiej ręki?

O drugich szansach w kontekście zawodowym, i nie tylko, Lech Podchalicz porozmawiał z Marcinem Nowosadem z RocketJobs.pl i Marcinem Łaskarzewskim z secondhandy.com.pl

48 min

Jak zmienia się podejście do takich osób?

W mojej opinii, pracodawcy coraz chętniej zatrudniają silverów w swoich firmach. W czasach, kiedy technologia staje się coraz bardziej intuicyjna, nawet systemy IT przestają być jakąkolwiek barierą w kwestii decyzji o dołączeniu do danej firmy.

Przebranżowienie – z czym to się je? Czy obecne czasy są najmocniej wymuszającymi takie działania u wielu osób? Ostatni Monitor Rynku Pracy z kwietnia bieżącego roku (Raport Randstad, 2022) wskazuje, że 21% respondentów zmieniło pracodawcę w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, 18% zaś zadeklarowało zmianę stanowiska u swojego aktualnego pracodawcy. To oznacza, że niemal 40% respondentów zmieniło pracę lub zakres obowiązków w ciągu tylko pół roku.

W czasach wysokiej inflacji i wysokich stóp kredytowych szukamy nowych szans na dorobienie lub na polepszenie statusu materialnego. Obserwujemy coraz większą migrację na rynek IT. Ze względu na duże braki kadrowe w tym sektorze, stawki choćby na poziomie juniorskim (m.in. developer, tester, administrator) są bardzo atrakcyjne. Również brak twardego wymogu wykształcenia informatycznego w takich zajęciach sprzyja przyszłym zainteresowanym.

A co sprzyja przebranżowieniu?

Duża dostępność kursów doszkalających oraz możliwości zaprawienia się w boju: bootcampy, płatne staże, konkursy, praktyki. Przed zmianą zawodową warto zrobić odpowiedni research: blogi w internecie, testy predyspozycji zawodowych, rozmowa z doświadczonymi kolegami/koleżankami, zapoznanie się z komunikacją w social mediach osób doświadczonych w danej branży (rozmowa z liderami opinii). To wszystko może nam pomóc w zmianie pracy na bardziej satysfakcjonującą i pasującą do naszych oczekiwań.

Jak zachowywać się na rynku pracy, jeśli jest się osobą, która właśnie się przebranżowiła. Jak najlepiej się wypozycjonować? W jaki sposób zacząć funkcjonować w nowym środowisku?

Ważna jest świadomość tego, że ciągle trzeba być na bieżąco z zagadnieniami specjalistycznymi. To, że dostaliśmy się do pracy marzeń po przebranżowieniu, nie zwalnia nas z obserwowania trendów rynkowych. Szczególnie na początku jest to szalenie istotne. Zasubskrybujmy newslettery specjalistów, zaprenumerujmy czasopisma związane z naszą aktualną tematyką pracy, słuchajmy branżowych mediów.

Przed zmianą zawodową warto zrobić odpowiedni research: blogi w internecie, testy predyspozycji zawodowych, rozmowa z doświadczonymi kolegami/koleżankami.

Marcin Nowosad

RocketJobs.pl HR Business Partner

Mimo strachu i obaw wynikających z nowych obowiązków, bierzmy odpowiedzialność za swoje projekty. Może to być na początku stresujące, ale nowy pracodawca z pewnością doceni naszą proaktywność. Może to zabrzmi banalnie, ale wychodząc poza strefę komfortu uczymy się najwięcej. Ponadto warto aktualizować nasze social media: niech świat się o nas dowie! To pozwoli nam wypozycjonować się na ekspertów. Na portalach typu LinkedIn zaznaczamy w ten sposób swoją obecność. Kilka regularnych postów w miesiącu z pytaniem do społeczności, pozwoli nam zidentyfikować ciekawe osoby z podobnymi zajawkami zawodowymi.

Pamiętajcie, że audycji #DrugaSzansa możecie posłuchać we wtorki o godzinie 19:00 na antenie newonce.radio. Cykl prowadzi redaktor naczelny newonce, Lech Podhalicz. Pierwszy podcast jest już dostępny!

Tekst powstał we współpracy z RocketJobs.pl

Co myślisz o tym artykule?

Podziel się lub zapisz
Redaktor naczelny newonce.net. W newonce.radio prowadzi publicystyczny „Status” i współprowadzi dwie inne: „Daj wariata” i „Strzałką chodzisz, spacją skaczesz”. Najbardziej jara go to, co odkrywcze i eksperymentalne – czy to w muzyce, czy w technologii, czy w gamingu.
Komentarze 0