Marta Kowalska

Marta Kowalska

Zawodowo związała się z trendami. Modowo i internetowo orbituje wokół ELLE, gdzie jest redaktorką prowadzącą ELLE.pl. W newonce.radio prowadzi autorską audycję TKANKA MIEJSKA, w której wnika w przestrzeń miast - tych z przyszłości i tych, w których żyjemy dziś. Uzależniona od miejskiej energii, robi przerwę od miasta tylko na odpoczynek w Tatrach.
Obserwuj mnie:
TreściAudycje

Treści

Tkanka Miejska - Expo2020 w Dubaju. Connecting Minds, Creating the Future i miasto-makieta.

Jeśli istnieje jakieś wydarzenie, które pozwala na jednoczesne przekroczeniu wielu granic w ciągu zaledwie kilku godzin, to zdecydowanie jest to Expo2020 w Dubaju. Marta Kowalska wraz z gościnią - Marysią Ostrowską, service designerką, popularyzatorką i badaczką polskiego designu, wykładowczynią ASP w Łodzi, rozmawiają o tym evencie z perspektywy własnych doświadczeń. W Expo2020 wzięły udział 192 kraje, nic dziwnego, że skala projektów i pomysły na prezentacje były tak różne. Co jednak sprawiło, że to właśnie między innymi o polskim pawilonie jest tam szczególnie głośno? Jakie przemyślenia po wizycie w jednym z pawilonów, wdzięcznie nazwanym “The Sustainability Pavilion”, mają Marta i jej rozmówczyni? Czy na przekór hasłu - jest to pawilon pełen plastiku, etycznie wątpliwy lunapark dla dorosłych, czy może jednak wystawa świetnie zaprojektowana, zbudowana na wielu poziomach i dla różnych odbiorców? Na TKANKĘ MIEJSKĄ zaprasza Marta Kowalska.

54 min
Tkanka Miejska - Dlaczego architekci pracują dotykiem i słuchem? Karol Pasternak i Piotr Maciaszek

Oni projektują przyszłościowo, więc to z nimi Marta Kowalska rozmawia o… futuryzmie w architekturze. Karol Pasternak i Piotr Maciaszek (NOKE Architects) projektują organicznie i wierzą, że architektura to coś więcej niż tylko estetyka. Jak wiąże się z biologią i biotechnologią? Dlaczego zanim zaprojektuje się plac miejski warto pojechać do Rzymu lub przejść się po mchu? Co nie wyszło Corbusierowi i dlaczego nie spełniła się idylla Przyczółku Grochowskiego? O tym, jak poprzez architekturę szpikować miasto przeżyciami. Zapraszamy na TKANKĘ MIEJSKĄ.

49 min
Tkanka Miejska - O kryzysie bezdomności. Konrad Siuda i Piotr Żyłka

Od czego w ogóle zacząć, żeby pomóc osobie w kryzysie bezdomności? Jakie kroki podjąć, żeby móc próbować zrozumieć człowieka, który znalazł się w takiej sytuacji? Rozmowa o tym, że kryzys bezdomności to jest stan, w którym człowiek przede wszystkim potrzebuje wsparcia drugiego człowieka. Gośćmi Marty Kowalskiej są Konrad Siuda (Fundacja Daj Herbatę) i Piotr Żyłka (Zupa na Plantach).

47 min
Tkanka Miejska - Inteligentne miasto czy inteligentne podejście? Szymon Ciupa

„Dobrze by było, żeby na początku chociaż ludzka inteligencja była wykorzystywana w miastach”, bo podejście smart, to praca u podstaw i skupienie na zrównoważonym rozwoju. Marta i Magdalena w tym epizodzie porozmawiały z Szymonem Ciupą - ekspertem z zakresu Smart City oraz geoinformacji. O tym, jak zacząć wykorzystywać potencjał przestrzeni i przestać szukać rozwiązań na problemy, które samemu stworzyliśmy. Partner audycji Otodom

