10 postaci z horrorów, których baliśmy się bardziej niż najgorszych nauczycieli

Zobacz również:Nowa fala horroru: 10 filmów, które wyznaczyły kierunek dla rozwoju kina grozy (jest jeden polski!)
Pinhead Hellraiser
fot. materiały prasowe

2020 dostarczył tak dużo nerwów, stresu i horroru dnia codziennego, że atmosfera spooky season wyraźnie straciła na znaczeniu.

W Polsce Halloween traktowane jest na równi z czarnymi mszami i okultystycznymi praktykami Antona Shandora La Veya. Niechęć do tego amerykańskiego święta jest mocno zakorzeniona w konserwatywnej tradycji, co patrząc na dokonania naszych słowiańskich przodków (vide Dziady) może lekko zastanawiać.

Tak czy inaczej, specyfika Halloween zachęca do spacerowania, a ta forma aktywności fizycznej zyskała u nas ostatnio na popularności. Nie zapominajcie o odpowiednim przygotowaniu do takiego wysiłku i dbajcie o siebie nawzajem, gdyż na waszej drodze możecie spotkać niespecjalnie przyjazne siły. Na całe szczęście, nie natraficie na rzezimieszków z naszego zestawienia, bo istnieją tylko w naszych wyobrażeniach (przynajmniej większość z nich hehe), ale nie zmienia to faktu - uważajcie i let's have a spooky good time!

1
Michael Myers
Michael Mayer

Wybór oczywisty, ale ciężko wyobrazić sobie Halloween bez głównego antagonisty serii zapoczątkowanej przez Johna Carpentera. Po raz pierwszy The Shape pojawił się w oryginalnym filmie z 1978 roku, żeby powrócić na ekrany jeszcze dziewięciokrotnie (z wyjątkiem trzeciej części). Postać o ogromnym popkulturowym zasięgu, której słynna, niewyrażająca żadnych emocji biała maska jest kojarzona powszechnie, nie tylko przez fanów gatunku. Myers nie posiada żadnych nadzwyczajnych mocy, ale nie znaczy to, że nie jest porażającym monstrum.

2
Samara Morgan
Samara Morgan

Na przełomie lat 90./00. japońskie horrory przeżywały swój złoty okres, żeby chwilę później Hollywood zmieliło je na amerykańską papkę. Pomijając kwestie jakościowe, w każdej wersji The Ring straszyła mała, czarnowłosa dziewczynka, która do swoich koszmarnych czynów wykorzystywała kasety wideo i przekazy podprogowe. Czasy się zmieniają, ale rola mediów głównego nurtu często pozostaje tożsama z pomysłami Samary Morgan.

Jest 2020, a wielu dorosłych boi się Grety Thunberg. Przypadek?

3
Pennywise
It/Pennywise

Obok Johna Wayne’a Gacy’ego jest to najstraszniejszy przedstawiciel tej grupy zawodowej w encyklopedii współczesnego horroru. Potrafi przerazić nie tylko ciekawskie dzieciaki z Losers Club, a choć makijażem i posturą nie przypomina piekielnego wysłannika, to jego paranormalne skille powaliłyby nawet Khabiba Nurmagomedova. Koulrofobia to mało komfortowa przypadłość, ale patrząc na stan polskiej polityki i debaty publicznej wydaje się być całkiem uzasadnionym odruchem obronnym.

4
Leatherface
Leatherface

Kolejny przyjemniaczek, który upodobał sobie zamaskowany wizerunek. Wzorowany na postaci seryjnego mordercy Eda Geina Leatherface mordował nie tylko dla przyjemności, ale również ze strachu, a po godzinach konsumował swoje ofiary. Po raz pierwszy zagościł na ekranach w kultowym horrorze Tobe'a Hoopera z 1974 roku,Teksańska Masakra Piłą Mechaniczną, który do tej pory uchodzi za arcydzieło slasher movies. Podobnie jak w przypadku Kruegera, teksański morderca był dzieckiem poczętym w efekcie gwałtu.

5
Laleczka Chucky
Laleczka Chucky

Obok marionetki brzuchomówcy z kultowego odcinka Gęsiej skórki jest to najstraszniejsza zabawka z kanonu horrorów VHS. W rudowłosej laleczce swoją duszę ulokował psychopatyczny morderca Charles Lee Ray, który obok Jasona Voorheesa, Michaela Myersa czy Ghostface’a siał spustoszenie wśród nieświadomych niczego nastolatków, stróżów prawa, jak i wielu przypadkowych osób. To nie jest żadne Toy Story.

6
Freddie Krueger
Freddy Krueger

Przez Freddy’ego Krugera kąpiele w wannie już nigdy nie będą takie relaksujące. Persona psychopatycznego mordercy ze spaloną twarzą przeszkadza też w innym kluczowym momencie naszego dnia - spaniu. Daleki kuzyn Nożycorękiego spędza swoim ofiarom sen z oczu, nawiedza ich w koszmarnych wizjach, żeby później pojawić się w zmaterializowanej formie i dokonywać straszliwych czynów. Antagonista stworzony przez Wesa Cravena należy do czołówki gości, których nigdy nie chcielibyśmy spotkać. Najgorszy-najlepszy filmowy moment? Scena, w której Freddy połyka głowę swojej ofiary, będącą... składnikiem pizzy.

7
Cenobici
The Cenobites

Jakie uniwersum, taki kler. Piekielni wysłańcy przerażali nas od małolata, kiedy to podczas wycieczek do osiedlowej wypożyczalni VHS łypali na nas z zakazanej półki horrorów klasy B. Cenobici nie mają określonej płci i należą do entuzjastów sadomasochistycznych przyjemności. Taki Bizarriusz w hardkorowej wersji.

Kiedy po latach w końcu obejrzeliśmy Hellraisera, w pełni zrozumieliśmy, dlaczego Pinhead jest tak kultową postacią. I nadal uważamy, że pierwsze odsłony tej serii świetnie przetrwały próbę czasu. Czyste zło, nie żadni przebierańcy.

8
Annabelle
Annabelle

Wszyscy wiemy, jak wygląda rzeczywistość horrorów opartych na faktach. Przypadek Obecności, pierwszego filmu, w którym pojawiła się koszmarna Annabelle, wydaje się być wyjątkiem od reguły. Pierwowzór demonicznej lalki, którą próbowali egzorcyzmować zawodowi ghostbusters - Ed i Lorraine Warrenowie - jest teraz eksponatem w The Warrens' Occult Museum w Monroe w stanie Connecticut. Uważajcie, co kupujecie na targach staroci.

9
Pazuzu
The Exorcist

Po prostu nie chcielibyśmy mieć tego w sobie. Nigdy.

10
Creep
Creep

Miłośnik zwierzęcych masek, nagrywania wszystkiego na taśmę i posiadacz ego o rozmiarach porównywalnych z tym Kanye’ego Westa. Mark Duplass stworzył postać skrajnie zabawną, histeryczną, odklejoną od rzeczywistości i dogłębnie wstrząsającą. W zależności od filmu, tytułowy dziwak nazywał się Josef lub Aaron i zapraszał do swojego domu niczego nieświadomych poszukiwaczy wrażeń. Kunsztowna manipulacja i syndrom sztokholmski we współczesnym wydaniu Misery.

Podziel się lub zapisz
Lech Podhalicz
Najbardziej jara go to, co odkrywcze i eksperymentalne, czy to w muzyce, czy w kinie, czy w gamingu. Redaktor newonce.net i prowadzący autorską audycję KOLEKCJE w newonce.radio.