Pierwsze Art Brut było - przede wszystkim muzycznie - zanurzone w latach 80. Na dwójce Oskar i Steez składają hołd kolejnej dekadzie. Zobaczcie, o co chodziło z Lindą, plakatem Hey i kim był dobry chłopak, który mało pił.
4 czerwca 1989 roku odbyła się pierwsza tura demokratycznych wyborów parlamentarnych, które zakończyły erę komunizmu w Polsce. Podczas obrad Okrągłego Stołu komuniści porozumieli się z przedstawicielami liczącego ok. 10 milionów osób związku zawodowego Solidarność, opowiadającego się za niezależnością Polski od innych państw. Tym samym weszliśmy w okres kapitalizmu, którego tzw. dzika wersja trwała przez całe lata 90.
Dlaczego dzika? Bo wszystko w Polsce stało się nagle. Prywatne firmy i spółki wyrastały jak grzyby po deszczu, co bardziej obrotni potrafili wzbogacić się błyskawicznie, wykorzystując brak czegokolwiek, na co było wśród Polaków zapotrzebowanie. Zachód był na wyciągnięcie ręki, a my czerpaliśmy z niego, ile wlezie; nie bez powodu polska popkultura lat 90. to niemal wyłącznie krajowe kalki zagranicznych zjawisk. To była erupcja energii, ale niesłychanie chaotycznej. Lata chaosu - mówił o latach 90. dziennikarz Max Cegielski w debacie zorganizowanej przez serwis Dwutygodnik.
Wypożyczalnie kaset wideo. Piracone kasety i płyty. Rynek odzieżowy, którego serce tętniło na bazarach i nowobogaccy w Mercedesach, noszący straganowe skarpety frotte do garniturów Sunset Suits. Polska lat 90. była absolutnie szalonym, opartym na kontrastach zjawiskiem, i gdyby tylko było można, to do jej nazwy wypadałoby dodać końcówkę "ex", jak robiła to każda z szanujących się 90'sowych firm. A jednak w tym wariactwie było sporo magii, którą najlepiej czuli wtedy ci, dorastający wraz z wolną Polską - ludzie urodzeni w późnych latach 70. albo pierwszej połowie 80.
Oskar i Steez to roczniki '83, dlatego tak dobrze pamiętają to, jak wyglądały ówczesne realia. Teraz wracają do nich na płycie Art Brut 2, której recenzję opublikowaliśmy kilka dni temu. Przesłuchaliśmy ją uważnie i wybraliśmy kilka momentów, które nawiązują do ważnych elementów polskiej popkultury tamtej dekady.