15. edycja jednego z największych w Europie przeglądów nowego kina amerykańskiego odbędzie się od 5 do 11 listopada we Wrocławiu (oraz od 5 do 17 listopada online). Jak co roku jesteśmy patronem medialnym festiwalu.
W tym roku Wrocław odwiedzi jedno z największych nazwisk w historii festiwalowych gości, nominowany do Oscara Jesse Eisenberg. Oczywiście w związku z premierą Prawdziwego bólu, filmu nakręconego przez niego w Polsce – zresztą Eisenberg stanął zarówno za kamerą, jak i przed nią, a obok niego na ekranie zobaczymy Kierana Culkina (m.in. Sukcesja). To historia dwóch kuzynów, którzy ruszają do Polski, żeby poznać kraj swoich przodków i odbudować popsute relacje między sobą. Temat niezwykle ważny dla samego Eisenberga, który nie dość, że ma polskie korzenie, to jeszcze złożył w zeszłym roku wniosek o nadanie mu polskiego obywatelstwa. Film w naszych kinach od 8 listopada, ale widzowie American Film Festivalu zobaczą go jako pierwsi, mając przy tym możliwość porozmawiania z Eisenbergiem po pokazie.
Ale przecież to nie wszystko…
Headlinerzy? Na przykład The Brutalist Brady’ego Corbeta, nagrodzona na tegorocznym festiwalu w Wenecji monumentalna historia fikcyjnego architekta, Laszlo Totha (w tej roli Adrien Brody), który uciekł do Ameryki z pogrążonej wojną Europy i odniósł tam ogromny sukces zawodowy. Na otwarcie festiwalu – Anora Seana Bakera, czyli tegoroczna canneńska Złota Palma i kino o miłości striptizerki (gra ją Mikey Madison) oraz syna rosyjskich oligarchów. Na zamknięcie – W pokoju obok, zwycięzca festiwalu filmowego w Wenecji i pierwsza anglojęzyczna produkcja Pedro Almodovara. Saturday Night Jasona Reitmana w czasie rzeczywistym sportretuje 90 minut chaosu przed emisją pierwszego ever odcinka Saturday Night Live. Wyprodukowane przez A24 Heretic oraz adaptacja powieści Roberta Harrisa Konklawe to, odpowiednio, horror i thriller religijny. Będą wreszcie portrety kobiet: Maria Callas z Angeliną Jolie w roli tytułowej, porównywane do hitowej Substancji (ją zresztą też obejrzymy na festiwalu) Nightbitch z Amy Adams, czy The Last Showgirl, portret odchodzącej w zapomnienie rewiowej gwiazdy, a zarazem wielki kinowy comeback Pameli Anderson.
Sekcje Festival Favorites i Breakthrough to po prostu panorama tego, co we współczesnym, niszowym amerykańskim kinie najciekawsze. Czym się różnią? Breakthrough zaprezentuje pierwsze, drugie lub trzecie filmy amerykańskich twórców, wyznaczające aktualne trendy w tamtejszej kinematografii. Young Americans to nowy blok, w którego skład wejdą cztery filmy coming-of-age – Didi, Jazzy, Poprzez lata i Wakacje Griffina. A w sekcji pokazów specjalnych m.in. A Different Man, czarna komedia, będąca sensacją tegorocznego festiwalu filmowego w Berlinie (w roli głównej Sebastian Stan), Dicks. The Musical, czyli queerowy musical od A24, thriller Surfer z Nicolasem Cagem, postapokaliptyczne The End Joshui Oppenheimera (twórcy oscarowej Sceny zbrodni) czy… klasyczna Teksańska masakra piłą mechaniczną z 1974 roku.
Ten tytuł pojawił się w programie American Film Festivalu nieprzypadkowo, ponieważ we Wrocławiu obejrzymy też Reakcje łańcuchowe, dokument poświęcony temu kultowemu horrorowi. Zresztą kino dokumentalne doczekało się na festiwalu aż trzech sekcji: American Docs, Special Docs oraz Supermen (and a Women). W tej ostatniej zobaczymy m.in. filmy poświęcone zespołom Pavement i Devo, słynnej wokalistce Peaches czy Christopherowi Reeve’owi, odtwórcy roli Supermana.
Będą też przeglądy i retrospektywy. Kowbojki to sekcja poświęcona, jak sama nazwa wskazuje, kowbojkom; wbrew utartej opinii westerny nie zawsze miały męskie twarze. W ramach Polityki na ekranie zobaczymy kilka klasycznych produkcji o tematyce politycznej (m.in. Fakty i akty, Sieć, Przeżyliśmy wojnę) – ten blok jest naturalnym follow-upem do wyborów prezydenckich w USA, które odbędą się 6 listopada, podczas trwania festiwalu. Bohaterami autorskich retrospektyw będą Dorothy Arzner i – po raz trzeci – Robert Altman. A 15-lecie AFF to po prostu przegląd najważniejszych filmów, które oglądaliśmy na American Film Festivalu od pierwszej do ubiegłorocznej edycji.
Całościowo American Film Festival to w tym roku blisko 120 filmów pełnometrażowych (nie licząc seansów krótkometrażówek), spotkania i wydarzenia specjalne. W formie stacjonarnej impreza odbędzie się w dniach 5-11 listopada we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty. Część online potrwa od 5 do 17 listopada – z własnej kanapy będziecie mogli obejrzeć 26 festiwalowych tytułów. Możecie już kupować bilety na pojedyncze seanse – informacje o możliwości zakupu, opisy filmów i harmonogram projekcji znajdziecie na stronie festiwalu, sprawdzajcie też Facebooka i Instagram American Film Festivalu. newonce jest patronem medialnym imprezy.