Zalando opublikowało 2025 Trend Forecast, czyli pierwszy oparty na danych raport przewidujący trendy w modzie. Co będzie cool przez najbliższe miesiące?
Artykuł sponsorowany przez Zalando
W zeszłym roku królowały wyraziste i pełne pewności siebie stylizacje mob wife. Moda skręciła też mocno w kierunku muzyki m.in. country – co przejawiało się boomem na kowbojki – czy brat, całym wavem zapoczątkowanym przez Charli XCX. Jak będzie teraz?
Victorian Decorum
Modę wytycza dziś sytuacja współczesnego świata, pełnego niepewności, zmienności i wieloznaczności. W takich warunkach na pierwsze miejsce wysuwa się młodzieńczy eskapizm – ucieczka od codziennych problemów, pełna iluzji i wyobrażeń; potrzeba emocjonalnego uwolnienia i kreatywnego wyrażania siebie. W modzie przerodzi się to w trendy inspirowane estetyką wiktoriańską, zakorzenioną w romantyzmie i baśniowych opowieściach.
Charakteryzuje się to sylwetkami podkreślającymi talię zarówno z bardzo wysokimi, jak i głęboko wciętymi dekoltami, długimi rękawami, misternymi haftami, turnniurami czy kokardami. Pokazują to statystyki Zalando, gdzie liczba poszukiwań gorsetowych topów wzrosła o 80%.
Grounded in Realness i Power Dressing
Kolejnym ważnym czynnikiem kształtującym modę w najbliższych miesiącach będzie poszukiwanie bardziej ugruntowanych wartości, które zapewniają stabilność i autentyczność w obliczu narastających lęków i nieustannego szumu cyfrowego. Symbolem odnalezienia równowagi i poczucia kontroli znów staje się klasyczny garnitur.
Odchodząc od tradycyjnych skojarzeń, odzież biurowa zyskuje nowy wymiar, redefiniując klasyczny styl i wprowadzając elegancję w codziennym ubiorze. Pokolenie Z przekształca garnitury w płótno dla wyrażania siebie, romantyzując codzienną rutynę ubierania się do pracy jako sposób na odzyskanie kontroli nad swoim życiem – czytamy w raporcie.
Właśnie w ten sposób można patrzeć na inspirowany modą lat 80. styl power dressing – najprościej interpretowany poprzez oversize'ową dwurzędową marynarkę z poduszkami na ramionach, zestawioną z eleganckimi spodniami i loafersami. W kwestii kolorystyki klasyczne barwy, takie jak czerń, granat i szarość, nadal będą cieszyć się popularnością. Jednak liczne kolekcje na sezon 2025 wskazują, że pastelowy błękit, khaki i intensywna czerwień również mogą stać się wiodącymi kolorami tego eleganckiego stylu.
The Supreme Self
Wyrażenie siebie dla pokolenia Z to nie jednorazowy akt buntu, tylko ciągły, kreatywny projekt. W erze algorytmicznej jednolitości i kulturowej homogenizacji, pokolenie Z wykorzystuje samokreację jako sposób na opieranie się konformizmowi. Czując presję, by być „głównym bohaterem” własnego życia, a jednocześnie ceniąc unikalność, młodzi ludzie traktują gust jako potężne narzędzie do budowania i prezentowania swojej tożsamości oraz osobistych narracji.
Moda to dziś medium opowiadania historii, czego przykładem są trendy takie jak Playful Proportions czy Sheer Confidence – otwierające możliwości kreatywności i wyrażania siebie w czasach, kiedy tożsamość jest płynna i wielowymiarowa.
Chodzi o kroje przyciągające uwagę; podkreślające indywidualizm ubiory, takie jak poduszki na ramionach, zaokrąglone rękawy, bubble hems czy obniżona talia. Te dwa ostatnie odnotowały wzrost liczby wyszukiwań na Zalando odpowiednio o 60% i 70%.
Sheer Confidence z kolei charakteryzuje się minimalną ilością materiału i maksymalnym efekcie. Łączy elementy romantycznej kobiecości z odważną pewnością siebie, celebrując otwartą sensualność. Trend ten można zaobserwować po wzroście popularności koronkowej bielizny czy takich marek jak Ludovic de Saint Sernin, znanych z estetyki podkreślającej zmysłowość i odsłaniającej ciało.
Collectively Nonnormative
W świecie, w którym indywidualizm i kolektywność często stoją w opozycji, pokolenie Z przełamuje schematy, łącząc te dwa elementy w nową, potężną dynamikę. Znajdują poczucie przynależności w niszowych społecznościach, które celebrują wyjątkowość wykraczającą poza normy.
Zamiast wpisywać się w sztywne subkultury, pokolenie Z angażuje się w „podwójne kliki” (ang. double cliques) – małe, oparte na wspólnych zainteresowaniach grupy, które łączą ekskluzywność z płynnością. Te społeczności oferują przestrzeń do wspólnego doceniania indywidualizmu, gdzie przynależność nie oznacza jednolitości, lecz wzajemny szacunek dla unikalnych głosów. Pokolenie Z wykorzystuje estetykę, jaką jest np. moda preppy, do poznawania kodów kulturowych, a jednocześnie przyswaja ją jako własną. Styl preppy to dla nich nie tylko nostalgiczne nawiązanie do wspólnotowości – przekształcają go w zabawny komentarz na temat przywilejów i tradycji. Współczesna interpretacja tego stylu łączy klasyczne elementy stylu preppy z wpływami streetwearu oraz noszeniem sportowych marynarek w codziennych stylizacjach – informuje dalej raport Zalando.
Modern Heritage
2025 to również rok powrotu stylu w klimacie elitarnej szkoły z internatem. Dużą popularnością cieszą się swetry Ralph Lauren czy kurtki varsity marki GANT. Przykładowy strój w stylu Modern Heritage to sweter krykietowy zestawiony z białą koszulą i pasującym do całości krawatem. Inną stylizacją może być połączenie ekscentrycznego kardiganu z wysokimi bermudami, skarpetkami za kostkę, butami typu oksford, kaszkietem w stylu Teddy Boy...