To są najczęściej samplowani polscy artyści. Co wpłynęło na ich popularność?

niemen.jpg

Czy to rodzima produkcja, czy amerykański bit, istnieją takie źródła nadwiślańskich sampli, do których sięga się szczególnie często. Sprawdziliśmy, co takiego mają w sobie.

Mimo że najmodniejsze brzmienia współczesnego rapu zerwały z tradycją samplowania i opierają się w większym stopniu na elektronice i obiegu gotowych loopów (co samo w sobie może być rozumiane jako sampling, ale to temat na inny dzień), korzystanie z cudzych nagrań przy tworzeniu własnej muzyki wciąż ma się dobrze.

Sampling – i ten kreatywny, i ten leniwy – od dekad jest wdrukowany w DNA hip-hopu. Nie ma ograniczeń gatunkowych ani geograficznych – głównym kryterium jest ten magiczny dźwięk lub cała pętla, co nie uchodzi uwadze producenckiego ucha. W obrębie polskiej muzyki jest grupa, z której sampluje się wyjątkowo chętnie: robią to i producenci z USA, i ci znad Wisły. Zebraliśmy tych, po których sięgano wyjątkowo często. Ważna uwaga: nie jest to bynajmniej zamknięta lista, bo tropienie sampli to niemal detektywistyczne zadanie!

1
Czesław Niemen

Od O.S.T.R.-a po Vince’a Staplesa – jeden z największych wizjonerów polskiej muzyki cieszy się sporą popularnością wśród beatmakerów. Nic dziwnego, bo jego skłonności do eksperymentowania, zawiłych struktur rocka progresywnego i jazzu dają wiele miejsc do oddychania instrumentom. A przecież to solowe partie są najbardziej smakowitym producenckim kąskiem. Na korzyść Niemena działa także to, że wykonywał i nagrywał muzykę w naprawdę wielu gatunkach, a jego płyty nie mają statusu białych kruków, toteż łatwo na nie trafić nawet przypadkiem. Sprowadzanie fenomenalnej twórczości tego człowieka do Pod Papugami i Dziwny jest ten świat to po prostu robienie jej krzywdy.

2
Urszula Dudziak

NOON, Madlib, czy Curren$y to tylko początek listy osób, które sięgnęły po twórczość pierwszej damy polskiego jazzu. Przy muzyce Urszuli Dudziak działają podobne mechanizmy co przy Niemenie – również lubiła eksperymentować. Historie o tym, jak wpadała do sklepów gitarowych w Nowym Jorku i testowała na swoim wokalu wszystkie efekty są nie tylko prawdziwe, ale i fascynujące. Jej płyty także nie należą do rzadkości w sklepach, w końcu jest obecna choćby na hitowym soundtracku Komedy do Dziecka Rosemary Polańskiego, co w samplowym obiegu jest mocnym czynnikiem popularności.

3
Krzysztof Komeda

Skoro już wspominamy jednego z największych jazzmanów, to warto wspomnieć, że i jego utwory znalazły drogę do beatów. Stereolab, SZA, Grammatik i Skalpel – nie tylko hip-hop, a cała gama gatunków sięgała po Komedę. Nic dziwnego. Jazz ze względu na dużą obecność partii solowych jest chodliwym towarem na samplowym rynku, a i związki artysty z soundtrackami do amerykańskich filmów zrobiły swoje. Polska realizacja gatunku to coś, co rezonuje na świecie bardzo mocno. I słusznie!

4
Budka Suflera

Z tanga dwojga łatwo się śmiać, ale Budka Suflera ma wiele sztosów na koncie. Nic dziwnego, że sample z tej formacji można znaleźć u The Alchemista, PRO8L3M-u, czy Mielzkiego. Najczęściej sampluje się z Przechodniem Byłem Między Wami z 1976 roku, lecz debiut, Cień wielkiej góry, jest równie dobrym, o ile nawet nie lepszym krążkiem. Wczesne wydanie grupy to naprawdę niezłe dziedzictwo najlepszego, co polska muzyka miała do zaoferowania w latach siedemdziesiątych.

5
Zdzisława Sośnicka

Gdyby nie Zdzisława, to polski hip-hop byłby mniej barwny, szczególnie w kluczowym momencie swojego rozwoju. Tede, Slums Attack, Fenomen, Pezet i NOON – to tylko początek listy. Twórczość wokalistki obfituje w wokalne hooki gotowe do wzięcia, a jej współpraca z najlepszymi kompozytorami i aranżerami zapewnia instrumentalną bazę, z której grzechem byłoby nie skorzystać. Co ważne jej muzyka ocieka osobowością, a to nie byle atut dla samplujących.

Podziel się lub zapisz
Dziennikarz, muzyk, producent, DJ. Od lat pisze o muzyce i kulturze, tworzy barwne brzmienia o elektronicznym rodowodzie i sieje opinie niewyparzonym jęzorem. Prowadzi podcast Draka Klimczaka. Bezwstydny nerd, w toksycznym związku z miastem Wrocławiem.