Największy letni festiwal filmowy w Polsce odbędzie się od 20 do 30 lipca we Wrocławiu. I jak zawsze jego twórcy robią wszystko, żeby widzowie nie wychodzili z kina.
To już 23. edycja największego i najważniejszego przeglądu współczesnego kina artystycznego. Pokazy w dwóch dużych kompleksach kinowych oraz na wrocławskim Rynku, wystawy, koncerty, spotkania... I – już tradycyjnie – część online; nie musicie przyjeżdżać do Wrocławia, żeby zobaczyć wybrane filmy; będą dostępne na platformie Nowe Horyzonty VOD.
Co z hitów? Największym jest chyba nagrodzony w Cannes Perfect Days Wima Wendersa, historia japońskiego everymana, dla którego każdy dzień wypełniony jest czynnościami składającymi się na poezję codzienności. Ten tytuł otworzy tegoroczną edycję festiwalu, a zamknie go Przejście Iry Sachsa, rewelacja tegorocznego Sundance. Jak zawsze dużą popularnością będzie cieszyć się sekcja konkursowa, w której w tym roku zobaczymy dwanaście wymykających się wszelkim stereotypom i szufladkom filmów fabularnych. To naprawdę są nowe horyzonty współczesnego kina!
W sekcjach Visa Pokazy Galowe oraz Mistrzynie, Mistrzowie znajdą się najważniejsze filmy pokazywane i nagradzane na prestiżowych festiwalach. Z Cannes do Wrocławia przyjadą między innymi Bulion i inne namiętności (The Pot au Feu) Trần Anh Hùnga (najlepsza reżyseria), Monster Hirokazu Kore-edy (nagroda za scenariusz), Wśród wyschniętych traw (About Dry Grasses) Nuriego Bilge Ceylana (nagroda dla najlepszej aktorki), Opadające liście (Fallen Leaves) Akiego Kaurismäkiego (Nagroda Jury), Cztery córki (Four Daughters) Kaouther Ben Hani (najlepszy dokument), How to Have Sex Molly Manning Walker (laureat sekcji Un Certain Regard) oraz Club Zero Jessiki Hausner, ze świetną Mią Wasikowski w roli głównej. Na kinowych ekranach pojawią się także: wyróżniony Wielką Nagrodą Jury w Wenecji fabularny debiut Alice Diop – Saint Omer (francuska reżyserka będzie bohaterką jednej z retrospektyw); zdobywca Nagrody Specjalnej Jury na MFF w Wenecji – Niedźwiedzie nie istnieją (No Bears) Jafara Panahiego oraz Eureka Lisandra Alonsa, który będzie gościem festiwalu.
W programie znalazły się przeboje tegorocznego Berlinale – m.in. Tótem Lili Avilés, 20 000 gatunków pszczół (20,000 Species of Bees) Estibaliz Urresoli Solaguren oraz Poprzednie życie (Past Lives) Celine Song ze studia A24; laureaci Sundance – A Thousand and One A.V. Rockwell oraz Georgie ma się dobrze (Scrapper) Charlotte Regan; czy MFF w Rotterdamie – jak Zapiski z lata (Notes on a Summer) Diega Llorente. W programie znalazły się również najnowsze filmy m.in. Marca Bellocchio, Sachy Polak, Angeli Schanelec, Lava Diaza, Kelly Reichardt, Joanny Hogg, Christiana Petzolda oraz ostatni film Jean-Luca Godarda czy głośne Reality z Sydney Sweeney. Będzie też trzecia część serialu Królestwo Larsa von Triera, nazywana duńskim Twin Peaks. Oraz, skoro już przy serialach jesteśmy, premierowe pokazy pierwszych odcinków trzech polskich seriali Netfliksa na kinowym ekranie: Informacji zwrotnej, Infamii i Absolutnych debiutantów.
A przecież to tylko wierzchołek góry lodowej. Będą też pokazy naprawdę odjechanych tytułów w ramach Nocnego Szaleństwa (na przykład Infinity Pool Brandona Cronenberga, o którym pisaliśmy tutaj). Będzie sekcja Trzecie Oko, prezentujące feministyczne spojrzenie na kino. Będą retrospektywy (m.in. Alice Diop i Satyaita Raya), sekcja Lost Lost Lost (filmy z tzw. obrzeży kina i jest to nazwa tak intrygująca, jak one same), przegląd kina z Portugalii, Islandii i Norwegii, będą wreszcie pokazy na wrocławskim Rynku, a wśród nich – Łowca androidów i 2001: Odyseja kosmiczna. Co ważne, seanse na Rynku będą nieodpłatne!
mBank Nowe Horyzonty potrwają od 20 do 30 lipca stacjonarnie (we Wrocławiu, przede wszystkim w Kinie Nowe Horyzonty) i od 20 lipca do 6 sierpnia online, tam jednak będzie można obejrzeć tylko część tytułów. Wszystko na temat tego wydarzenia znajdziecie na oficjalnej stronie festiwalu, na Facebooku i instagramie mBank Nowych Horyzontów. newonce już po raz szósty jest patronem medialnym festiwalu.
Komentarze 0