10 nowych filmów od Netfliksa, HBO Max i Amazon Prime – w sam raz na majówkę

Zobacz również:Adam Sandler, Kevin Garnett, The Weeknd i... świetne recenzje. Na ten netflixowy film czekamy jak źli
mistrz.jpg
kadr z filmu "Mistrz"

No nie będzie to wymarzony pogodowo długi weekend, więc może dobrym wyjściem jest przełożenie urlopu i – w zamian – nadrobienie filmowych zaległości?

Okazja jest przednia. 1 maja wszyscy streamingowi gracze wypuszczą nowe pozycje w swoich bibliotekach. Netflix... HBO Max... Amazon... Ale można też spojrzeć odrobinę wstecz i przypomnieć sobie nowości z kwietnia. A było tego całkiem sporo.

Netflix

A co, jeśli chcecie założyć zespół metalowy, ale problem tkwi w tym, że... tylko wy w całej szkole słuchacie metalu? Dla Huntera i Kevina, dwójki klasowych wyrzutków, to nic trudnego. Opinie różne, natomiast jeśli szukacie lekkiej, nastoletniej komedii na odmułkę, to Metal Lords powinni się nadać. W roli głównej Jaeden Martell, czyli chłopak z pierwszej części horroru To.

To jeszcze pozostając w klimacie filmów dla młodzieży – czas na teen-romans. W Między życiem a śmiercią poznajemy nieszczęśliwą Tessę, która dzieciństwo spędziła na pobycie to w jednej, to w drugiej rodzinie zastępczej. A kiedy los w końcu miał się odwrócić, a Tessa poznała wymarzonego chłopaka, ten zginął w wypadku drogowym. Okazuje się jednak, że... dalej mogą się ze sobą porozumiewać. I dopisać finał swojej historii. Tessę zagrała doskonale znana z hitowej, netfliksowej serii Kissing Booth Joey King.

Oglądając Obławę w Silverton poznacie rzeczywistość Republiki Południowej Afryki, od dekad targanej wewnętrznymi konfliktami. Trójka walczących z apartheidem bojowników napada na stację benzynową, gdzie już czeka na nich policja. Wszystko wskazuje na to, że padli ofiarą sabotażu. Teraz ukrywają się w banku i zastanawiają: który z nich jest kapusiem? Wściekłe psy po południowoafrykańsku, sami jesteśmy ciekawi, jak to wypali.

Cały czas czekamy na film o życiu Marilyn Monroe, w którą wcieli się Ana de Armas. Zwłaszcza, że ma być przeznaczony tylko dla widzów dorosłych, więc raczej nie boimy się lukrowanej laurki. Ale zanim premiera, można włączyć sobie netfliksowy dokument o ostatnich dniach z życia legendy kina, zmarłej w wieku 36 lat. Tajemnice Marilyn Monroe. Nieznane nagrania mogą zaskakiwać, bo okazuje się, że losy aktorki bardzo poważnie łączyły się z wielką polityką. Czy wpływ na jej śmierć miały informacje o... testowaniu bomby nuklearnej? Wszystkiego dowiecie się z filmu.

Koniec trasy nie był pokazywany w polskich kinach, co jest o tyle ciekawe, że jego światowa premiera zbiegła się z pierwszymi wydaniami książek Davida Fostera Wallace'a na naszym rynku. Wallace był jednym z najważniejszych amerykańskich pisarzy przełomu lat 90. i 00., a przy tym człowiekiem, cierpiącym na ciężką depresję (która finalnie, w 2008 roku, pozbawiła go życia). Ale film dokumentuje pięć dni z roku 1996 i kulisy wielkiego wywiadu, jaki Wallace (w tej roli Jason Segel) udzielił dziennikarzowi Rolling Stone'a, Davidowi Lipsky'emu (Jesse Eisenberg). Poznajcie tę historię – i oczywiście poznajcie też książki Davida Fostera Wallace'a.

HBO Max

Dosyć dużym tytułem wydaje się Reminiscencja, chociaż opinie są raczej zbieżne: to po prostu kolejny przeciętny film akcji. Z drugiej strony kto powiedział, że zawsze trzeba oglądać ambitne rzeczy? Hugh Jackman w roli weterana wojennego z Miami, który oferuje swoim klientom możliwość przeżycia jeszcze raz dowolnego momentu z ich życia. Okej.

Trochę przegapiliśmy w kinach Mistrza, polski dramat sportowy z Piotrem Głowackim i Rafałem Zawieruchą; na nasze wytłumaczenie – film wszedł na ekrany podczas pandemii. To opowieść o losach trochę zapomnianego już pięściarza Tadeusza Pietrzykowskiego, który dzięki swojemu talentowi do boksu ocalił życie w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Łącznie Pietrzykowski spędził w różnych obozach pięć lat, staczając ponad 60 walk – wygrał prawie wszystkie. Historia jak z filmu... No właśnie.

Mamy też dwa klasyki kina. Słoń Gusa van Santa był sensacyjnym zwycięzcą canneńskiego festiwalu w roku 2003; to skromna, bardzo kameralna historia dwójki cichych nastolatków, którzy umówili się, że otworzą ogień do uczniów z ich szkoły. Bez nachalnego dydaktyzowania van Sant pokazuje, jak w nawet niepozornych młodych ludziach potrafią rodzić się demony. Bezpośrednią inspiracją do powstania scenariusza była słynna masakra w Columbine z roku 1999. Natomiast Ostatnia fala Petera Weira to jeden z bardziej znanych filmów lat 70. David, specjalista od prawa podatkowego niespodziewanie włącza się w śledztwo dotyczące Aborygenów podejrzanych o zabójstwo. Usiłuje dociec jaki wpływ na ich postępek miały pradawne obyczaje i wierzenia, a zwłaszcza wiara w prorocze sny. Zgłębiając ich tajemnice zaczyna wierzyć, że całemu miastu grozi wielka fala. W tytule pisaliśmy o nowych filmach – ten co prawda nowy nie jest, ale dopiero od kilkunastu dni możecie oglądać go na HBO Max, więc być może jeszcze nie wszyscy mieli okazję.

Amazon Prime Video

I wreszcie platforma Amazona, z której wybieramy dokument For Love and Country. Nie ma w USA bielszego gatunku muzycznego niż country, a jednak pojawiali się jego czarni wykonawcy, którzy poza rasowym odróżnianiem się od reszty konkurencji potrafili pchnąć country na inne tory pod względem artystycznym. I nie chodzi tu o Lila Nasa X-a. Kawał historii o muzyce, ale i o amerykańskim społeczeństwie, a akcja dzieje się w stolicy country, Nashville. No i gitara!

Cześć! Daj znaka, co sądzisz o tym artykule!

Staramy się tworzyć coraz lepsze treści. Twoja opinia będzie dla nas bardzo pomocna.

Podziel się lub zapisz
Współzałożyciel i senior editor newonce.net, współprowadzący „Bolesne Poranki” oraz „Plot Twist”. Najczęściej pisze o kinie, serialach i wszystkim, co znajduje się na przecięciu kultury masowej i spraw społecznych. Te absurdalne opisy na naszym fb to często jego sprawka.
Komentarze 0