Taco Hemingway udzielił wywiadu New York Times! Nie zabrakło wzmianki o trwających w całej Polsce protestach

Zobacz również:Musical sci-fi. Kulisy trasy „Psycho Relations” Quebonafide (ROZMOWY)
taco hemingway.jpg
fot. Filip Skrońc

To nie tylko pierwszy wywiad Szcześniaka do drukowanego magazynu, ale też pierwszy opublikowany w języku angielskim.

W artykule zatytułowanym A Rap Star Agonizes About His Role in Poland’s Culture Wars amerykański dziennikarz, Alex Marshall, pochylił się zarówno nad sytuacją związaną z protestami, jak i na roli zaangażowanych tekstów Taco Hemingwaya w dyskusji publicznej w Polsce.

Jeden z największych raperów w kraju, z piosenkami, które mają miliony wyświetleń, a przed uderzeniem koronawirusa wypełniał areny skaczącymi fanami, ekstrawaganckimi pokazami świetlnymi tańczącymi wokół niego na scenie - tymi słowami zaczyna się obszerny tekst, opublikowany dzisiaj przez New York Times.

Wydane w lipcu Polskie Tango jest tu określone jako bezpośrednia krytyka wobec prawicowego rządu w Polsce i kultury strachu, którą często widuje się w kraju poprzez ataki na prawa gejów i kobiet. W wywiadzie Taco Hemingway przyznał, że swoim mocnym statementem wplątał się w politykę, a wywiad z amerykańskim dziennikiem zapewne zostanie przez niektórych odebrany jako antypolski ruch ze strony skarżypyty.

W obszernej sylwetce Taco wspomniano o jego początkach, wzroście popularności i tegorocznych albumach, mocno zakorzenionych w polskich realiach. Decyzja ta była częściowo spowodowana pogarszającą się sytuacją polityczną i społeczną w Polsce - przyznał w rozmowie Filip, dodając, że singiel wydany dwa dni przed wyborami prezydenckimi w Polsce miał dać upust zbierającemu się w nim poczuciu niezgody na obecny stan.

W teście wspomniano oczywiście o kontrowersyjnym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, które wywołało protesty w całym kraju. Zarówno podczas wywiadu, jak i na swoich social mediach, raper wprost sprzeciwił się zakazowi aborcji. Nie sądzę, by zgłaszanie obaw było niepatriotyczne. To patriotyczne wskazywanie na wszystkie przewinienia partii rządzącej i nadzieja na lepszą przyszłość - dodał.

taco statement.jpeg
Instagram @tacohemingway

Nie trzeba chyba mówić, jakie znaczenie ma publikacja na łamach New York Times, zwłaszcza w obecnej sytuacji. To nie tylko promowanie polskiego rapu na arenie międzynarodowej, ale - co na ten moment kluczowe - nagłaśnianie sprzeciwu sporej części polskiego społeczeństwa wobec pozbawiania kobiet ich podstawowych praw. Cały artykuł znajdziecie tutaj.

Cześć! Daj znaka, co sądzisz o tym artykule!

Staramy się tworzyć coraz lepsze treści. Twoja opinia będzie dla nas bardzo pomocna.

Podziel się lub zapisz
Różne pokolenia, ta sama zajawka. Piszemy dla was o wszystkich odcieniach popkultury. Robimy to dobrze.