7 podcastów Asi Podgórskiej, które mogą wam pomóc w poprawie zdrowia psychicznego

Zobacz również:Depresja sezonowa to nie chandra, a jej bagatelizowanie jest szkodliwą normą (ROZMOWA)
Depresja_Cover.jpg

Temat depresji jest szczególnie obecny w podcaście Podgórska Ogólnie, dlatego dziś szczególnie warto o nim przypomnieć.

23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Cel? Upowszechnienie wiedzy na temat tej choroby i zachęcenie osób, które się z nią zmagają, do leczenia. Z tej okazji przypominamy programy Joanny Podgórskiej, których motywem przewodnim była właśnie depresja.

Czym jest depresja i czy – biorąc pod uwagę zatrważające statystyki – niedługo będzie rządzić światem? Na to pytanie odpowiada Kinga Rajchel, psycholożka specjalizująca się w diagnozie psychologicznej.

Jakie korzyści w walce z chorobaki psychicznymi może przynieść spacerowanie wśród drzew? Asia Podgórska rozmawia o tym z dr Katarzyną Simonienko – lekarką psychiatrką i przewodniczką Białowieskiego Parku Narodowego.

Tym razem bez gościa, ale z dwiema bohaterkami – serotoniną i dopaminą. Jak działają w mózgu i organizmie oraz co się dzieje, kiedy jest ich za mało?

Prawidłowy oddech sprawia, że możemy czuć się lepiej. Przeciwdziała infekcjom, wspomaga pamięć, a nawet wpływa na prawidłową postawę naszego ciała. Dr Asia Podgórska w rozmowie z Sandrą Osipiuk, fizjoterapeutką, trenerką oddechu i edukatorką oddechową tłumaczą, jak prawidłowo oddychać i jakie metody pobudzają, a jakie wyciszają organizm.

Podgórska Ogólnie o tym, jak nasze emocje i umysł oddziałują na nasze ciało. Czyli o czymś, co zostało powiedziane już w starożytności, a co trzeba powtarzać jak mantrę – szczególnie dziś.

Jeśli sami nie stworzymy sobie miejsca, w którym o siebie zadbamy, to nikt za nas tego nie zrobi. O tym właśnie jest uważność. Na siebie, na swoje ciało i jego powiązanie z umysłem, uważność na wszystkie aspekty nas, jako ludzi, na otoczenie, na emocje. Jak wdrożyć ją w życie, jak obchodzić się z naszymi myślami i dlaczego kurs MBSR powinien być nauczany w szkole. O tym Asia Podgórska porozmawiała z Aleksandrą Jurkiewicz - psycholożką i certyfikowaną nauczycielką mindfullness i MBSR.

Depresja sezonowa to nie wymysł, w Polsce dotyka nawet 2% populacji. Dlaczego światło naturalne jest tak ważne w kontekście naszego nastroju? Co jeść, jak poprawić jakość snu, co suplementować, jak boostować nasze ciało, aby poprawić energetykę organizmu?

Przypominamy, że od niedawna wszystkie nasze treści – podcasty, wideo, teksty, radio – są znów dostępne za darmo.

Cześć! Daj znaka, co sądzisz o tym artykule!

Staramy się tworzyć coraz lepsze treści. Twoja opinia będzie dla nas bardzo pomocna.

Podziel się lub zapisz
Różne pokolenia, ta sama zajawka. Piszemy dla was o wszystkich odcieniach popkultury. Robimy to dobrze.