10 świetnych seriali, po których będziecie bardzo smutni

Zobacz również:W mordę jeża! „Świat według Kiepskich” ma zejść z anteny po 23 latach
black-mirror-cover.jpeg

Nowa era telewizji otworzyła puszkę Pandory z serialami, które stawiają na trudną i ponurą tematykę. Wybraliśmy najlepsze z nich.

W 2020 powodów do smutku mamy aż nadto - przecież to rok, w którym nowego sezonu Black Mirror po prostu nie będzie, bo rzeczywistość powoli się w niego zmieniła. Ale człowiek to dziwna istota i jak jest smutny, to czasem chce się zdołować jeszcze bardziej i sięgnąć po równie ponure filmy, płyty czy seriale. Być może chcemy zdobyć inną perspektywę dla naszych uczuć, a może po prostu nie mamy ochoty na nic, co mniej lub bardziej sztucznie próbuje nas pocieszyć. Zresztą, sięganie po ponure seriale czy filmy zdarza nam się i kiedy jesteśmy szczęśliwi, wiedzeni czy to emocjonalnym voyeuryzmem, czy dystansem, na jaki możemy się zdobyć wobec wydarzeń na ekranie.

Dlatego zebraliśmy dziesięć pozycji z serwisów streamingowych, które z pewnością nie poprawią wam humoru, za to być może pogłębią waszą wiedzę na temat psychiki i emocjonalności człowieka.

1
Nawiedzony dom na wzgórzu (Netflix)
nawiedzony-dom-na-wzgrzu.jpg

Najlepszy horror to horror psychologiczny. Nawiedzony dom na wzgórzu jest dość standardowym przedstawicielem gatunku, ale jego główny motyw to psychologiczna trauma, z którą próbuje sobie poradzić rodzina. Tego typu filmy i seriale zbyt rzadko sięgają po podstawowe pytanie: czy to, co widzimy, jest prawdziwe, czy nasz udręczony umysł podsuwa nam obrazy, które mają nas naprowadzić na istotę naszych uczuć i przeżyć? A jeśli po nie sięgają, to robią to w płytki i mało satysfakcjonujący sposób. Nawiedzony dom na wzgórzu omija tę pułapkę sprawnie, dostarczając ciężkiego emocjonalnie i bardzo przekonującego ładunku wrażeń.

2
BoJack Horseman (Netflix)
bojack.jpg

Depresja, uzależnienia, toksyczne relacje - w BoJacku kalejdoskop ludzkich emocji przybiera raczej ponure barwy. Mało jest seriali, które w tak otwarty i rozsądny sposób konfrontują ciężki temat zdrowia psychicznego. Wydaje się, że animowana forma amortyzuje emocjonalny bagaż głównych wątków serialu, ale nic bardziej mylnego - BoJack wali prosto w serce. Mało który serial tak dobrze oddaje kondycję współczesnych społeczeństw, mimo dość alienującego otoczenia, w jakim się rozgrywa.

3
Pozostawieni (HBO GO)
pozostawieni.jpg

Mocno niedoceniana i przedwcześnie przerwana pozycja. Pozostawieni budują solidną emocjonalnie konstrukcję na dość absurdalnych fundamentach. W tajemniczych okolicznościach znika 2% populacji, a tytułowi Pozostawieni próbują zrozumieć, co się stało, ale także podejmują wysiłek poukładania życia na nowo. Dla wielu to zadanie okazuje się ponad siły. Wzruszający i mądry serial.

4
Making a Murderer (Netflix)
making-a-murderer.jpeg

Ludzka natura potrafi pokazać swoje najbardziej ohydne oblicze i Making a Murderer prezentuje je na wielu poziomach. Czy w rodzinie, czy w ramach systemu sprawiedliwości, ludzkie wady potrafią mieć niszczycielską siłę. Historia Stevena Avery’ego i Brendana Dassey ściąga w dół swoją posępną panoramą złych decyzji i jeszcze gorszych intencji.

