Czołówka sceny, 10 miast: przegląd hip-hopu na juwenaliach

Juwenalia PRO8L3M Guzior Bambi

Niełatwo było załapać się, jak PRO8L3M grał PROXL3M Tour? Otsochodzi po TTHE GRIND robi sold out za sold outem? Wszystko można nadrobić na juwenaliach!

Artykuł pierwotnie ukazał się 28 kwietnia

Pościgi, strzelaniny, wojny gangów – to mój chleb codzienny! – ekscytował się niezdrowo, grany przez Michała Milowicza, Bolec w filmie Chłopaki nie płaczą. Dla słuchacza polskiego rapu, który chciałby od czasu do czasu zobaczyć ulubionych artystów na żywo, codzienność stanowią natomiast drożyzna i sold outy. Ale jest jeden prosty trik, pozwalający tego uniknąć. Tak – chodzi o juwenalia, po których rozjeżdża się w maju cała czołówka sceny. Kto, gdzie, kiedy? Lecimy z przewodnikiem po hip-hopowych koncertach podczas nadchodzącego święta studentów w 10 wybranych miastach.

Jeszcze dwie sprawy organizacyjne. Jakby co – podajemy daty koncertów, nie całych juwenaliów. A do przygotowania artykułu zainspirował nas Lil Konon, który w środę pochylił się nad tematem.

Gdańsk (17 – 18 maja): Gibbs, Gruby Mielzky, Guzior, Kacperczyk, Lordofon, White 2115

Szczegóły

Juwenalia Gdańskie to największe juwenalia w północnej Polsce! – chwalą się organizatorzy, wśród których figuruje sześć lokalnych uczelni. Jak to wygląda w praktyce, jeśli chodzi o program? W piątek na Placu Zebrań Ludowych Gdańsk pojawi się Gruby Mielzky (pewnie poleci coś z Do tańca i do różańca, biorąc pod uwagę, że to dzień premiery) i jeden z tegorocznych juwenaliowych rekordzistów – Guzior (G wychodzi tydzień później). Kolejnego dnia: Kacperczyk (może i to nie jest hip-hop, ale dajemy znać ze względu na hip-hopową publikę), Gibbs, Lordofon i White 2115. A oprócz nich m.in. DRE$$CODE i Bajm, he he.

Katowice (23 – 25 maja): Chivas, Gibbs, Guzior, Hubert., Janusz Walczuk, Lordofon, Opał

Szczegóły

Jak to mówił klasyk: właśnie tak się to robi na południu. W tegorocznym line-upie Juwenaliów Śląskich figuruje obecnie kilkunastu wykonawców. Pierwszego dnia koncertów (czwartek) na terenie Katowickiego Parku Leśnego brak hip-hopu, ale już w piątek wystąpią Chivas, Guzior, Janusz Walczuk i Opał, a w sobotę – Gibbs, Hubert. i Lordofon. A co poza tym? M.in. The Dumpings.

Kraków – UEK (10 maja): Kacperczyk, Otsochodzi, Żabson

Szczegóły

Kraków – Juwenalia Krakowskie (14 – 18 maja): Avi, Kinny Zimmer, Kaz Bałagane, Kizo, Lordofon, Miętha, PRO8L3M, Szpaku, Young Igi

Szczegóły

W dawnej stolicy Polaków największa impreza muzyczna odbędzie się w trzecim tygodniu maja, ale jest jeszcze rozgrzewka na kampusie Uniwersytetu Ekonomicznego. Kacperczyk – oczywistość w tym sezonie juwenaliowym, Otsochodzi wyprzedający aktualnie do spodu trasę promującą TTHE GRIND i Żabson. Nie najgorszy plan na piątkowy wieczór, prawda?

Niedługo później bawić się będą równocześnie: Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Krakowska i AWF. Juwenalia Krakowskie (pięć dni; cztery sceny) otwarte zostaną we wtorek przez Golec uOrkiestra... Dobra, dość żartów. Dodajmy może jeszcze do bookingów ekscentrycznych Majkę Jeżowską (czwartek), a przechodząc do rapu – mocna zapowiada się sobota z PRO8L3MEM i Kazem Bałagane w Strefie Polibudy niestety bilety zostały wyprzedane. Na otarcie łez – zestaw środowy: Avi, Szpaku, Kizo w Strefie Plaża albo piątkowy: Young Igi, Kinny Zimmer i Miętha w Strefie Żaczek.

Lublin (10 – 11 maja): Otsochodzi, Paluch, Polska Wersja, PRO8L3M, Szpaku, White 2115

Szczegóły

Jeżeli ktoś miał problem, żeby załapać się na PROXL3M Tour, nadchodzące juwenalia powinny pozwolić z łatwością nadrobić tę zaległość. Weźmy choćby Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Tam Oskar i Steez zagrają w sobotę obok Palucha i Otsochodzi. I Lady Pank, he he. W piątek z kolei Polska Wersja, Szpaku i Łajcior.

Łódź (17 – 18 maja): Kacperczyk, Tymek, Young Igi

Szczegóły

Nie ma specjalnego szału, jeśli chodzi o faktor ilościowy. W piątek w ramach Juwenaliów Politechniki Łódzkiej wystąpią Kacperczykowie i Tymek, a w sobotę Young Igi – na kilka dni przed premierą Ekskluzywnego Głodu. Ważna informacja: wejście jest całkowicie darmowe.

