Twoja twarz brzmi znajomo? Deepfake zawładnie przemysłem rozrywkowym, ale stanie się też bronią

Zobacz również:Steez wraca z Audiencją do newonce.radio! My wybieramy nasze ulubione sample w trackach PRO8L3Mu
Kendrick Lamar - The Heart Part 5
Kendrick Lamar - The Heart Part 5

No jak pan Ben Parker powiedział? Z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność! Tymczasem wszyscy znaleźliśmy się w sytuacji, gdy wielka moc technologii jest wykorzystywana jako broń do zacierania granic rzeczywistości. A u despotycznego agresora próżno szukać przejawów odpowiedzialności.

Ukraińskie Centrum Strategicznych Komunikacji i Bezpieczeństwa Informacyjnego ostrzegało wiosną przed rosyjską prowokacją, mającą polegać na przygotowaniu fejkowego wystąpienia Wołodymyra Zełenskiego, ogłaszającego kapitulację. Bohaterskiego prezydenta – póki co – nie zdeepfake'owano, ale dezinformacyjna ofensywa Rosjan trwa na całego. W jednym z odcinków Coś osobliwego opowiadała o niej Aleksandra Przegalińska, przytaczając choćby przykłady Vladimira Bondarenko i Iriny Kerimowej, którzy nienawidzą swojego rządu i wyrażają poparcie dla Putina... Tylko że blogera z Kijowa i nauczycielki z Charkowa tak naprawdę nie ma. Stanowią wytwór sztucznej inteligencji i sieci neuronowych, pozwalających na stworzenie wiarygodnych amalgamatów postaci.

Podziel się lub zapisz
Senior editor w newonce.net. Jest związany z redakcją od 2015 roku i będzie stał na jej straży do samego końca – swojego lub jej. Na antenie newonce.radio prowadzi audycję „The Fall”. Ma na koncie publikacje w m.in. „Machinie”, „Dzienniku”, „K Magu”,„Exklusivie” i na Onecie.
Komentarze 0