To już 13. edycja największego w Europie przeglądu współczesnych filmów amerykańskich. Od zawsze we Wrocławiu, jednak w 2020 roku festiwal wszedł także do internetu.
I stał się hybrydą – w tym roku mamy trzecią już edycję, gdzie filmy można oglądać zarówno na dużym ekranie, jak i w domu. Oczywiście nie wszystkie festiwalowe tytuły będą dostępne w sieci, ale o tym za moment.
Jakie amerykańskie filmy można zobaczyć na American Film Festival? Zarówno tytuły masowe, jak i niszowe; współczesność plus odrobina klasyki. Spaja je jakość i możemy spokojnie powiedzieć, że to jedna z najlepszych imprez w Polsce – poziom produkcji pokazywanych na AFF jest wyjątkowo równy.
Highlightami tegorocznej edycji są tytuły, które znajdziecie w... sekcji Highlights. O pomyłkę trudno. Chyba najbardziej oczekiwaną premierą jest Wieloryb Darrena Aronofsky'ego (twórca Requiem dla snu) z głośną kreacją Brendana Frasera w roli tytułowej. Fraser, niegdysiejsza gwiazda Mumii, po licznych perturbacjach życiowych powrócił do kina. I brawurowo zagrał mężczyznę uzależnionego od jedzenia, który planuje zażreć się na śmierć; sześciominutowa owacja na stojąco podczas festiwalu w Wenecji wzruszyła nawet największych ponuraków. Łzy Frasera tym bardziej. Nasza recenzja filmu Aronofsky'ego tutaj. Będzie też – również pokazywany w Wenecji – horror Do ostatniej kości z Timothee Chalametem w roli głównej, film drogi o parze młodocianych kanibali, a przy tym wzruszająca historia o dorastaniu w wybitnie trudnych okolicznościach. To film otwarcia (jego też już zrecenzowaliśmy), natomiast na zamknięcie American Film Festival zobaczymy Syna z Hugh Jackmanem w roli nowojorskiego biznesmena, niepotrafiącego ułożyć stosunków z dorastającym dzieckiem.
Co poza tym z highlightów? Armageddon Time (o dorastaniu na Queensie w latach 80.), Aftersun (poruszająca historia trudnej relacji ojciec-córka; w roli głównej Paul Mescal, którego pamiętacie z Normalnych ludzi), Till (prawdziwa historia zamordowanego w latach 50. 14-letniego czarnego chłopca, który stracił życie tylko dlatego, że nieodpowiednio odezwał się do białej kobiety), Jednym głosem (dwie dziennikarki New York Timesa opisują seksualny skandal wokół Harveya Weinsteina, w ich rolach Carey Mulligan i Zoe Kazan) oraz dokument o życiu Davida Bowie, Moonage Daydream.
Cykle Festival Favorites I Spectrum są w gruncie rzeczy dość podobne – to wybór najlepszych filmów fabularnych z USA od twórców niszowych, mniej znanych. I tutaj już musicie kierować się własnymi gustami: czy wolicie kino sensacyjne, obyczajowe, a może coś o genzetach? Rzucamy genzetami, bo o nich opowie w swoim nowym obrazie Sharp Stick Lena Dunham, znana jako autorka Girls. Część z was może zaciekawić Taurus z Machine Gun Kellym w roli zaćpanej gwiazdy rocka, starającej się znaleźć światełko w tunelu i wyjść na prostą. Bardzo ciekawie zapowiada się też Nieznany kraj, z zapowiedzi wyglądający jak post scriptum do Nomadland; pewna kobieta przemierza Amerykę, rozmawiając z mieszkającymi na prowincji ludźmi. Ale tytułów jest kilkadziesiąt, więc każdy znajdzie przynajmniej kilka dla siebie.
Będą też aż dwie sekcje dokumentalne (a tam m.in. Meet Me In The Bathroom, czyli historia nurtu new rock revolution, który opanował kluby i festiwale 20 lat temu; na soundtracku m.in. The Strokes, Interpol czy LCD Soundsystem). Będą retrospektywy: wielkiego mistrza kina obyczajowego, Roberta Altmana oraz mało znanej w Polsce Niny Menkes. Będą wreszcie krótkie metraże i filmy znane już z polskich kin, m.in. X czy Bodies Bodies Bodies.
Przeglądając listę wszystkich tytułów zwracajcie uwagę na to, które z nich mają przy opisie niebieską belkę z napisem Także na NH VOD. Oznacza on, że te filmy możecie zobaczyć i stacjonarnie, we wrocławskim kinie Nowe Horyzonty, i online. Niestety przez internet nie obejrzycie żadnego tytułu z sekcji Highlights. Będzie za to m.in. nieoczywisty thriller Sumienia Josepha Chambersa, będzie wspomniany Taurus z Machine Gun Kellym, czarna komedia Wypadek, animacja Quantum Cowboys czy kultowy, surferski dokument Endless Summer... Sprawdzajcie i oglądajcie; aby wziąć udział w festiwalu nie trzeba jechać do Wrocławia.
Festiwal rozpocznie się 8 listopada i potrwa w Kinie Nowe Horyzonty przez sześć dni, do 13 listopada. Wersja online będzie dłuższa: 8-20 listopada. Wszelkie informacje dotyczące godzin pokazów, cen biletów i generalnie całego festiwalu znajdziecie na oficjalnej stronie imprezy, sprawdzajcie też FB i IG American Film Festival. newonce jest patronem medialnym tego wydarzenia.
Komentarze 0