Dziwny, wirtualny Zuckerberg zaprasza do metawersum. Gra Mety wchodzi do Europy

Zobacz również:Polskie media do firm Big Tech: wielkie koncerny stały się mimowolną stroną konfliktu
Mark Zuckerberg / Facebook
Mark Zuckerberg / Facebook

Przyszłość już tu jest. Innowacyjna oprawa graficzna rozpala internet.

Na łamach newonce wielokrotnie pisaliśmy o metawersach – samym koncepcie oraz już istniejących wirtualnych światach. Jesienią 2021 roku multimedialny konglomerat zmienił nazwę z Facebook, Inc. na Meta Platforms, by podkreślić swoją ewolucję w kierunku VR-owych uniwersów i nowego wymiaru immersji. Zanim jednak poznamy nowe social media, które można eksplorować za pomocą specjalnych gogli, minie jeszcze sporo czasu. Postępy nad pracami na tej płaszczyźnie można uznać za stosunkowo powolne.

Coś Osobliwego - Metawersum. Chcesz żyć cyfrowo?

Aleksandra Przegalińska sama żyła w metawersum (Second Life) i to przez dwa lata. Po tym czasie zmęczyła się swoim życiem cyfrowym, ale uważa to za ciekawe doświadczenie. Miała swojego awatara, któ...

57 min

Meta rozwija jednak cały czas Horizon Worlds – sandboksową grę skupioną na customizacji, dostępną za pośrednictwem headsetów Oculus Rift S i Oculus Quest 2. Od grudnia 2021 roku – po miesiącach zamkniętych beta testów – tytuł jest dostępny w USA i Kanadzie. Po miesiącach oczekiwania, dotarł w końcu do Europy i od 16 sierpnia można wejść na serwery z Francji i Hiszpanii. Meta planuje w najbliższych miesiącach ekspansję na kolejne rynki, ale nie znamy żadnych dat. Polska premiera jest więcej niż pewna, ale nie da się w tej chwili przewidzieć czy będzie miała miejsce w tym roku.

Nie było by wiele szczególnego w tym ogłoszeniu, gdyby nie post Marka Zuckerberga poświęcony wspomnianej premierze. Twórca Facebooka na podzielił się zrealizowaną przy pomocy silnika gry grafiką, na której mający go przypominać awatar stoi na tle pikselowych reprodukcji Wieży Eiffla oraz Sagrady Familii. Szkopuł w tym, że całość wygląda fatalnie. Pokaźna grupa internautów postanowiła zresztą skomentować ten fakt. Uwagę zwraca też duża liczba reakcji haha pod opisywanym postem.

Wiele osób porównywało też szatę graficzną Horizon Worlds do estetyki Mii – awatarów stworzonych na potrzeby online’owych interakcji w poszczególnych tytułach wydanych na konsolę Nintendo Wii (która miała swoją premierę w 2006 roku). Złośliwości wymierzone w Marka Zuckerberga oraz całą grupę Meta nie są niczym nowym (oraz często wydają się całkowicie usprawiedliwione). Trudno jednak zakwestionować fakt, że początki – zachwalanego jako przyszłość internetu – metawersum są wyjątkowo niespektakularne.

Co myślisz o tym artykule?

Podziel się lub zapisz
W muzycznym świecie szuka ciekawych dźwięków, ale też wyróżniających się idei – niezależnie od gatunku. Bo najważniejszy jest dla niego ludzki aspekt sztuki. Zajmuje się także kulturą internetu i zajawkami, które można określić jako nerdowskie. Wcześniej jego teksty publikowały m.in. „Aktivist”, „K Mag”, Poptown czy „Art & Business”.
Komentarze 0