Olsztyn (23 – 25 maja): Dwa Sławy x Mielzky x Pers, Kacperczyk, Kizo, Lordofon, Margaret, PRO8L3M, Zeamsone

Szczegóły

Akurat dobrze się złożyło, że organizatorzy Kortowiady na Plaży Kortowskiej właśnie w tym tygodniu przedstawili szczegółową rozpiskę poszczególnych dni. Znajdują się tam jeszcze dwa sloty typu TBA, ale w tym momencie wygląda to tak, że w czwartek do stolicy Warmii i Mazur przyjedzie ekipa od mixtape'u I JEST TO MOŻLIWE (mocne combo koncertowe; fajna okazja, żeby przeżyć to jeszcze raz); wcześniej – Zeamsone, później – Margaret (po club2020 chyba już pełnoprawna raperka, nie?). Piątek: Lordofon i Kizo, sobota: Kacperczykowie, a potem PRO8L3M na zamknięcie trzydniowego wydarzenia.

Poznań (23 – 25 maja): Kaz Bałagane, PRO8L3M, Zdechły Osa, Zeus

Szczegóły

Juwenalia w Parku Jana Pawła II zostaną otwarte w czwartrek przez DJ-a Soinę – poznaniaka znanego ze skreczów na płytach Pei czy Gurala; współautora albumu Olimp przygotowanego we współpracy z Chrisem Carsonem. Po nim na scenie pojawią się Zeus (niedługo po tym, jak jego Będziemy dziećmi nagle zostało hitem TikToka; no i po premierze krążka Czas na mnie) oraz PRO8L3M. W piątek rapową gwiazdą będzie Kaz Bałagane, a w sobotę – Zdechły Osa, co w sumie się zgadza ze względu na juwenaliowy sznyt jego koncertów.

Rzeszów (10 – 11 maja): Gibbs, Kizo, O.S.T.R., Paluch, PRO8L3M, Reto, Rów Babicze, Smolasty, Żabson

Szczegóły

Rzeszowskie Juwenalia 2024 mają odsłonę regularną, obejmującą m.in. koncerty Darii Zawiałow czy Kahay na scenie głównej, ale mogą pochwalić się też mocną sceną hip-hopową, która będzie grała w piątek i sobotę. Pierwszy dzień to O.S.T.R., Retro, PRO8L3M i Kizo, a drugi – Żabson, Paluch, Smolasty oraz Gibbs. No i jeszcze oni – mając w pamięci, co się ostatnio działo choćby w warszawskiej Proximie, Rów Babicze wydaje się pewniakiem line-upu.

Szczecin (16 – 18 maja): Avi, Guzior, Otsochodzi, Reto, Słoń, Szpaku, Young Multi

Szczegóły

Szczecińskie uczelnie zaplanowały wspólnie trzy dni koncertowania, z czego stricte hip-hopowy będzie środkowy z nich – piątek. To wówczas na Łasztowni pojawią się wszyscy wymienieni powyżej wykonawcy.

Warszawa – UW (10 – 11 maja): Bambi, Lordofon, Smolasty, Tymek

Szczegóły

Warszawa – SGGW (24 – 25 maja): Guzior, Kizo, Meek, oh Why?, Sarius, Szpaku, Young Multi

Szczegóły

Weźmy pod lupę, co dzieje się w stolicy. Varsonalia Politechniki Warszawskiej hip-hopu w line-upie nie mają, natomiast nie zabraknie go na jUWenaliach. Tam pierwszego dnia zagra Smolasty (tak, wiemy, ale część słuchaczy rapu może to interesować), a drugiego – Lordofon (ci to też idą na rekord), Tymek oraz Bambi.

Dwa tygodnie później kolejne koncerty do obskoczenia. Tym razem podczas Ursynaliów na Starym Kampusie SGGW. Piątek będzie należeć wtedy do Szpaka, Multiego i Sariusa. Z kolei na sobotę zaplanowano Guziora, Kizo i Meek, oh Why? Swoją drogą – co jest, minęło ponad dwadzieścia lat od W kinie, w Lublinie, a Brathanki nadal występują?!

Wrocław (22 23 maja): Guzior, Young Leosia

Szczegóły

W 71 ewidentnie celują w jakość i rozmach – wszystkie uczelnie dogadały się w tym roku i kręcą melanż wspólnie na stadionie Tarczyński Arena. Podczas tego wydarzenia Juwenalia 2024 #WrocławRazem w środę zagra reprezentant gospodarzy Guzior, a w czwartek – Young Leosia. Tylko żeby nie było, że nie ostrzegaliśmy – zagrają też Łydka Grubasa i Video.

Zobacz także:

30 polskich festiwali muzycznych, na które warto wybrać się w tym roku

Wspaniały to będzie rok! 15 koncertów, których nie wolno odpuścić

10 koncertów, których nie wolno odpuścić (CZĘŚĆ 2)

Cześć! Daj znaka, co sądzisz o tym artykule!

Staramy się tworzyć coraz lepsze treści. Twoja opinia będzie dla nas bardzo pomocna.

Podziel się lub zapisz
Senior editor w newonce.net. Jest związany z redakcją od 2015 roku i będzie stał na jej straży do samego końca – swojego lub jej. Na antenie newonce.radio usłyszycie go w autorskiej audycji „The Fall”, ale też w "Bolesnych Porankach". Ma na koncie publikacje w m.in. „Machinie”, „Dzienniku”, „K Magu”,„Exklusivie” i na Onecie.
Komentarze 0