Jaki był hit tych wakacji w naszym kraju? Statystyki nie kłamią

Zobacz również:Musical sci-fi. Kulisy trasy „Psycho Relations” Quebonafide (ROZMOWY)
hity lata 2022
kreacja newonce

W poszukiwaniu przeboju lata musieliśmy sięgnać po odpowiednie statystyki.

Wakacje właśnie się kończą. Pora pakować tornister oraz wypełniać plan lekcji. Lato też najpewniej skapitulowało – falę niekończących się upałów zastąpił rześki chłód i tafla szarych cumulusów. Najcieplejsza pora roku to oczywisty synonim zabawy i wolności, a te potrzebują swojego soundtracku – piosenek, które spajają tłumy. Towarzyszą niezapomnianym chwilom, gdy pobrzękują w słuchawkach albo wspomagają grupową euforię dobiegając z głośników w czasie dużych imprez.

Tę funkcję spełniają hity lata, które w jakiś sposób definiują dany rok. Postanowiliśmy zebrać garść piosenek, które w Polsce spełniały właśnie te funkcje. Tylko jak to zweryfikować? Przyglądaliśmy się kilku wyznacznikom: popularności utworu w streamingach (przede wszystkim na liście Top 50 – Polska), ilości jego użycia w TikTokach oraz jego obecności w największych polskich rozgłośniach radiowych. Ten ostatni warunek nie był oczywiście konieczny do spełnienia. Mimo wszystko, mainstreamowe rozgłośnie nadal są w stanie stymulować popularność danych numerów i sprawiają, że częściej pojawia się on w przestrzeni publicznej. To tyle w zakresie metodologii. Czas przedstawić finalistów oraz – na końcu tego zestawienia – niekwestionowanego zwycięzcę.

6
Tribbs – „Ostatni raz zatańczysz ze mną”, ft. Kubańczyk

Okej, przełknijmy tę gorzką pigułkę na samym początku. Niebieskowłosy producent wziął na tapetę Ostatni raz zatańczysz ze mną Krzysztofa Krawczyka. I parafrazując dwie emerytki wypowiadające się na temat legalizacji weedu: komu to było potrzebne? Basowa reinterpretacja estradowego klasyka to potwór Frankensteina rodem z oryginalnej powieści Mary Shelley – monstrum, które nie wie po co żyje i powinno nienawidzić swojego twórcy. Serio, wstawka Kubańczyka to najlepszy fragment tego numeru. Ale statystyk w streamingach i obecności w rozgłośniach radiowych serwujących taneczne hity zafałszować się nie da.

5
Harry Styles – „Late Night Talking”

As It Was będzie mogło pretendować do miana jednej z piosenek roku. Ale Late Night Talking złapało trakcję właśnie w najcieplejszych miesiącach roku. Były członek One Direction nie umie przestać wypuszczać hitów. W kontakcie ze zwiewną – nawet zbyt zwiewną – kompozycją, można się zastanawiać czy jej sukces nie jest przede wszystkim skutkiem ubocznym rozpędu, jaki nabrało nazwisko Stylesa w poprzednich kilku latach. Late Night Talking nie ma jednak też w sobie nic ofensywnego – muzyka lekka też się przydaje w życiu.

4
Mata – „JESTEM POJ384NY”

Statystyki nie kłamią. Cała Polska słucha Młodego Matczaka. W 2 tygodnie JESTEM POJ384NY wykręciło potężne liczby w streamingach i na TikToku. Rzutem na taśmę rage’owy banger absolwenta Batorego wyczerpał znamiona wakacyjnego hitu. Ale zostajemy z pytaniem: czy to utwór Maty, który wyszedł w wakacje i zrobił to, co robią wszystkie numery Maty czy jednak zawiera w sobie pierwiastek, który czyni go letnim hitem?

3
Kate Bush – „Running Up That Hill”

Wzmianka honorowa, ale jednak niezbędna. Twórcy Stranger Things wkomponowali w swoją fabułę nieśmiertelną kompozycję Kate Bush czyniąc z niej artefakt, który pozwala walczyć ze złem i w ten sposób przypomina o sile muzyki potrafiącej uzdrowić duszę. O tym fenomenie napisaliśmy już całkiem sporo. Najbardziej niespodziewany hit wakacji po 37 latach od wydania dotarł na pierwsze miejsce brytyjskiej listy przebojów i usadowił się na jakiś czas w pierwszej piątce jej amerykańskiego odpowiednika. W Polsce nadal dzielnie się trzyma w Top 50 Spotify. To zaklęcie działa.

2
Mr. Polska - „Złote Tarasy”

Mogło się wydawać, że Jagodzianki oraz Sikam szampan stanowiły peak polskojęzycznej działalności Mr. Polski. Ale Złote Tarasy przebiły szklany sufit i są jednym z największych polskich hitów tego roku. 100 tysięcy tiktoków zrealizowanych na bazie tego numeru to potwierdza. Tańczą dzieci i ich babcie, robotnicy na budowie i ekspedientki w sklepach. Dominikowi znowu się udało.

1
OKI – „Jakie to uczucie?”

Jakie to uczucie nagrać definitywny hit lata? Trzeba spytać Okiego. Drugi z singli zapowiadających PROJEKT47 ma wszystko: przyjemny groove, hooki we właściwych miejscach oraz liryczne myki, które nie nudzą się po n-tym odsłuchu. Podium Top 50 Spotify, duża rotacja w popularnych rozgłośniach i ponad 40 tysięcy TikToków – na wszystkich frontach Jakie to uczucie? po ponad 3 miesiącach od premiery trzyma się niezwykle mocno. Oki stworzył prawdziwy popowy hit, zrobił to z pomysłem i zwyczajnie zasłużył na laur godny zwycięzcy tegorocznego sezonu wakacyjnego.

Cześć! Daj znaka, co sądzisz o tym artykule!

Staramy się tworzyć coraz lepsze treści. Twoja opinia będzie dla nas bardzo pomocna.

Podziel się lub zapisz
W muzycznym świecie szuka ciekawych dźwięków, ale też wyróżniających się idei – niezależnie od gatunku. Bo najważniejszy jest dla niego ludzki aspekt sztuki. Zajmuje się także kulturą internetu i zajawkami, które można określić jako nerdowskie. Wcześniej jego teksty publikowały m.in. „Aktivist”, „K Mag”, Poptown czy „Art & Business”.