50 min
Tkanka Miejska - Sąsiad nie jedno ma imię. Bogna Świątkowska

Sąsiedzi - słowo, za którym kryje się wiele wymiarów. Wystarczy przypomnieć sobie seriale takie jak "Miodowe Lata", "Świat Według Kiepskich", "Ranczo" czy "Alternatywy 4", aby zrozumieć, że sąsiedzkość nie jedno ma imię. I choć popkultura zakrzywia ten obraz to relacje sąsiedzkie mogą być dla nas źródłem szczęścia…czasem jednak też utrapieniem. Magdalena Milert i Marta Kowalska, razem z Bogną Świątkowską sprawdziły jak temat ewoluował i z czego wynika coraz mniejsza potrzeba na „pożyczanie soli”? Partner podcastu jest Otodom.

55 min
Tkanka Miejska - Miasto w nurcie eco. Adam Chyliński

Tym razem Tkanka wyjątkowo bez Marty. Rolę prowadzącej przejęła Magdalena Milert, która rozmawia z Adamem Chylińskim, designerem i badaczem miejskim, członkiem EcoAvengersów o zrównoważonym designie oraz o odpowiedzialności za środowisko w obszarze projektowania i architektury. Co znaczy odpowiedzialne, ekologiczne osiedle oraz jak je znaleźć w przestrzeni miejskiej? Partner audycji Otodom.

51 min
Tkanka Miejska - Miasto, masa, marzenie. Filip Springer

Jak być szczęśliwym? Jeśli wpiszesz to pytanie w Google, dostaniesz 30 milionów odpowiedzi. A gdy zapytasz: „Jak znaleźć mieszkanie?” - dwa razy więcej. Marta Kowalska, Magda Milert i ich gość, Filip Springer, szukają odpowiedzi na jeszcze inne pytanie, czyli jak znaleźć "szczęśliwy dom'. Czy powinien być „zielony”? A może najważniejszy jest porządek? Albo sąsiedztwo? Reportażysta i fotoreporter w rozmowie o tym, gdzie mieszka się najlepiej i jakie są miejskie marzenia. Partnerem audycji jest Otodom.

1 godz. 2 min
Tkanka Miejska - Buraki i Aborygeni, czyli jak kłócą się mieszkańcy miast. dr Justyna Kościńska

W miejscu, gdzie obecnie znajduje się warszawskie miasteczko Wilanów, kiedyś mieszkańcy wsi Zawady uprawiali buraki. "Dziś mieszkają tam buraki" – miała powiedzieć jedna z mieszkanek Zawad. Wilanów odpłaca się "Aborygenami". Miasta nie są wolne od konfliktów – różnice w dostępie do usług i placówek medycznych czy szkół; widoczne stopnie zamożności. O miejskich problemach społecznych opowiada dr Justyna Kościńska – socjolożka, autorka publikacji i działaczka ruchu Miasto Jest Nasze.

49 min
Tkanka Miejska - Less waste, more good news. Paulina Górska

Zmiana parkingu na park kieszonkowy, zrównoważony rozwój, roślinna rewolucja, dobre zarządzanie miejskimi odpadami… brzmi jak utopia? A to prawdziwe wiadomości. Dobre wiadomości – te kompilowane przez Paulinę Górską, autorkę ekobloga i propagatorkę zrównoważonego stylu życia. Czy jednostka może uratować świat? Dlaczego w ogóle powinniśmy troszczyć się o losy miast, zarządzanie odpadami i… losy planety?

51 min
Tkanka Miejska - Skejci w mieście. Tomek Przybylik & Maciej Żołnierkiewicz

W 2021 roku deskorolka po raz pierwszy była reprezentowana na Igrzyskach Olimpijskich, ale przecież dla środowiska miejskiego jest nieodłącznym elementem od lat. Wielokrotny mistrz polski w rolkarstwie agresywnym i aktywista deskorolkowy opowiadają o specyfice środowisk miejskich skejtów. Na których pomnikach można jeździć, a które powinno się omijać? Jak deskorolka zmienia miejski ekosystem i gdzie w Polsce znajdują się skejterskie zagłębia?

