Skąd wzięła się „essa”, czyli Młodzieżowe Słowo Roku 2022?

Zobacz również:Musical sci-fi. Kulisy trasy „Psycho Relations” Quebonafide (ROZMOWY)
Wini - KMO / Youtube
Wini - KMO / Youtube

Gigachad i betoniarz nie dali rady. Essa przegoniła całą stawkę, ale to nie pierwsza fala popularności tego zwrotu.

Eluwina, dzieciaki! Jak się macie? Morowo? No to w dechę. Właśnie poznaliśmy Młodzieżowe Słowo Roku 2022, które zostało wybrane głosami internautek oraz internautów po wyłonieniu finałowej dwudziestki nominacji, która została zaprezentowana w listopadzie. Można było płakać po Gilbercie lub trzymać kciuki za betoniarza, ale jury w swoim sprawozdaniu utrzymuje, że zwycięskie słowo zmiotło konkurencję. Plebiscyt wygrała bowiem essa, o czym poinformowała kapituła działająca z ramienia PWN:

Głosami internautów przy dużej przewadze zwyciężyło słowo „essa” – powszechnie znane i używane w środowisku młodzieży na znak radości, triumfu czy w ogóle pozytywnych emocji. Wśród najbardziej popularnych połączeń ze słowem „essa” znalazły się te, wskazujące na luz i stan błogości, np. „mieć essę” lub „być na essie”. W tym kontekście warto przypomnieć, że zwycięski wyraz ma także swoje warianty niewerbalne. Może występować w postaci gestu lub emotikonu.

Gratulacje należą się jednak przede wszystkim Winiemu. Obecny gwiazdor YouTube’a oraz wieloletni herszt Stoprocent jest największym popularyzatorem słowa, które wielokrotnie pojawiało się w jego numerach. Nie bez powodu zresztą jedna z jego solowych płyt nazywała się Essa Sound Heavy Metal Funk. Wini wielokrotnie podkreślał jednak, że nie ukuł tego sformułowania, a jedynie je zasłyszał i przechwycił. Opowiadał też o tym w wywiadzie na kanale Chadowe Shoty: Jestem głównym jego propagatorem. Natomiast nie wiadomo do końca, kto jest jego twórcą. Z grupą moich kolegów z lat 90. wzięliśmy to słowo z imprez techno, gdzie starsi koledzy i niekoledzy krzyczeli „essa”, jak im trzecia tableta wchodziła. Był to imprezowy okrzyk bojowy. I tak nazwaliśmy naszą ekipę.

Owszem, essa jest więc starsza niż wiele osób, które obecnie używają tego wyrazu. I to jego trzecia fala popularności po czasach największej famy szczecińskiej ekipy, której przewodzili Wini i Sobota. Internet i różnej maści social media zafundowały essie kolejny powrót. Dlaczego zwrot, które funkcjonuje tak długo w ogóle może stać się Młodzieżowym Słowem Roku w trzeciej dekadzie XXI wieku? O kryteriach wyboru w podcaście kropka pl opowiadał jeden z jurorów plebiscytu – dziennikarz Bartek Chaciński: [Młodzieżowe Słowo Roku] to słowo potrzebne z różnych względów, używane, wracające na szczyt listy. W idealnym świecie powinno być zupełnie nowe [...] Pojęcie nowości jest, moim zdaniem, dość przereklamowane. Bo stare często wraca w nowej formule. To dotyczy większości słów, z którymi mamy do czynienia.

Więcej o kryteriach wyboru Młodzieżowego Słowa Roku dowiecie się słuchając całego odcinka. Naura i dozo za rok!

Cześć! Daj znaka, co sądzisz o tym artykule!

Staramy się tworzyć coraz lepsze treści. Twoja opinia będzie dla nas bardzo pomocna.

Podziel się lub zapisz
W muzycznym świecie szuka ciekawych dźwięków, ale też wyróżniających się idei – niezależnie od gatunku. Bo najważniejszy jest dla niego ludzki aspekt sztuki. Zajmuje się także kulturą internetu i zajawkami, które można określić jako nerdowskie. Wcześniej jego teksty publikowały m.in. „Aktivist”, „K Mag”, Poptown czy „Art & Business”.