5
The Wire (HBO GO)
the-wire.jpg
The friendship of Baltimore homicide detectives William “The Bunk” Moreland (Wendell Pierce, left) and Jimmy McNulty (Dominic West) is one of the many enduring elements of "The Wire." COURTESY - HBO

Co zrobić, kiedy dosłownie cały system i wszystkie aspekty funkcjonowania społeczności są zepsute do bólu? Absolutnie nic, co Prawo ulicy (chociaż wolimy zostać przy tytule angielskim) pokazuje w ponury sposób. Mało jest seriali, które w tak kompleksowo prezentują system opresji i beznadziei, właściwy wielu miastom, nie tylko w USA. Od policji po media, nie ma żadnej nadziei dla słabych i The Wire pokazuje tę bezsilność wręcz podręcznikowo.

6
Upadek (HBO GO)
upadek.jpg

Kolejny niedoceniany serial, tym razem produkcji irlandzko-angielskiej. Serii o psychopatycznych zabójcach mamy w nadmiarze, ale mało które stąpają po delikatnym i dość nieprzyjemnym gruncie tak sprawnie, jak Upadek. Genialne kreacje Gillian Anderson i Jamiego Dornana to tylko jeden z wielu powodów, dla których warto obejrzeć ten markotny i głęboko niepokojący serial, który dynamikę na linii śledczy-sprawca portretuje w bardzo oryginalny sposób.

7
Jessica Jones (Netflix)
jessica-jones.png

Podłączona pod komiksowe uniwersum Marvela Jessica Jones jest serialem bardzo dojrzałym, który z wyczuciem bierze na warsztat takie tematy, jak psychologiczna trauma, nieprzyjemna więź między sprawcą a ofiarą czy zaburzenia psychiczne i ich destrukcyjny wpływ na osobowość. To także serial o poharatanych kobietach, które powoli budują siłę, by skonfrontować się ze swoim katem. Warto się spieszyć, bo seriale Marvela już niedługo opuszczą polskiego Netflixa na rzecz serwisu Disneya.

8
Black Mirror (Netflix)
black-mirror.jpeg

Rzeczywistość powoli wyprzedza ponure wizje Charliego Brookera, ale w swoim czasie Black Mirror dostarczało więcej smutku niż to, co za oknem. O amerykańskich odcinkach wolimy zapomnieć, ale te brytyjskie to mistrzostwo budowania dystopii na małą, osobistą skalę. Czy ludzkość jest straszna? Black Mirror po prostu wykrzykuje twierdzącą odpowiedź.

9
Mindhunter (Netflix)
1
MINDHUNTER

Kulisy pionierskich strategii FBI wobec psychopatycznych zabójców są dość smętne i bardzo, bardzo brzydkie. Serial Mindhunter nie gloryfikuje, nie sensacjonalizuje, a sucho pokazuje świat jednostek, które wobec reszty społeczeństwa obrały najgorszą z możliwych dróg. Na szczególną uwagę zasługuje sezon drugi, gdzie zawodowy horror dość mocno zaczyna wkraczać w życie osobiste agentów.

10
Sześć stóp pod ziemią (HBO GO)
sze-stp-pod-ziemi.jpg
Six Feet Under (HBO) Season 5, Summer 2005

Uznawany za jeden z pierwszych wielkich, nowoczesnych seriali. Sześć stóp pod ziemią to mistrzostwo w opowiadaniu smutnych historii, choć solidnie podszytych czarnym humorem. Twórcy zadbali o realistyczny i głęboki obraz rodziny prowadzącej zakład pogrzebowy - miejsce akcji zdecydowanie naprowadza na charakter opowiadanej historii. Co prawda serial lekko się zestarzał, ale wciąż stanowi jedną z lepszych produkcji telewizyjnych w historii. Zabawne, że niemal dokładnie to samo można powiedzieć o Rodzinie Soprano!

Cześć! Daj znaka, co sądzisz o tym artykule!

Staramy się tworzyć coraz lepsze treści. Twoja opinia będzie dla nas bardzo pomocna.

Podziel się lub zapisz
Dziennikarz, muzyk, producent, DJ. Od lat pisze o muzyce i kulturze, tworzy barwne brzmienia o elektronicznym rodowodzie i sieje opinie niewyparzonym jęzorem. Prowadzi podcast „Draka Klimczaka”. Bezwstydny nerd, w toksycznym związku z miastem Wrocławiem.