48 min
Tkanka Miejska - Trend watching. Monika Borycka

Przyszłość rodzi się na krawędziach. Dlatego obserwowanie trendów - czyli wyłapywanie wczesnych sygnałów zmian – w różnych aspektach życia, staje się coraz ważniejsze. Założycielka TrendRadarPL – Monika Borycka, opowiada o tym, w jaki sposób wyłapywać trendy, a także jaki wpływ mogą mieć na naszą codzienność. Obserwacja mieszkańców miast z poziomu ławki w parku czy analiza szerokich danych? Jak takie analizy wpływają na wieloletnie strategie polskich miast? Czy zmiany klimatu mogą spowodować ucieczkę człowieka do przestrzeni kosmicznej?

55 min
Tkanka Miejska - Tkanka Ballroomowa. Bożna & Laura

Czym Ballroom różni się od voguingu i czy możemy go uważać za kulturę, czy raczej subkulturę? Jak walczyć z opresją za pomocą... tańca i performance'u? Bożna Wydrowska i Laura Klaus, które na ballach występują, opowiadają o zawiłościach voguingu i kultury Ballroomu.

49 min
Tkanka Miejska - Pride Month special. Olga Urbowicz & Luke Jaszcz

Miesiąc Dumy to czas dla społeczności LGBTQ+ niezwykle ważny. Co istotne, społeczność oznacza tu zbiór o wiele szerszy, także osoby hetero. Wspólnotę można manifestować na różne sposoby, choćby prz...

45 min
Tkanka Miejska - Bistro karmi miasto. Justyna Kosmala

Jeszcze nie tak dawno nie wyobrażaliśmy sobie wyjścia z domu bez śniadania, a do restauracji chodziliśmy od święta. Dziś śniadania jemy na mieście i nie wyobrażamy sobie nie wypić kawy w kawiarni. Skąd ta zmiana? Dlaczego faworyzujemy małe, rzemieślnicze lokale gastronomiczne? Czym jest bistro, czym bouillon, czym brasserie, a czym café? O zawiłościach miejskiej gastronomii opowiada Justyna Kosmala, właścicielka i współwłaścicielka konceptów gastronomicznych, m.in. popularnej Charlotte.

47 min
Tkanka Miejska - ZOEpolis. W zgodzie z miejską naturą. Agata Szydłowska

Kiedy mówimy o rezydentach miast, to rzadko kiedy myślimy o małych zwierzętach, grzybach, roślinach, bakteriach. Koegzystujemy z nimi od zarania dziejów, włącznie z czasem urbanizacji. Dlaczego teraz pozbywamy się roślin ruderalnych, niszczymy miejskie grzybnie i nie pomagamy zwierzętom? Powinniśmy troszczyć się o muszki owocówki – mówi Agata Szydłowska, historyczka sztuki, współautorka książki "ZOEpolis. Budując wspólnotę ludzko-nie-ludzką" - im się to po prostu należy.

52 min
Tkanka Miejska - Polska architektura? Nie ma wstydu. Anna Cymer

Od jakiegoś czasu o polskiej architekturze pisze się w zagranicznych magazynach na równi z zachodnimi projektami. Pokazuje to liczba nominacji do prestiżowych nagród Mies Van Der Rohe. O dwudziestu projektach, które dostały szansę na wyróżnienie, w tym m.in. przedszkolu Żółty Słonik i osledlu Nowy Nikiszowiec, Marta Kowalska rozmawia z Anną Cymer, historyczką architektury i dziennikarką.

59 min
Tkanka Miejska - Unikam miejsc związanych z moją pracą. Julia Banaś

Czym jest mapa castingu? Ile kosztuje miejsce w mieszkaniu dla modelek w Nowym Jorku? Jak wygląda ich życie codzienne w różnych miastach świata - od USA przez Europę po Szanghaj. I dlaczego czasem warto ominąć słynną miejscówkę, przechodząc na drugą stroną ulicy? O swoich doświadczeniach w miastach modelek opowiada pracująca w zawodzie od 17 roku życia Julia Banaś.

