Skąd wzięły się ksywy polskich raperów?

Zobacz również:27 września będzie najmocniejszym premierowo dniem tego roku w rapie! Dlaczego?
taco.jpg

Kto inspirował się komiksami Marvela, a kto W pustyni i w puszczy? Pochodzenie niektórych ksywek może być zaskakujące.

1
Quebonafide
que.jpg

To zbitka wariacji na temat imienia Kuba (Quebo) oraz łacińskiej sentencji Bona fide (W dobrej wierze). Czemu tak? A bo Quebo miał kiedyś zajawkę na łacinę.

2
Taco Hemingway
taco.jpeg

Tu z kolei pomogła gra FIFA: Taco szukał nicka, pod którym mógłby grać w trybie menedżerskim, więc wybrał Taco Hemingway, jako zbitkę imienia i nazwiska dwóch totalnie nieprzystających do siebie osób - w tym przypadku pisarza Ernesta Hemingwaya i Taco z Odd Future.

3
VNM
vnm.jpg

Czyli skrót od Venoma, słynnego marvelowskiego bohatera. Zanim słuchałem Big Puna, czytałem Punishera i Spider Mana. Tam był Venom, czytałem to wciąż, cały dzień, myślałeś, że skąd wziął się VNM? - nawijał raper w Bek Tu Oldskul.

4
Eldo, Pezet
eldopezet.jpg

To nieco zmodyfikowane skróty personaliów obu emcees. Eldo wziął się od Eldoka (L do Ka - czyli Leszek Kaźmierczak, bo tak naprawdę nazywa się Eldo), z kolei Pezet kiedyś funkcjonował jako PZU (Paweł z Ursynowa), ale szybko skumał, że jego nick zbyt wielu osobom kojarzy się z pewną instytucją.

5
Bisz, Zeus
bisz-zeus.jpg

Reprezentanci Bydgoszczy i Łodzi zaczerpnęli swoje pseudonimy z graffiti. Bisz podpisywał się jako Black Sheep (B + Sh), a Zeus długo szukał pseudonimu, aż w końcu ktoś podsunął mu pomysł: fajnie, jakby zaczynał się na Z, a kończył na S, bo obie literki można kreatywnie wykorzystać w tagach.

6
Peja
ruszyly zdjecia do nowego wideoklipu zespolu My Riot
Poznan 30.08.2011 Na dachu Galerii Malta ruszyly zdjecia do nowego wideoklipu zespolu My Riot "Sam przeciwko wszystkim". Premiera albumu juz 13 wrzesnia. N/Z Ryszard "Peja" Andrzejewski. Fot: Marek Lapis/FORUM.

W gwarze wielkopolskiej to słowo oznacza wesz, a genezę swojej ksywy Peja wyjaśnił w Blokersach Sylwestra Latkowskiego. W przedszkolu złapałem wszy i stary mnie opierdolił na łyso, jak miałem 6 lat - wspominał.

7
Tede
ede.jpg

Skrót od TDF, czyli Tas De Fleia, co jest z kolei ewolucją Taste The Flavour. To przynajmniej jedna z wielu wersji powstania tego pseudo.

8
Łona
lona.jpg

Nie chodzi bynajmniej o to, co pewnie jako pierwsze przyszło wam na myśl, ale o ksywkę DoYouWanna, pod którą szczecinianin rapował w latach 90. w składzie Wiele C.T.

9
Słoń
slon.png

To chyba nasza ulubiona historia. Zresztą niech Słoń sam wyjaśni.

Co myślisz o tym artykule?

Podziel się lub zapisz
Różne pokolenia, ta sama zajawka. Piszemy dla was o wszystkich odcieniach popkultury. Robimy to dobrze.
newonce.radio - Wciśnij play

newonce.radio

Wciśnij play