Krok po kroku wyjaśniamy, jak możecie zagłosować poza miejscem zamieszkania

Zobacz również:Wałęsa, Kwaśniewski, Kaczyński, Komorowski, Duda… Jak wyglądały wybory prezydenckie od 1990 roku?
Presidental elections in Poland
Michał Fludra NurPhoto Getty Images

Mówią, że twój głos nie jest ważny? Co za bzdura. Przewidywane różnice między kandydatami w drugiej turze są naprawdę niewielkie. Tym razem nie ma więc argumentu o głosie, który nic nie zmienia.

Na tydzień przedwyborczy wspólnie z newonce.radio zaplanowaliśmy kilka ciekawych rzeczy związanych z wyborami - przypominamy też głosem naszego szefa kreacji, Włodiego, że głosowanie jest git!

Nie namawiamy na kogo głosować, namawiamy by głosować. Jeżeli planujecie w przyszły weekend wakacje bądź mieszkacie pod adresem innymi niż zameldowania – oto instrukcje, jak oddać głos w drugiej turze, która odbędzie się 12 lipca.

Na samym starcie warto powiedzieć o ważnej rzeczy – jeżeli w pierwszej turze dopisaliście się do spisu wyborców w innym miejscu, to podczas drugiej wciąż będziecie tam figurować. W takiej sytuacji, z urzędu miejscowości, w której głosowaliście, musicie pobrać specjalne zaświadczenie o prawie do głosowania. To zaświadczenie pozwoli wam na zagłosowanie podczas drugiej tury w każdym lokalu wyborczym w Polsce.

Jeżeli jednak w pierwszej turze głosowaliście tam, gdzie mieszkacie, a w drugiej nie będziecie w okolicach swojego adresu zameldowania, należy wykonać następujące kroki: do 5 lipca, czyli do końca tego weekendu, możecie zgłosić wniosek o stałe wpisanie do listy wyborców. Dzięki temu przy następnych wyborach także pojawicie się w danym spisie wyborców. Aby tego dokonać, należy złożyć wniosek przez internet za pomocą profilu zaufanego, bądź bezpośrednio w urzędzie gminy, w której mieszkasz. Będziecie potrzebowali wniosku dostępnego do pobrania na stronie gov.pl, dokument tożsamości i jego kopię oraz dokumentu potwierdzającego wasze miejsce zamieszkania.

Do 7 lipca można z kolei złożyć wniosek o dopisanie do listy wyborców na czas tylko tych wyborów. To także można zrobić przez internet za pomocą profilu zaufanego bądź w urzędzie. W tym wypadku wniosek tworzycie sami, postępując za pomocą instrukcji na stronie gov.pl.

Do 10 lipca możecie z kolei uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania w urzędzie gminy, gdzie figurujecie w spisie wyborców. Ten dokument wydany na podstawie dokumentu tożsamości pozwoli wam dopisać się do listy wyborców w dowolnym miejscu – wystarczy przynieść go do lokalu wyborczego, gdzie komisja spisze wasze dane i pozwoli na oddanie głosu.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, wejdźcie na stronę gov.pl. I nie zmarnujcie czasu w następną niedzielę!

Cześć! Daj znaka, co sądzisz o tym artykule!

Staramy się tworzyć coraz lepsze treści. Twoja opinia będzie dla nas bardzo pomocna.

Podziel się lub zapisz
Różne pokolenia, ta sama zajawka. Piszemy dla was o wszystkich odcieniach popkultury. Robimy to dobrze.