Rocznik '00 pizga pod 90-te! Poznajcie Sydoza, nową nadzieję śląskiego rapu z obozu Barto'cuta

Zobacz również:Lil Konon: 5 mniej kojarzonych, młodych raperów, którym warto przyjrzeć się w 2021 (FELIETON)
Sydoz 2.jpg

Następny krok - spróbuje w końcu do trapu podejście, rapuje dwudziestolatek z Żor w singlu Kumitsu, który zapowiada jego debiutancki album Wandalizm Elementem Kultury. Ale póki co nie jest przypadkiem, że namecheckuje Mobb Deep i Nasa, ma na krążku cuty z Pezeta i Hemp Gru, a do tego deklaruje: mogę być ostatnim graczem, co stawia na oldschool nacisk.

- To młodszy brat naszych ziomów z ekipy. Pamiętam go sprzed szcześciu czy siedmiu lat jako łebka. Coś tam kumał z rapu i zawsze mówił, że kiedyś będzie nawijać - tak jak jeden z jego braci. Oni się w to bawili, a jeden z nich zrobił teraz nawet połowę beatów na płytę - przedstawia Barto'cut swojego podopiecznego z kolektywu Bump'12. - Minęło trochę czasu i przyłączył się do nas. Kiedyś - jak pomieszkiwałem w Żorach - zaprosiłem go, żeby przyszedł wybrać sobie jakieś beaty i tak to się zaczęło - dodaje.

Materiał zebrany na Wandalizm Elementem Kultury powstawał przez ostatnie dwa lata. Pewnie ujrzałby światło dzienne szybciej, gdyby Bartek nie zajmował się równocześnie swoimi Sztucznymi Kwiatami, jednym z najlepiej ocenianych przez naszą redakcję tegorocznych wydawnictw. Mówi się, że zamuła to piąty element hip-hopu i w wytwórni Bump'12 rzeczywiście jest to traktowane ze śmiertelną powagą. Kiedy jednak solowy Barto'cut został sfinalizowany, prace nad debiutem Sydoza ruszyły pełną parą.

Gabryś nagrywał wcześniej rzeczy do szuflady, aż nadszedł odpowiedni moment, żeby zaznaczyć swoją obecność w środowisku. Stąd udział w numerze Straight Outta BUMP'12 o charakterze posse cutu na urodziny labelu z jesieni ubiegłego roku oraz #HOT16CHALLENGE2 - kilka miesięcy później. Nadpodaż dropów nie stała się jednak jego udziałem. Uznano, że więcej korzyści przyniesie skonkretyzowana, pełnometrażowa premiera. I to czeka nas właśnie za niecały miesiąc.

Wandalizm Elementem Kultury to osiedlówa, energia JWP, konserwatywny sampling i tak emblematyczne hiperlinki jak choćby fragment Sound Of Da Police, ale Sydoz nie okopuje się do końca na staroszkolnych pozycjach. - W kilku beatach wykorzystaliśmy trapową 808-kę. To nie jest twardogłowe podejście do rapu i od początku takie było założenie. Na samym początku te kawałki brzmiały, jakbyś dostał kasetę od ziomka. Uznaliśmy, że tak nie może być; że to nie przejdzie w tych czasach - zwraca uwagę Barto'cut.

- Otwieram się na muzykę. Bardzo pomógł mi w tym właśnie Barto z Peepzem. Byłem oldschool sto procent, ale zrozumiałem, że można to pociągnąć dalej - mówi Sydoz. - Tę płytę zaczynałem robić typowo dla ziomali, nagrywaliśmy ją w szafie. Potem poznałem Bartka, który pokazał mi, że jest coś poza osiedlem. Dograliśmy jeszcze pięć kawałków, zmieniliśmy beaty.

Co z tego wyszło? Preorder Wandalizm Elementem Kultury jest dostępny tutaj. Wysyłkę zaplanowano na 5 grudnia.

Sydoz 3.jpg

Podziel się lub zapisz
Senior editor w newonce.net. Jest związany z redakcją od 2015 roku i będzie stał na jej straży bezapelacyjnie do samego końca; swojego lub jej. Co czwartek o 18:00 prowadzi także autorską audycję The Fall na antenie newonce.radio. Ma na koncie publikacje m.in. w Machinie, Dzienniku, K Magu, Exklusivie i na Onecie.
Podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij, żeby widzieć więcej podobnych w swoim feedzie.