To będzie dobra jesień dla polskiego rapu. Wybraliśmy najważniejsze premiery najbliższych miesięcy

Zobacz również:Hugh Grant, Taco Hemingway i Adele na jednej scenie. Wakacyjny Kick Off łączy angielską muzykę i tamtejszy futbol (PODCAST)
Taco.jpg

W okresie wakacyjnym nieco narzekaliśmy na brak ciekawych premier. Na szczęście w najbliższych miesiącach odbijemy sobie temat z nawiązką — albo taką przynajmniej mamy nadzieję.

Parę dni temu Kamil Szufladowicz pisał dla was o dziesięciu zagranicznych albumach, na które szczególnie czekamy do końca roku. Rozstrzał gatunkowy i stylistyczny był tam bardzo duży i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Nie pozostało więc nic innego, jak zrobić podobny tekst podsumowujący jesienne zapowiedzi — tutaj postanowiliśmy jednak ograniczyć się tylko do rapowych krążków.

Przy selekcji odpuściliśmy albumy, o których na razie wiadomo tyle, że... są, czasami bez żadnych singli czy większych informacji. Nie przedłużając — lecimy!

1
Taco Hemingway - Europa

Kiedy: 4 września

Singiel: Michael Essien Birthday Party

Najpotężniejsze działa jesieni zostaną wytoczone już za dwa dni — Taco wypuścił Jarmark w zeszłym tygodniu z kompletnej bomby, ale druga część jego dwupłytowego projektu powinna pojawić się w planowanym terminie. Słuchając jedynego singla i przeglądając listę gości spodziewamy się odejścia od poważnych klimatów na rzecz hasła muzyka to tylko zabawka. Ciekawi nas tylko, czy Europa wzbudzi w naszej redakcji równie gorącą dyskusję, co drugi, nieco bardziej zaangażowany społecznie krążek.

2
Włodi & 1988 - W/88

Kiedy: 11 września

Singiel: NOLOVE (SŁŻ, SŁŻ), Wyobraź sobie (remix)

Włodi przez ostatnie trzy lata dał swoim słuchaczom jedynie krótką, polepioną epkę - ciekawi nas, w jakiej formie będzie na nowym długogrającym materiale. Oba dotychczasowe single pokazują, że nie zardzewiał, a 1988 idealnie pasuje do mrocznego, dusznego świata Włodka. Po odsłuchach mamy ochotę na dużo więcej. Na szczęście to już za parę dni.

3
Peja & Magiera - Black Album

Kiedy: 17 września

Singiel: Michael Buffer, Maybach, Czarny Psalm

Filar Molesty nie zamula, nie zamula także inny weteran, czyli Książę Jeżyc. Nawiązywanie tytułem do klasycznego krążka Jaya-Z zobowiązuje do zachowania pewnego poziomu. Patrząc po singlach - to może się udać. Peja już dawno odszedł od tradycyjnych, boom-bapowych podkładów i sprawnie porusza na nowocześniejszych bitach. Za te odpowiedzialny będzie Magiera, który prawdopodobnie odnalazł sposób na przedłużenie doby do 72 godzin — w tym roku zdążył machnąć wespół z Ryszardem 2050 EP oraz  wspólny album z Kukonem, zachowując zarówno świeżość jak i poziom. Niesamowity człowiek.

4
Oki - 77747 Mixtape

Kiedy: 25 września

Single: SIRI, NIE MARTW SIĘ MAMO

Jak pewnie zdążyliście już zauważyć, wrzesień będzie przemocnym miesiącem — planowany wtedy ogrom albumów wjedzie idealnie po lipcowo-sierpniowej posusze. Zapewne tak samo, jak wjechał nam pierwszy singiel Okiego. SIRI pozamiatała zarówno w naszej redakcji, jak i na antenie newonce.radio, stale utrzymując się na górze copiątkowej liście przebojów. A, za bit również odpowiada Magiera. 77747 Mixtape jest drugim oficjalnym projektem po utworzeniu wytwórni 2020, więc spodziewamy się porządnego poziomu dopieszczenia. I Okiego, i jego nowy label definitywnie na to stać.

5
schafter - FUTURA

Kiedy: Listopad

Single: push to talk, 3.5 karrat

Pora przejść do albumów, które nie mają jeszcze bardzo konkretnej daty premiery. schafter narzekał ostatnio na facebooku, że znowu do budy, ale wygląda na to, że w trakcie wakacji udało mu się podopinać większość szczegółów wyczekiwanego, trzeciego albumu w karierze (swoją drogą, trzy płyty na koncie w wieku 17 lat — wow). Z singli wynika, że język angielski nadal będzie przeplatał się z polskim, a flex i wygrywanie życia wciąż pozostaną głównym motywem wylewającym się z głośników i słuchawek. Lubimy, czekamy. Największą zagadką pozostaje jedynie pytanie: kto to właściwie wydaje? Audiotele pojawiło się w sprzedaży za sprawą Asfaltu, menadżerem schaftera jest z kolei Jan Porębski, jeden ze współzałożycieli labelu 2020.

6
Janusz Walczuk - Inakoma Mixtape

Kiedy: TBA, ale raczej w tym roku

Singiel: Szary Blokk

Przez długi okres wydawało się, że Janusz Walczuk jako długoletni realizator Nobocoto w dość naturalny sposób wyda swoją pierwszą legalną płytę w SBM Label. Życie depcze wyobraźnię i na tę chwilę nie wiadomo jeszcze, kto wyda krążek. Niezależnie od wszystkiego wygląda jednak na to, że Walczuk w końcu dowiezie płytę na poziomie stawianych przed nim oczekiwań i potencjału. Nasze apetyty rozbudziła znakomita zwrotka z okazji hot16challenge2, a pierwszy (i na razie jedyny) singiel siadł bardzo dobrze. W Szarym Blokku jest moc, energia i znakomita technika. B24, czyli druga z ekip rapera zapowiedziała ostatnio mixtape całego składu  — na tym również spodziewamy się dużo Walczuka. To twój czas, Janusz!

7
Flojd/Wiro - TBA

Kiedy: No mamy kurczę nadzieję, że w tym roku

Single: Uratuj mnie, Napisy

Jak Flojd i Wiro mówią, że wydadzą płytę tej jesieni, to wydadzą, nie trzeba im przypominać co rok — mówią złośliwi. Wiemy jednak, że truskulowe serca w końcu zapłoną i mamy szczerą nadzieję, że stanie się to w 2020. Dwa dotychczasowe single wyszły co prawda w sporych odstępach czasowych, ale że panowie z Elbląga mają już za sobą label w postaci DeNekstBest, więc jesteśmy przynajmniej spokojni o w miarę sensowną dystrybucję i promocję albumu. Od premiery krążka Kilka Stopni Wyżej minęły aż cztery lata i najwyższa pora, by zaserwować wszystkim brudnym sercom trochę dobra.

Podziel się lub zapisz
Autor tekstów, których tematyka krąży wokół wydarzeń popkulturowych - również tych w cyberprzestrzeni, czyli dotyczących premier najnowszych gier i wydarzeń ze świata esportu.