5 lat temu wyszło "To Pimp A Butterfly". Opowiadamy o płycie przez pryzmat jej bohaterów

Zobacz również:Steez wraca z Audiencją do newonce.radio! My wybieramy nasze ulubione sample w trackach PRO8L3Mu
topimp.jpg

To już pięć lat? Chyba nigdzie indziej czas nie leci tak szybko, jak w rapie. Z drugiej strony ten album nawet dziś brzmi bardzo świeżo.

11 nominacji do Grammy (tylu podczas jednej edycji nie dostał przedtem żaden inny raper), które zamieniły się na cztery statuetki, wszystkie w kategoriach hip-hopowych. 96/100 na Metacritic. To płyta - pomnik, obraz Ameryki czasów napięć na tle rasowym, których symbolami są wydarzenia w Ferguson czy Baltimore. Przekaz medialny nadawany prosto z amerykańskich ulic już wcześniej zaczął przebijać się poza tamtejszy kontynent. Lamar jak pod szkłem powiększającym pokazał tę rzeczywistość, w której po ulicach Ferguson jeżdżą transportery opancerzone, a w Baltimore czarnoskóry dwudziestopięciolatek jest tak bezpardonowo przewożony policyjną furgonetką, że ginie na skutek przerwania rdzenia kręgowego.

Na kartach opowieści, jaką jest To Pimp A Butterfly, przewijają się liczni bohaterowie. Ich poznanie to pierwszy krok do zrozumienia tego krążka.

1
Wesley Snipes (Wesleyʼs Theory)
blade.jpg
Blade (1998)

Aktor-milioner, odtwórca m.in. roli łowcy wampirów w serii Blade na początku dekady trafił do więzienia na trzy lata za oszustwa podatkowe. Dla Lamara staje się symbolem kruchości sukcesu Afroamerykanina w świecie urządzonym przez białych bogaczy. W wywiadzie dla MTV artysta zwracał uwagę, że nikt nie uczy przedstawicieli czarnej społeczności jak radzić sobie z sukcesem, a potem za tę niewiedzę zamyka się ich w więzieniach. We shouldʼve never gave niggas money – przywołuje przewrotnie fragment skeczu z Chappelleʼs Show.

2
Kunta Kinte (King Kunta)

Kunta to bohater powieści Korzenie – saga amerykańskiej rodziny oraz jej kultowej adaptacji telewizyjnej – młody Afrykańczyk złapany w Gambii i sprzedany do niewolniczej pracy w amerykańskiej Virginii. Po próbie ucieczki z plantacji za karę ucięto mu stopę, do czego Kendrick odwołuje się w tekście utworu (Everybody wanna cut the legs off him), będącego uderzeniem w rozwarstwienie i niesprawiedliwość społeczną, jak również metaforą rozwoju Lamara jako artysty. Nie bez przyczyny w tytule kawałka podnosi niewolnika do rangi króla – From a peasant to a prince to a motherfuckinʼ king.

3
Lucyfer (To Pimp a Butterfly)

Wszystkie lęki i pokusy (jak odejście od korzeni czy sprzedanie się), towarzyszące nagłemu sukcesowi, uosabia Lucyfer, czyli Lucy, która przewija się niemal przez cały album – w rozwijanym z utworu na utwór poemacie, jaki kompletną formę przybiera w ostatnim utworze Mortal Man. Lucy wodzi Kendricka na pokuszenie, jest odbiciem jego niepokojów i małej pewności siebie, ale stanowi też uosobienie opresyjności systemu. Stąd w pewnym momencie zastępuje pojawiającego się wcześniej w Wesleyʼs Theory Wuja Sama. Zmagania z Lucy zaprowadzą Kendricka na skraj samobójstwa w hotelowym pokoju – jednej z najbardziej dramatycznych scen To Pimp a Butterfly.

4
Tupac Shakur (To Pimp A Butterfly)
2pac.jpg

O tym, jak ważną postacią dla To Pimp A Butterfly jest raper z Nowego Jorku, który stał się legendą Zachodniego Wybrzeża, najlepiej świadczy to, że album Kendricka pierwotnie miał nosić tytuł Tu Pimp a Caterpillar (Tu-P-A-C), a momentem kulminacyjnym jest... wywiad, jaki Lamar przeprowadza z nieżyjącym od niemal 20 lat artystą. To fascynujący kolaż o charakterze zarówno introspektywnym, jak i politycznym. Lamar stara się znaleźć odpowiedzi na fundamentalne pytania, dotyczące sytuacji czarnej społeczności (What you think is the future for me and my generation today?), ale też docieka, jak ma radzić sobie z sukcesem ktoś, kto się z niej wywodzi (And through your different avenues of success, how would you say you managed to keep a level of sanity?). Na zakończenie deklamuje kolejny wiersz – tym razem wykorzystujący kluczową dla całego materiału metaforę poczwarki i motyla. Wydźwięk rzuca jaśniejsze światło na przekaz albumu, ale jego autor nie doczekuje się już odpowiedzi od swojego idola. Zostaje samodzielnym G.O.A.T. – najmocniejszym zawodnikiem wszech czasów w tej grze.

Cześć! Daj znaka, co sądzisz o tym artykule!

Staramy się tworzyć coraz lepsze treści. Twoja opinia będzie dla nas bardzo pomocna.

Podziel się lub zapisz
Senior editor w newonce.net. Jest związany z redakcją od 2015 roku i będzie stał na jej straży do samego końca – swojego lub jej. Na antenie newonce.radio usłyszycie go w autorskiej audycji „The Fall”, ale też w "Bolesnych Porankach". Ma na koncie publikacje w m.in. „Machinie”, „Dzienniku”, „K Magu”,„Exklusivie” i na Onecie.