Nasz przewodnik po festiwalu Millennium Docs Against Gravity

Zobacz również:Dokument roku! Historia polskich „Gwiezdnych Wojen”, które zirytowały komunistów
Bad Like Brooklyn Dancehall
fot. archiwum dystrybutora

Jeśli kino dokumentalne objaśnia świat, to festiwal Millennium Docs Against Gravity jest wyjątkowo atrakcyjną lekcją wiedzy o społeczeństwie. Nie polecamy wagarów.

Siedem miast, kilkadziesiąt kin, setki tytułów, tysiące pokazów. Millennium Docs Against Gravity to największa polska impreza filmowa; festiwalowy moloch, który rok w rok przyciąga przed ekrany sześciocyfrowe liczby widzów. Całkiem prawdopodobne jest pogubić się w kilkunastu sekcjach i wszystkich tegorocznych tytułach. Nie z nami – pierwsze pokazy już 10 maja, dlatego przygotowaliśmy specjalny przewodnik.

Kto wygra tegoroczną edycję?

8000 euro i kinowa dystrybucja w polskich kinach – to zdobędą twórcy filmu, który otrzyma Nagrodę Banku Millennium przyznawaną najlepszemu tytułowi. W tym roku w konkursie walczy 12 filmów: Hollywoodgate (historię przejęcia przez Talibów amerykańskiej bazy w Kabulu), Las (mieszkańcy Puszczy Białowieskiej, których losy konfrontują z uchodźcami na granicy polsko-białoruskiej), Jeszcze nie jestem tym, kim bym chciała (losy zapomnianej dziś czechosłowackiej fotografki Libuše Jarcovjákovej), Ostatnia wyprawa (znów prawdziwa historia słynnej w swoich czasach kobiety – alpinistki Wandy Rutkiewicz), Nie chcemy innej ziemi (walka o małą wioskę w obliczu konfliktu izraelsko – palestyńskiego; co ciekawe, film stworzyła grupa twórców obu tych narodowości), SR (oryginalny formalnie film, w którym postać żyrafy… pomaga zrozumieć świat w całym jego skomplikowaniu), Ścieżka dźwiękowa zamachu stanu (o tym, jak w latach 60. słynni jazzmani polecieli do Afryki, żeby wzmocnić pozytywne uczucia tamtejszych mieszkańców względem USA), Ibelin (biografia nieżyjącego już młodego gamera z Norwegii, który przed śmiercią zostawił rodzinie hasło do komputera, by ci odkryli, jak bogate było jego życie online), Matka Vera (historia fotografki, która, by wygrać z uzależnieniem, uciekła do klasztoru), Nokturny (medytacyjny obraz przyrody wschodnich Himalajów), Agent szczęścia (znów Himalaje i małe państwo, którego władca bada poziom szczęścia poddanych) i Sugarcane (o traumatycznej przeszłości mieszkańców tytułowego rezerwatu w Kanadzie). Warto sprawdzić je wszystkie, okazji będzie wiele – każdy z tych tytułów zostanie wyświetlony na przynajmniej pięciu pokazach.

Dokumenty dla niuansowiczów

Czyli te traktujące o popkulturze w wielu jej aspektach. Pisaliśmy już o Rave, czyli dokumentalnej historii polskiego techno, widzianej zarówno przez pryzmat Manieczek, jak i Wixapolu. Ale będzie też na przykład Dwadzieścia lat później. CKOD 3 – trzecia część filmowej biografii łódzkiego Cool Kids Of Death, jednego z najważniejszych polskich zespołów gitarowych XXI wieku. Będą opowieści o życiu i karierze Lil Nas X-a (Lil Nas X: Niech żyje Montero), reżysera Zakochanego bez pamięci i dziesiątek wybitnych wideoklipów, Michela Gondry’ego (Michel Gondry. Zrób to sam). Będzie wreszcie zupełnie niesamowita historia nowojorskiego dancehallu, który jeszcze w latach 90. znajdował się w undergroundzie, by dekadę później, za sprawą m.in. Seana Paula, wejść do głównego nurtu. Mocno czekamy na Bad Like Brooklyn Dancehall. Albo James Hamilton. Fotograf Nowego Jorku, czyli rzecz o artyście wizualnym, który przez 50 lat sfotografował niemal wszystkie ważne postacie popkultury, od Alfreda Hitchcocka po Wesa Andersona, który jest zresztą jednym z producentów filmu.

Przyszłość jest tutaj

Przed nawias wyciągamy jeszcze kilka festiwalowych dokumentów, które poruszają się wokół tematyki przyszłości, technologii i internetu. To m.in. przygnębiające Skradzione ciało – dokument o młodej dziewczynie, która nagle odkryła, że jej wizerunek został użyty w deepfake’owym filmie dla dorosłych. W Efekcie YouTube’a poznamy historię tytułowego serwisu, w tym ewolucję ze zwykłej platformy od wymiany filmów i nagrań wideo do internetowej maszynki do zarabiania pieniędzy. Bohater Ja, Cyborg, 18-letni artysta, pod wpływem spotkania z pierwszym cyborgiem artystą decyduje się na implant sztucznego narządu po to, aby mógł odbierać dźwięk przybywający na Ziemię z kosmosu. A w Drugiej szansie zobaczymy, jak to jest kontaktować się z… avatarem bliskiej zmarłej osoby. Spotkanie z reżyserem Hansem Blockiem po jednym z warszawskich pokazów tego filmu na festiwalu Millennium Docs Against Gravity poprowadzi nasz redaktor, Jacek Sobczyński.

To oczywiście tylko bardzo niewielka część ze wszystkich festiwalowych filmów, jakie od 10 do 19 maja obejrzycie w siedmiu polskich miastach: Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach i Bydgoszczy. Natomiast od 21 maja do 3 czerwca odbędzie się edycja online – część z filmów obejrzycie także na platformie streamingowej MDAG. Dodatkowo w warszawskim klubie festiwalowym (Cafe Kulturalna) odbędzie się szereg tematycznych imprez, bezpośrednio powiązanych z prezentowanymi na festiwalu filmami; będą m.in. rave’y, undergroundowe dancehalle czy koncert Cool Kids Of Death.

Pełny program festiwalu Millennium Docs Against Gravity, łącznie z opisami wszystkich filmów, kalendarzami projekcji i możliwością zakupu biletów online, znajdziecie na oficjalnej stronie festiwalu. Koniecznie sprawdźcie też festiwalowego Facebooka i Instagrama. newonce jest patronem medialnym Millennium Docs Against Gravity.

Zobacz także:

Przedwczesna śmierć, nałogi, wykorzystywanie. Smutne losy aktorów kultowego filmu „Kids”

O prawicującym chłopaku, który zakochał się w lewicującej dziewczynie. Ten film wywoła w Polsce burzę!

Historia polskich „Gwiezdnych Wojen”, które zirytowały komunistów

Cześć! Daj znaka, co sądzisz o tym artykule!

Staramy się tworzyć coraz lepsze treści. Twoja opinia będzie dla nas bardzo pomocna.

Podziel się lub zapisz
Różne pokolenia, ta sama zajawka. Piszemy dla was o wszystkich odcieniach popkultury. Robimy to dobrze.
Komentarze 0