Tydzień w technologicznym świecie: Shiba Inu jedzie do Davos, Leo Messi prowokuje spadki

Zobacz również:Zamieszanie z NFT. Wielka spekulacja, zagrożenie dla środowiska czy przyszłość cyfrowej sztuki?
Leo Messi w trakcie meczu reprezentacji Argentyny z Arabią Saudyjską
fot. Marvin Ibo Guengoer - GES Sportfoto/Getty Images

W świecie kryptowalut nie ma dnia bez względnie ważnego wydarzenia dla społeczności, która upatruje podstaw przyszłości w blockchainie. Ostatnie tygodnie upływają pod znakiem największego kryzysu od lat. I działań, które mają mu zapobiec.

Żeby przyswoić ogrom newsów związanych z uniwersum wszelkiej maści coinów i pochodnych technologii, trzeba by śledzić Twittera przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Spokojnie, my też nie mamy na to czasu, więc podsumujemy najważniejsze i najciekawsze wydarzenia.

Smutek Messiego = spadek fancoina

Trzeci dzień mundialu w Katarze przyniósł jeden z najbardziej szokujących wyników w historii wszystkich edycji mistrzostw świata w piłce nożnej. Reprezentacja Argentyny uległa Arabii Saudyjskiej. Jedni z faworytów do wygrania całego turnieju przegrali 1:2 z drużyną, która była uznawana za jedną ze słabszych ekip w całej stawce. To pokłosie świetnego przygotowania taktycznego Saudyjczyków oraz nieudolnej gry Albicelestes. Nietęgie miny Leo Messiego oraz jego kolegów to jednak nie jedyny efekt tego zadziwiające rezultatu.

Przegrana Argentyny mocno wpłynęła bowiem także na kurs oficjalnego fanowskiego tokenu. Na kilka dni przed pierwszym meczem drużyny z Ameryki Południowej, wypuszczony przez argentyńską federację piłkarską token ARG był wart ok. 9 dolarów. Przed samym spotkaniem jego wartość spadała systematycznie do poziomu ponad 7 dolarów, a po ostatnim gwizdku spadła na łeb na szyję – o ok. 30%. Wiara w ewentualny sukces Albicelestes najwyraźniej jeszcze nie umarła, ponieważ ARG powoli się podnosi. Zobaczymy jaki udział w kursie tej kryptowaluty będzie miała dyspozycja polskiej drużyny, z którą Argentyńczycy zmierzą się w ostatnim swoim meczu w fazie grupowej.

365 dni największej giełdy w Polsce

8 listopada Zonda obchodziła pierwsze urodziny. Najlepiej prosperująca w naszym kraju giełda kryptoaktywów ma powody do zadowolenia ze swoich pierwszych 12 miesięcy. Uzyskała w tym czasie licencje na działanie we Włoszech oraz w Kanadzie i planuje podbój dalszych rynków w Europie Zachodniej. Progres zaliczyła także w rozwoju swojej aplikacji mobilnej oraz frontendu całej platformy. Świeczki już zdmuchnięte, a następne ruchy są już rozpisane.

Wbrew urodzinowej tradycji, to Zonda rozdaje prezenty z okazji własnego jubileuszu. Do 29 listopada trwa black week, a to oznacza 50% zniżki na wszystkie opłaty handlowe. Jest to więc niezły moment, by celebrować wspólnie z Zondą jej owocny rok.

Chiny nie wiedzą, co robić z kryptozłodziejami

Sąd w chińskiej prowincji Kuangsi uznał w ostatnich dniach za winnego hakera za kradzież Ethereum o dużej wartości. Mężczyzna o nazwisku Li został skazany na 10,5 roku więzienia za posługiwanie się wirusem atakujących wirtualne portfele w 2017 roku. Może być to jednak jedno z ostatnich tego typu rozstrzygnięć. Uporczywa legislacyjna walka chińskiego rządu z dostępnymi na całym świecie kryptowalutami może znacząco utrudnić pociąganie oszustów do odpowiedzialności. Wprowadzone w ostatnim czasie prawa sprawiają bowiem, że Bitcoin oraz inne kryptoaktywa nie są uznawane za własność lub środki płatnicze.

A to oznacza, że w zasadzie nie da się ich podciągnąć pod paragrafy dotyczące kradzieży – taka interpretacja przepisów tyczy się zdarzeń, które miały miejsce od września 2021 roku do teraz. Wcześniejsze kradzieże mogą być penalizowane według obowiązującego wcześniej prawa. Czy będzie to zachęta dla hakerów, by bezkarnie bogacić cudzym kosztem? Niedługo się przekonamy.

Shiba Inu podyktuje zasady dla metawersów?

Shytoshi Kusama, główny deweloper stojący za protokołem Shiba Inu (SHIB) – wiodącym na rynku meme coinem, podzielił się na swoim Twitterze intrygującą informacją. Specjalista od UX został zaproszony do współpracy przez Światowe Forum Ekonomiczne – organizację non-profit najlepiej znaną z organizacji dorocznego szczytu w szwajcarskim Davos. Kusama ma być jednym z doradców pomagających w wypracowaniu regulacji dotyczycących rozwoju metawersów.

Deweloper postanowił jednak skorzystać z demokratycznych metod, które miały ułatwić mu podjęcie decyzji w sprawie omawianego zaproszenia. Skonsultował się ze swoimi followersami za pośrednictwem ankiety na Twitterze. Zdecydowana większość głosujących była entuzjastycznie nastawiona do tej współpracy. Z dużym prawdopodobieństwem współtwórca memicznej kryptowaluty będzie także współautorem planu rozwoju metawersów. Jest tylko jeden sposób, by to skomentować: WOW.

Aby dowiedzieć się więcej o inwestowaniu w cyfrowe aktywa, wejdź na stronę giełdy Zonda, która jest jedną z największych giełd walut cyfrowych w Europie. Firma została założona w 2014 roku i jest regulowana przez estońską jednostkę analityki finansowej (FIU). W serwisie jest do wyboru ponad 60 kryptowalut, ale inwestorzy mogą dokonywać transakcji również przy użyciu tradycyjnych walut, w tym polskiego złotego.

Rynek kryptowalut oraz kryptoaktywów charakteryzuje się wysoką zmiennością. Inwestycja w kryptowaluty i kryptoaktywa wiąże się z wysokim ryzykiem.

Tekst powstał we współpracy z marką Zonda.

Cześć! Daj znaka, co sądzisz o tym artykule!

Staramy się tworzyć coraz lepsze treści. Twoja opinia będzie dla nas bardzo pomocna.

Podziel się lub zapisz
Różne pokolenia, ta sama zajawka. Piszemy dla was o wszystkich odcieniach popkultury. Robimy to dobrze.
Komentarze 0