Ogłoszono rapowe nominacje do Fryderyków 2024. No i nie ma wstydu

Zobacz również:Musical sci-fi. Kulisy trasy „Psycho Relations” Quebonafide (ROZMOWY)
łona konieczny krupa.jpg
fot. materiały prasowe

Na papierze trudno przyczepić się do jakiejkolwiek nominacji z tej piątki.

Trzeba uczciwie powiedzieć, że od kilku lat rapowe wybory Fryderykowego jury są może i bezpieczne, ale przynajmniej... nie ma wstydu. Zaglądamy w Wikipedię, staramy się znaleźć pierwsze rezultaty naprawdę od czapy – i wychodzi na to, że poważny znak zapytania należy postawić dopiero przy roku 2019, gdzie jury tak bardzo nie wiedziało, komu dać Fryderyka, że wręczyło ex aequo aż trzem z pięciu nominowanych wykonawców.

Natomiast bezpowrotnie minęły czasy nominowania koszmarków pokroju Grupy Operacyjnej czy Dezire. ZPAv ogłosił właśnie pięć nominowanych płyt w kategorii Album roku hip-hop i wygląda to tak:

Łona, Konieczny, Krupa – TAXI

PRO8L3M – PROXL3M

Taco Hemingway – 1-800-Oświecenie

Włodi – HHUltras

Zdechły Osa – BRESLAU HARDCORE

Rapowa płyta roku wg newonce. Udane drugie wydawnictwo Osy, jednego z bardziej osobnych twórców na naszej scenie. Świetny koncept album Łony oraz muzyków Siema Ziemia i dwie bardzo na poziomie płyty weteranów: Włodiego i PR8. No, nie jest źle. Można byłoby doczepić się, że w czterech z pięciu przypadków to muzyka ludzi 30 i 40+, a Osa jest pieszczochem starszych dziennikarzy, bo gra punkowo. I że gdzie ta nowa szkoła. Ale to Fryderyki, nagroda, która zawsze będzie miała skręt w stronę starszego audytorium.

Czas na ciekawostki. Absolutnym szokiem jest to, że Łona, raper hołubiony przez pokolenie 30+, dopiero teraz doczekał się pierwszej w karierze nominacji za rapowy album roku. Czego nie może powiedzieć Taco Hemingway – w tej kategorii to jego ósma nominacja (za Umowę o dzieło, Szprycer, Pocztówkę z WWA oraz Taconafide otrzymał statuetki). PRO8L3M – czwarta nominacja, wygrali raz, za Ground Zero Mixtape. Włodi – druga po W/88 nominacja solo, ale w 1999 i 2001 był też wyróżniany z Molestą i trzeba byłoby sprawdzić, czy jest w polskiej muzyce druga osoba, która dostała nominacje do Fryderyków na przestrzeni... 25 lat. Bo w polskim rapie to rekord. A dla Osy to pierwsze wyróżnienie w tej kategorii.

Fryderyki zostaną wręczone 22 marca. Na dniach poznamy nominowanych w innych kategoriach.

Cześć! Daj znaka, co sądzisz o tym artykule!

Staramy się tworzyć coraz lepsze treści. Twoja opinia będzie dla nas bardzo pomocna.

Podziel się lub zapisz
Różne pokolenia, ta sama zajawka. Piszemy dla was o wszystkich odcieniach popkultury. Robimy to dobrze.
Komentarze 0