43 min
Tkanka Miejska - Miejskość odmieniona. Joanna Kusiak

Miasta różne mają oblicza – szczególnie w pandemii. Jak z problemem koronawirusa i wszystkich pochodnych – dystansu społecznego, zamknięcia biznesów – radzą sobie Warszawa i Berlin? Jakie rozwiązania moglibyśmy podpatrzyć od zachodnich sąsiadów, a jakie oni od nas? Czym tak naprawdę jest "przyszłość miasta", a czym "miasto przyszłości"? Gościem podcastu Tkanka Miejska była dr Joanna Kusiak, socjolożka i badaczka miast, jedna z prelegentek trwającego do 6 marca 2021 Outriders Festival.

45 min
Tkanka Miejska - Tkanka Metra. Jacek Dudkiewicz

Metro – jakie jest – każdy widzi. Ale jak powstaje od podstaw? Czym jest profil główki szyny i dlaczego jest najważniejszym dokumentem przy budowie metra? Jacek Dudkiewicz, projektant trzech nowych stacji warszawskiego M2 - Płocka, Księcia Janusza i Moczydło - zdradza tajniki pracy nad stołecznymi pół-podziemiami. Czy stacja metra jest nie-miejscem, o jakich potrzebach trzeba pomyśleć projektując tę przestrzeń - i wychodząc już na powierzchnię - dlaczego śmiejemy się z lotniska w Radomiu?

52 min
Tkanka Miejska - Na szlaku nośnika

Nośniki reklamowe w przestrzeni miejskiej nie pojawiały się przypadkowo - nasz ruch od dawna był śledzony, analizowany i wykorzystywany komercyjnie. Czy pandemia, która już zmienia miasta, wyeliminuje także "banerozę"? A może za kilka lat czekają nas nosniki video zamontowane w chodnikach? Marta Kowalska oraz Ola Sobieraj i Ana Zalewska z domu produkcyjnego Papya dyskutują o dalekiej przyszłości, ale także o tej bliższej, czyli stracie kolejnej edycji konkursu Papya Young Directors.

53 min
Tkanka Miejska - Warszawa z amerykańskiego punktu widzenia

Jak stworzyć jednolity, ale różnorodny szlak kulturowy przez całe miasto? Dr Artur Jerzy Filip, specjalista projektowania urbanistycznego, przybliżył nam pracę nad małymi problemami o globalnym znaczeniu oraz przedstawił Warszawę z amerykańskiego punktu widzenia. Jak wypadła?

52 min
Tkanka Miejska - Beata Chomątowska. Baśnie na blokowiskach

Beata Chomątowska, autorka "Betonii", której wznowienie ukaże się w lutym przyszłego roku, wreszcie w Tkance Miejskiej! Co straciły dzieciaki, które nie mieszkały w blokach, a jak Ci, wychowani na blokowiskach, zmiękczają kontury wspomnień z tym związanych. O bardzo szerokim kontekście bloku jako miejsca społecznie określającego i podstawówce, w której powinien wisieć portret Le Corbusiera i dobrych i mrocznych okresach w historii polskich blokowisk.

53 min
Tkanka Miejska - Miasto odzyskane w proteście. Bogna Świątkowska & Aleksandra Litworowicz

Jaki wpływ na miasto mają trwające manifestacje? Według Bogny Świątkowskiej z Fundacji Bęc Zmiana i Aleksandry Litorowicz z Fundacji Puszka, protesty pokazały, że ten teren nadal jest nasz i potrafimy wyrwać go zastałemu porządkowi rzeczy. Budynki kościołów czy urzędów, symbole władzy, które dotychczas budziły strach, w czasie strajków zawiesiły swoją funkcję, a place stały się maszyną manifestacji. Ponadto: o sztuce ulicy zasilającej przemysł kreatywny i wyobrażeniach futurystycznego miasta, zderzonych z z brakiem wody w kranach w kolejnym podcaście Tkanki Miejskiej.

54 min
newonce.radio - Wciśnij play

newonce.radio

Wciśnij play