Wizjoner pop artu, ikona LGBTQ, przyjaciel gwiazd: dziedzictwo Keitha Haringa jest wieczne

Zobacz również:Converse motywuje młodych ludzi do kreatywnego działania w ramach społeczności All Stars
Keith Haring foto.jpg
Joe McNally/Getty Images

Sztuka powinna być czymś, co wyzwala duszę, pobudza wyobraźnię i popycha do rozwoju. Keith Haring pozostawał tej deklaracji wierny przez całe życie. Siedział przy jednym stole z Andym Warholem i Jean-Michelem Basquiatem. Przyjaźnił się z Madonną, która grała nawet na jego urodzinach. Przygotowywał okładki płyt dla Davida Bowiego i Run-DMC. Wykonał olbrzymią pracę na rzecz wsparcia walki z AIDS. Przez firmament kultury popularnej i społecznego aktywizmu przemknął jak meteor, ale pozostawił po sobie legendę, która rezonuje po latach z niezmienną siłą.

Keith przyszedł na świat pod koniec lat pięćdziesiątych w małym miasteczku w Pensylwanii, gdzie pod okiem ojca - rysownika-amatora - od najmłodszych lat rozwijał artystyczne zdolności. Pierwsze inspiracje? Jak u kilku pokoleń amerykańskich dzieciaków - Fistaszki Charlesa Schulza i kreskówki Disneya. Ale Haring nie był zwykłym amerykańskim dzieciakiem, co zaczął udowadniać już w 1976 roku na The Ivy School of Professional Art w Pittsburghu i na całego - dwa lata później po przeprowadzce do Nowego Jorku.

Warhol Jones Haring
Terry McGinnis/WireImage

Zafascynowany kulturą graffiti zapracował na status legendy nowojorskiego undergroundu lat osiemdziesiątych, zapełniając miejską przestrzeń charakterystycznymi rysunkami - kredą na pustych tablicach reklamowych. Niejeden raz aresztowano go zresztą za wandalizm. Stopniowo rozbudowywał wachlarz ekspresji - porywał się na oleje, robił okładki, pracował przy teledyskach, działał z projektantami mody. Równocześnie wkroczył z buta w nocne życie metropolii jako bon vivant, związany z bohemą, przesiadującą w Club 57. Hardkorowy hedonizm kultywował tam u boku kreatywnej śmietanki miasta - Basquiata, Madonny, Grace Jones...

Keith Haring wyznawał potrzebę oddania sztuki w ręce mas. Twierdził, że jest ona niczym, jeśli nie może dotrzeć do każdej grupy społecznej. Komercjalizacja nie brudziła mu rąk, a wręcz przeciwnie. Wyprzedzał późniejsze tendencje - choćby otwierając Pop Shop, sklep z merchem na każdą kieszeń. Ale w centralnym punkcie twórczości umieścił także aktywizm; ten antynarkotykowy, antykapitalistyczny i antyreaganowski. I ten związany z AIDS - chorobą nazywaną wówczas nowotworem gejów. Sam został zdiagnozowany w 1987 roku. - Mówił, że nic nie boli go tak bardzo jak to, że ludzie nie chcą dotykać po nim klamki. Taki był poziom dyskryminacji - wspominała Madonna. Artysta założył fundację, której celem było zwiększanie świadomości społecznej o HIV i zbieranie funduszy na walkę z epidemią, ale odszedł dwa lata później. Miał wtedy niewiele ponad trzydzieści lat.

Keith Haring
Stiebing/ullstein bild via Getty Images

Działalność Haringa przypadła właściwie tylko na - barwne lecz, mroczne - 80sy, ale to wystarczyło, żeby przyznano mu miano LGBT History Month Icon, a jego dzieła były odkrywane na nowo przez kolejne generacje. Na poziomie high-classowym jak wtedy, gdy w 2019 roku sensację wzbudziła poświęcona mu wystawa w Tate Modern. I na poziomie lifestyle'owym jak teraz, gdy Converse oddaje mu hołd za pośrednictwem nowej kolekcji.

Sztuka Haringa i projekty Converse uzupełniają się, aby w prosty, a zarazem odważny sposób celebrować siłę kreatywności. Klasyki, takie jak Chuck 70, Chuck Taylor All Star i Pro Leather, a także Run Star Hike, służą jako nowe płótno dla ikonicznych dzieł Keitha na pustych billboardach nowojorskiego metra. W całej kolekcji charakterystyczny styl ożywa, dzięki wyrazistym czarno-białym grafikom z kontrastowymi akcentami czerwieni. I wszystko się zgadza, bo chodzi w końcu o wyrażanie siebie i powszechny dostęp do sztuki z wyjściem poza mury snobistycznych galerii.

Kolekcja Converse x Keith Haring jest dostępna na Converse.pl, w sklepach stacjonarnych Converse i w wybranych sklepach partnerskich.

SU21_KEITH_HARING_LIFESTYLE_Converse-KeithHaring_0130_16-9.jpg

SU21_KEITH_HARING_LIFESTYLE_Converse-KeithHaring_1094_16-9.jpg

SU21_KEITH_HARING_LIFESTYLE_Converse-KeithHaring_1330_16-9.jpg

SU21_KEITH_HARING_LIFESTYLE_Converse-KeithHaring_3000_16-9.jpg

SU21_KEITH_HARING_LIFESTYLE_Converse-KeithHaring_8623_16-9.jpg

materiał powstał przy współpracy z Converse

Podziel się lub zapisz
Różne pokolenia, ta sama zajawka. Piszemy dla was o wszystkich odcieniach popkultury. Robimy to dobrze.
Podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij, żeby widzieć więcej podobnych w swoim feedzie.